Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Janáček (ČNB): Česká ekonomika má nejhorší za sebou, měnová politika ale zůstane uvolněná

Janáček (ČNB): Česká ekonomika má nejhorší za sebou, měnová politika ale zůstane uvolněná

13.6.2013 11:57, aktualizováno: 13.6. 12:03
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Tuzemská ekonomika má už nejhorší za sebou a měla by se začít zotavovat ve druhém pololetí roku poté, co ožijí investice a tvorba fixního kapitálu a připojí se k růstu spotřeby a vývozů. Uvedl to člen bankovní rady ČNB Kamil Janáček v rozhovoru pro Reuters. Za uspokojivý a nevyvolávající potřebu intervence označil současný kurz koruny v rozmezí 25,60 až 26,00 k euru. Aktuálně koruna obchoduje na hladině 25,66.

Ačkoli se výhled vylepšuje, měla by měnová politika zůstat v příštích kvartálech expanzivní, aby pomohla ekonomice vybřednout z nejdelší recese v historii České republiky, je postojem Janáčka. „Můj názor je, že první čtvrtletí bylo pravděpodobně poslední z těch hodně špatných," řekl Janáček Reuters s tím, že v každém případě by oživení mělo přijít letos v závislosti na tom, kdy dojde k obnově investic do fixního kapitálu. „Firmy obnoví investice, až budou mít objednávky na období devíti měsíců až jednoho roku namísto nynějších tří až šesti měsíců. Podle mého názoru by se tak mělo stát do konce roku,“ řekl Janáček.

Tuzemský HDP klesl v prvním čtvrtletí roku o mezikvartálních 1,1 procenta s dominantním vlivem zásob. Šlo o nejhlubší pokles od roku 2009 a šestý mezikvartální ústup v řadě. Oživení se naopak dostalo spotřebě domácností se zrychlením na 1,6% tempo růstu, nejrychlejší za poslední tři roky.

"Mírný pokles nezaměstnanosti, trvale nízká inflace a dostatek peněz na finančním trhu mohou konečně trochu zvednout spotřebitelský optimismus," uvedl Janáček s tím, že důležitým signálem pro podporu takového oživení je také konec přísnější fiskální politiky.

Aby ČNB kompenzovala dopad restriktivní fiskální politiky na spotřebu a inflaci, snížila v listopadu základní 2T reposazbu na 0,05 %, technickou nulu. Centrální banka také neustále opakuje připravenost k devizové intervenci s tím, že ale krok není v tuto chvíli potřeba. To potvrdil také Janáček. „Banka je připravena použít intervence v případě, že bude cítit potřebu dalšího impulsu ze strany měnové politiky, jež by měla zůstat uvolněná po několik příštích kvartálů, aby pomohla ekonomice vybřednout z vleklé recese,“ uvedl Janáček. „Expanzivní měnovou politikou se dle mého názoru snažíme utvářet podmínky pro to, aby růst byl obnoven a nastartoval rychleji," řekl pro Reuters.

K vývoji inflace Janáček uvedl, že pokud se bude chovat tak jako teď, tak o změně politiky v horizontu několika čtvrtletí uvažovat nebude. Květen přinesl zpomalení meziročního tempa spotřebitelské inflace (CPI) na 1,3 procenta z dubnových 1,7 procenta. Vývoj je pod prognózou ČNB a to centrální banka očekává i pro dalších 12 až 18 měsíců. Má se ale udržet v tolerančním pásmu jednoho procentního bodu oběma směry. „Zatím nevidím faktory, pro které je nutné okamžitě intervenovat," shrnul Janáček. "Protiinflační rizika jsou mírně v převaze, ale nikoliv tak veliká, aby mě to nutilo jednat," dodal s tím, že současný kurz koruny v pásmu 25,60 až 26,00 k euru je "uspokojivý".

(Zdroj: Reuters, ČNB)


Čtěte více:

Janáček (ČNB): Z pohledu měnové politiky jsme učinili maximum, oživení potáhne vývoz
19.3.2013 17:27
Měnové podmínky v České republice jsou nyní dostatečně uvolněné, aby u...
Singer (ČNB) po HDP: Zasáhnout na koruně jsme připraveni. Sněmovna zaručila půjčku ČNB na pomoc eurozóně
15.5.2013 13:03
Česká národní banka je připravena intervenovat na české koruně, jakmil...
Lízal (ČNB): Intervence na koruně je účinnější, záporné sazby nezvažujeme
20.5.2013 8:56
V současné situaci technicky nulových sazeb je pro měnovou politiku k...
ČNB k HDP: Vývoj ekonomiky zřejmě bude slabší, zlepšuje se spotřeba
4.6.2013 13:26
O 0,7 procenta meziročně a o 0,9 procenta mezikvartálně je výkon tuzem...
ČNB: Spotřebitelské ceny jsou protiinflačním rizikem, klesly hlavně u telekomunikací
10.6.2013 13:27
Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v květnu 2013 me...
Urban (MF ČR) na Patria.cz: Investorům chceme dát stimul a ekonomice vydělat. Transakční daň by zničila část trhu
11.6.2013 17:56
Nové možnosti pro investory, odcházející za svými investicemi do zahra...

Váš názor
 • Česká ekonomika,
  13.6.2013 14:14

  má nejhorší před sebou.
  Medium2
  • Re: Česká ekonomika,
   13.6.2013 14:27

   taky si myslím, že ještě zdaleka vyhráno nemáme.
   tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data