Evropa nebyla na rozdíl od Spojených států schopna po krizi let 2007 – 2009 rekapitalizovat své banky. Eurozóna místo toho sázela na to, že ekonomické oživení zvýší ziskovost bank a následně i jejich schopnost vytvořit si finanční rezervy. Nyní je jasné, že tato strategie nefunguje, eurozóna se potácí v další recesi a nízké ceny akcií mnoha bank ukazují na jejich mizerné finanční zdraví. Poměr tržní ceny akcií bank a jejich účetní hodnoty PBV nyní dosahuje úrovně 0,5. To znamená, že účetní odhady výše kapitálu bank jsou příliš optimistické a banky čelí významným ztrátám. Vývoj PBV evropského bankovního sektoru shrnuje následující graf:

Základním předpokladem ekonomického oživení je posílení rozvahy evropských bank. Tomu musí předcházet jasné rozeznání ztrát bank a vyřešení problému jejich špatných aktiv. Celý proces by mohla urychlit plánovaná evropská bankovní unie. Problém ale spočívá v tom, že dosavadní zátěžové testy nebyly důvěryhodné. Používané scénáře byly příliš měkké a banky z nich vyšly dobře i přes jejich nízkou transparentnost, vysoké ztráty a investice do problematických sektorů. Další testy byly navíc odloženy až do roku 2014 tak, aby se na nich mohla podílet ECB, která by měla plnit roli jednotného regulátora největších bank eurozóny.
Nízké valuace akcií bank ukazují, že by pro ně bylo velmi těžké zvýšit kapitál vydáním nových akcií. Pokud se mají evropské banky vyhnout osudu japonských „zombie” bank, musí v první řadě ukázat veškeré ztráty. K tomu lze využít nové zátěžové testy, které by se podobaly testování bank v USA v roce 2009. Je jasné, že finanční pozice většiny vlád v Evropě je horší než pozice vlády USA v roce 2009. Rekapitalizace tak musí mít v Evropě jinou formu. Jestliže banka nebude schopna získat kapitál na trhu a ani od své vlády, musí dojít k její restrukturalizaci s tím, že ztráty ponesou i někteří věřitelé (kyperský model). V případě, že bude potřeba kapitálu menší, uplatní se americký model. Banky budou mít určitý čas na to, aby získaly kapitál na trhu, poté by měla zbývající kapitál navýšit vláda. Bude-li se celý proces nadále odkládat, hrozí dlouhodobá stagnace v japonském stylu.
Uvedené je výtahem z „The urgent need to recapitalise Europe’s banks”, autory jsou Harald Benink, Harry Huizinga.
Zdroj: VOX