Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je třeba změnit ECB. Vzorem by měl být americký Fed

Je třeba změnit ECB. Vzorem by měl být americký Fed

22.7.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria Online

Monetární unie byla vždy velkou sázkou s nejistým výsledkem. ECB funguje v rámci rozsáhlé ekonomiky, která není jednotným státem; evropské instituce mají vládní funkce, ale nereprezentují žádnou vládu. Pokud má dojít k nápravě všech fundamentálních pochybení, je třeba hlubokých změn v celém systému. Jejich centrálním bodem by měly být reformy týkající se centrálních bank v eurozóně.

Společná monetární politika musí být formulována nad rámcem zájmů jednotlivých zemí měnové unie. Nyní ale do politiky ECB významným způsobem promlouvají jednotlivé národní centrální banky. Monetární politika v eurozóně tak kvůli tomuto mechanismu dostává i politický rozměr namísto toho, aby byla neutrální. Logickým řešením je posunout současný systém směrem k tomu, jak je systém nastaven v USA. Tam pod regionální Federální rezervní banky spadají rozsáhlé regiony, které jdou daleko za hranice jednotlivých států a někdy je dokonce rozdělují. Mezi těmito regiony vznikají problémy na úrovni platební bilance i konkurenceschopnosti, jednotlivé banky ale nečelí politickému tlaku jednotlivých států. Zrovna tak nemají co do činění s financemi jednotlivých států a podpora státních financí ze strany některé z regionálních bank je nemyslitelná. Rozdělení Spojených států podle pravomocí jednotlivých rezervních bank ukazuje první obrázek:

fed1

Druhý obrázek ukazuje, jak by mohlo vypadat podobné rozdělení eurozóny:

fed2

V naznačeném systému by získaly menší země, protože by se snížila hegemonie velkých členských zemí. Došlo by ke snížení politických tlaků, tudíž by se zlepšila efektivita fungování monetární unie. Úvěry od centrálních bank by byly alokovány na základě tržního přístupu, podmínky refinancování by odrážely důvěryhodnost jednotlivých vlád. To by je nutilo k zodpovědnému přístupu k financím. Programy záchrany jednotlivých zemí, jakým byl například LTRO, by se staly věcí minulosti. Bez kredibilní snahy o snížení politického vlivu na centrální banky není pravděpodobné, že euro bude v následujících letech schopné vydržet další makroekonomické šoky.

Autorem je Michael Burda z Humboldt University.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
 • To se nam to vybarvuje ;o ))
  22.7.2013 14:34

  pohled na tu mapu jen dokazuje ze se zase Ceska Republika, po letech zarazuje mezi zeme jako je Bulharsko a Rumunsko atd. atd. Za nekolik let dnesniho vladnuti Zemaka se bude na dnesek jen se zavisti vzpominat.
  Bearbull
 • to snad ani neni pravda
  22.7.2013 11:05

  Konečně po půl stoleti, pomalu přemýšlející soudruzi, co propagovali že sovětský člověk je náš vzor, začínají objevovat Ameriku. Ale zatím vše nasvědčuje tomu, že náš nový pan prezident, se skupinou svých vyvolených nás brzy nasměruje opět na východ. Jsou to přeci jenom naši slovanští bratři, kteří nám už tolikrát v minulosti pomohli a ted' nám za přislíbení dostavby Temelína dokonce slibili vrátit co nám dlouhá léta dluží. Dnes již jsou jiný a dokonce i jméno si změnili. To na ty pomaleji přemýšlející taky zapůsobí. Ani pro to nemusíme chodit tak daleko od domova.
  Lien Ho Suing
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data