Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
SB: Globální ekonomika letos poroste pomaleji, recese v Evropě je silná

SB: Globální ekonomika letos poroste pomaleji, recese v Evropě je silná

13.06.2013 8:58
Autor: ČTK

Světová banka snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 2,2 procenta z dříve předpokládaných 2,4 procenta. Důvodem je nečekaně silná recese v Evropě a zpomalení růstu některých rozvíjejících se ekonomik. Globální hospodářský růst by tak měl podle nové prognózy mírně zpomalit z loňských 2,3 procenta.

Banka ve své zprávě o globálních hospodářských vyhlídkách rovněž upozornila, že vyspělé ekonomiky již nebudou zažívat podobný rozmach jako před příchodem světové finanční krize. Tyto ekonomiky se nyní podle banky musí soustředit na strukturální reformy, aby si dokázaly udržet růst.

Banka předpověděla, že v příštím roce růst světové ekonomiky zrychlí na tři procenta a v roce 2015 dosáhne 3,3 procenta. "Růst podle našeho názoru není slabý kvůli nedostatečné poptávce, ale spíše proto, že velmi silný růst v období před příchodem krize by důsledkem fenoménu bubliny," uvedl hlavní autor zprávy Andrew Burns. "To, co nyní vidíme, je ve větším souladu se základním růstovým potenciálem," dodal.

Světová ekonomika tak podle Burnse směřuje k "novému normálu", jehož součástí bude zpomalení hospodářského růstu v zemích, jako jsou Čína, Indie, Brazílie a Rusko. Světová banka snížila odhad letošního růstu rozvíjejících se ekonomik na 5,1 procenta z dříve předpokládaných 5,5 procenta.

Burns upozornil, že ho neznepokojuje zpomalování hospodářského růstu v Číně, která byla v posledních letech důležitým motorem světové ekonomiky. Zpomalení se podle Burnse očekávalo a je důsledkem přechodu od růstu taženého investicemi k většímu důrazu na spotřebu.

Hlavní rizika pro budoucí vývoj světové ekonomiky podle banky představují hospodářská situace v eurozóně a rozpočtová nejistota ve Spojených státech. Rozvíjející se země by podle banky měly být na pozoru před vedlejším efekty uvolněné měnové politiky, jejíž pomocí se země jako USA a Japonsko snaží podpořit domácí ekonomiku.

 


Čtěte více:

Bundesbank: Německá ekonomika poroste pomaleji. Eurozóna je na cestě z recese
07.06.2013 8:53
Největší ekonomika eurozóny sice poroste pomaleji, ale celý blok zemí ...
Dolar ustupuje na všech frontách. Měnové trhy čeká horská dráha
07.06.2013 12:08
Tak velký výprodej dolar už léta nezažil. Obavy z dalších kroků Fedu,...
Faber: Ekonomiku nerozhýbe ani QE99. Fed nahrává hrstce investorů
07.06.2013 14:01
Americkou ekonomiku nerozhýbe ani nekonečná série kvantitativního uvol...
Bez okamžité rekapitalizace vzniknou v Evropě „zombie” banky
07.06.2013 18:36
Evropa nebyla na rozdíl od Spojených států schopna po krizi let 2007 –...
EIA: Země OECD v dubnu spotřebovaly méně ropy než zbytek světa
12.06.2013 8:31
Skupina vyspělých průmyslových zemí sdružená v Organizaci pro hospodář...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.09.2025
6:27Gundlach: Riziko vyšší inflace a příliš uvolněné monetární politiky
22.09.2025
20:24PODCAST Týdenní výhled: Sazby ČNB by měly zůstat delší dobu stabilní  
18:14Začne se Mag7 mnohem více podobat zbytku trhu růstem zisků a také valuacemi?
17:24Strategický krok Allwyn do USA: V řádu miliard dolarů získá kontrolu nad PrizePicks a vstoupí do světa DFS
15:49Technická analýza S&P 500: Býčí trh ještě nemusí být u konce  
15:35Snaha odnaučit AI lhát může vést k lepšímu skrývání lží, ukázal výzkum OpenAI
14:31Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
13:57Pfizer se dohodl na převzetí výrobce léků proti obezitě Metsera
12:07Nejbohatší Francouz Arnault ostře kritizuje návrh daně pro nejbohatší
11:56Akcie začátkem týdne ztrácejí, zatímco investoři se znovu obracejí ke zlatu  
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba