Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Stát si letos půjčí o 110 až 140 miliard Kč méně

Kalousek: Stát si letos půjčí o 110 až 140 miliard Kč méně

8.7.2013 12:09, aktualizováno: 8.7. 13:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek rozhodl o tom, že stát si letos půjčí o 110 až 140 miliard méně. Sníží se tak úrokové náklady. Státní dluh proto klesne meziročně poprvé za 15 let. Kalousek to dnes řekl na tiskové konferenci. Podle strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2013 si ministerstvo financí chtělo letos půjčit 230,7 miliardy .

"S hrdostí mohu říci, že předávám stav veřejných rozpočtů i důvěryhodnost ČR na finančních trzích v neskonale lepším stavu, než jsme ji přebírali po vládě premiéra Jana Fischera," uvedl Kalousek. Snížení výpůjční potřeby podle něj umožnilo efektivnější řízení likvidity po zprovoznění informačního systému státní pokladny a úprava rozpočtových pravidel. Úsporu úrokových nákladů odhadl na jednotky miliard Kč ročně.

V srpnu MF plánuje 4 emise dluhopisů v celkovém objemu 4 až 14,5 miliardy korun při splatnostech 2017 a 2023 u variabilních a 2020 a 2022 u fixních sazeb. Vedle toho MF pro srpen chystá emisi poukázek v objemu 8 miliard korun. Jako maximální objem dluhopisů jdoucích do konkurenčních kol aukcí bylo pro třetí čtvrtletí roku nastaveno 40 miliard korun.

Končící MF Kalousek se vyjádřil také k problémům v evropských dotacích. Na úhradu části 2,5miliardové korekce uložené Evropskou komisí (EK) Regionálnímu operačnímu programu (ROP) Severozápad by se mohl použít miliardový přebytek na účtech Národního fondu, řekl končící ministr.

Podle něj jednotlivé regionální operační programy uplatňují vyšší podíl národního financování, než je povinných 15 procent. "Díky tomu se na účtech Národního fondu (přes který proudí do ČR peníze z evropských fondů) nacházejí prostředky, které je možno použít k částečnému uhrazení korekce. Podle předběžných výpočtů by tyto prostředky mohly činit asi jednu miliardu korun," prohlásil Kalousek. 

Odcházející ministr přesto dál trvá na tom, aby korekci hradily ty kraje, které jsou za nesrovnalosti ve svých programech zodpovědné. "Každá koruna navíc by byla neospravedlnitelnou diskriminací daňových poplatníků z bezproblémových krajů," uvedl Kalousek. Dodal, že příspěvek by se vyjednával s každým regionálním operačním programem individuálně. Podle ministerstva financí by ho mohly získat programy Severozápad, Severovýchod, Moravskoslezsko a Střední Morava, kterým už EK nějakou korekci nařídila. 

Otázkou však zůstává, jestli nová vláda Jiřího Rusnoka bude mít na problém stejný názor. Svého nástupce ve funkci, bývalého premiéra Jana Fischera, Kalousek nepřímo vyzval, aby názor ministerstva financí neměnil. "Pokud se naši nástupci rozhodnou peníze zaplatit, tak ne, že pomáhají krajům v problémech, ale okrádají ty kraje, které se chovaly slušně," vzkázal končící ministr.


Váš názor
 • stát si pujčí méně? tůdle :o)))))))
  8.7.2013 17:00

  to platilo až do dnešního poledne. Tedˇ nám nový ministr bude zpívat jinou ceskou "tažné zvířátko uděláme z vás kolem krku dáme ocelový pás" A kdo říká že se nadá vstoupit dvakrát do stejné řeky. Ale nebojme si nový pan ministr se vyzná - je to odborník a nepujčí si určitě víc než bude nezbytně nutné aby se dostal z dluhů.
  xxx
 • Státní dluh neklesne
  8.7.2013 15:30

  Jechová by řekla: Já ti nevím, Máňo, jestli je to směroplatný, ale když si dál půjčuje, tak dluh přece neklesne, ne?
  sgt.Mike
  • Re: Státní dluh neklesne
   8.7.2013 15:55

   půjčí si míň a zbytek "zalepí" z rezervy (70 miliard).
   mša
   • to se nám to vládne
    8.7.2013 17:06

    když nám na to poplatníci přispívají. Tohle nemůže dobře dopadnout. To ale už bude zase dosavadní vláda u jiných koryt.
    nevěřící tomáš
   •  
    8.7.2013 16:01

    zalepí z rezervy, kterou předtím vytvořil dluhem
    mamon
    •  
     8.7.2013 21:26

     nejspíš to použije nová vláda na investice.
     mša
 •  
  8.7.2013 12:37

  Jen čas ukáže jestli supergaunera nevystřídal jemu podobný.
  Homo
 • Kecal Kalousek
  8.7.2013 12:27

  Právě naopak - stát si bude muset půjčit a dále pujčovat víc a víc. Už ted' se dovídáme od ještě neoficiálního Peciny že potřebujeme víc policistů a cikánských pomocníků. Pan ministr Fischer přece musí splatit svoje dluhy a pan virtuozo musí splatit svý dluhy všem těm co ho dostali do křesla pána vlasti. Pracujíci ovčané ještě víc ohnout hřbety a platit daně. Dobře nám tak když jsme blbý.
  Zaorálek
  • Re: Kecal Kalousek
   8.7.2013 12:35

   Mluv pouze za sebe troubo, předvádíš, že blbej jseš dost za všechny.
   mamon
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů