Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soros: Čeká nás drsný rok 2014, eurozóně hrozí vážná úvěrová krize

Soros: Čeká nás drsný rok 2014, eurozóně hrozí vážná úvěrová krize

12.6.2013 15:03

Jádro eurozóny ohrožuje „vážná“ úvěrová krize, prohlásil dnes na konferenci v Budapešti trhům dobře známý miliardář a investor George Soros. Extrémně obtížná dostupnost financí je podle něj hlavním důvodem problémů měnového celku i Evropy jako takové.

Soros ve svém projevu o přetrvávajícím dopadu finanční krize z roku 2008, v němž se zaměřil především na potíže eurozóny, varoval před „drsným“ rokem 2014, jímž navíc problémy neskončí a bude následovat neklidné období. „V současnosti jsme daleko od rovnovážné situace,“ podotkl.

V dubnu Soros ve své úvaze pro Project Syndicate uvedl, že krize eura proměnila Evropskou unii z dobrovolného svazku rovnoprávných států na vazbu mezi věřiteli a dlužníky, z níž není úniku. Situaci dlužníků současně ztěžují implementované politiky, které přispívají k přifukování dluhového břemena a utužují tak jejich podřízené postavení. Za fatální vadu konceptu eurozóny Soros označil to, že vytvořením centrální banky se členské země zadlužily v měně, kterou neovládají.

Řešení nastalého problému je podle miliardáře nasnadě: eurobondy. Možnost zemí převést celý objem svého vládního dluhu na eurobondy (společné dluhopisy eurozóny), za podmínky dodržování zásad tzv. fiskálního kompaktu, by odstranila problém platební neschopnosti, potažmo rizikových prémií. Takovému řešení nicméně stojí pevně v cestě Německo, které zůstává zarytým odpůrcem eurobondů.

Závan optimističtějších myšlenek o vyhlídkách eurozóny dostihl George Sorose na začátku letošního roku, kdy se nechal slyšet, že věří v překonání nejhoršího a posílení společné evropské měny. Důvodem bylo očekávání, že Německo jako pilíř evropské politiky udělá vždy alespoň nutné minimum pro zachování společné evropské měny. I tehdy nicméně hodnotil úsporná opatření v Evropě jako kontraproduktivní. Euro od lednových, téměř ročních maxim nad 1,346 USD/EUR oslabilo k současným 1,3290 USD/EUR.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Čtěte více:

Soros: Euro ničí Evropu, zachránit ji musí Německo
16.10.2012 9:16
Nejde už jen o přežití eura - dluhová krize eurozóny by mohla zničit c...
Soros: Krize zničila síly držící EU pospolu i její smysl, v Řecku je humanitární. Turbulence trhů budou pokračovat
9.11.2012 12:12
Rozvoj dluhové krize v eurozóně zcela zničil myšlenky a motivy, na kte...
Soros končí s kritikou: Euro přežije a měnové války ho posílí
25.1.2013 10:58
Ani ne před rokem miliardář George Soros mluvil o tom, že by krize eur...
WSJ: Pád jenu Sorosovi vynesl 1 mld. USD. Pohádkově vydělaly další fondy
14.2.2013 14:07
Známý investor Geroge Soros opět projevil dobrý čuch na investiční pří...
Soros: Německá volba
9.4.2013 18:20
Krize eura už Evropskou unii proměnila z dobrovolného svazku rovnopráv...

Váš názor
  •  
    12.6.2013 15:15

    obtižná dostupnost financi??? tak se penize natisknou ne??? tady je preci opacny problem, lide maji nasporeno, jenom banky nemaji komu pujcovat....lide se probudili a nechteji ohybat hrbet bankam a kapitalistum....v tom bude asi problem, nechteji se kvuli kazdemu nesmylu zadluzovat
    abc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data