Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bulharsko znovu sníží ceny elektřiny. ČEZ hledá, jak investici udržet ziskovou

Bulharsko znovu sníží ceny elektřiny. ČEZ hledá, jak investici udržet ziskovou

30.07.2013 11:17, aktualizováno: 30.7. 13:26
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Energetika ČEZ se v Bulharsku připravuje na rozsáhlejší optimalizaci poté, co bulharský regulátor změnil metodologii stanovení ceny a znovu snížil tarif pro koncové zákazníky. Za úspěch ČEZ vnímá, že pokles cen půjde napříč dodavatelským řetězcem a neměl by dopadnout opět dominantně na distributory. Přesto musí hledat cesty, jak bulharskou investici s dalším poklesem cen elektřiny udržet ziskovou.

Ke včerejšku byly v Bulharsku ukončeny několikatýdenní diskuze o výši ceny elektřiny a způsobu jejího stanovení. Dle ČEZ regulátor zohlednil řadu návrhů energetiky i připomínek Evropské unie. „Pokles tarifů pro domácnosti v průměru o 4,4 % bude nově rozložen mezi všechny účastníky trhu, takže to na bulharské společnosti ČEZ nebude mít ve výsledku výraznější dopad. ČEZ nicméně připravuje další zefektivnění svého fungování skrze revizi nákladů a investic,“ uvedla firma v prohlášení. ČEZ dříve vyslovil očekávání, že ceny elektřiny s jejich další revizí stoupnou a zkorigují část negativního dopadu po jejich březnovém snížení.

Ve svém verdiktu komise DKEVR rozhodla, že ceny elektřiny pro koncové zákazníky od 1. srpna klesnou na průměru o 5 % (domácnosti i firmy). Pro distributory (ČEZ, EVN, Energo Pro) to znamená pokles od 4,12 % do 4,9 % u denních a od 3,43 % do 6,82 % u nočních dodávek proudu. Koncové ceny u ČEZ, který obsluhuje západ země, budou nově 0,15 BGN/kWh přes den a 0,09 BGN/kWh u nočních dodávek, shodně s EVN, obsluhující jih. U Energo Pro, obsluhující východ Bulharska, ceny budou 0,16 a 0,09 BGN/kWh.

Úspěchem z pohledu ČEZ je, že změnou metodologie stanovení ceny se od 1. srpna neopakuje scénář z března tohoto roku. Tehdy jednorázové snížení ceny pro domácnosti padlo jednoznačně na bedra distribučních společností. „ČEZ v principu není proti snižování ceny elektřiny, pokud je dopad tohoto rozhodnutí rozložen na všechny subjekty, které se na výsledné ceně elektřiny podílejí,“ uvedl Petr Dokládal, country manažer bulharské divize ČEZ. Od 1. srpna se nově snížení tarifů promítne nejen v distribuci, ale i ve výrobě a prodeji elektrické energie. „V tuto chvíli však ještě zůstává nejasné, jakým způsobem budou například kompenzovány náklady na zelenou energii za předchozí rok,“ dodal.

Změna metodologie spočívá dle ČEZ také v tom, že investice do distribuční sítě nebudou určovány předem, jako tomu bývalo dosud. Zároveň byla fixována marže prodejním společnostem (v případě ČEZ Elektro je to 3 %). „Tyto kroky chápeme jako motivační k tomu, aby společnosti zvyšovaly svou efektivitu a aby se podnítila soutěž mezi účastníky trhu,“ komentuje změny Tomáš Pleskač, ředitel divize distribuce a zahraničí ČEZ.

Bulharské společnosti ČEZ budou mít dle Pleskače nyní za úkol vypořádat se s dopady těchto změn tak, aby to mělo co nejmenší dopad na jejich zákazníky. „V tuto chvíli se musíme zamyslet nad tím, kde můžeme zefektivnit naše fungování tak, abychom ušetřili, aby naše působení v Bulharsku bylo i nadále ziskové,“ říká Pleskač. Konkrétní obrysy tohoto programu vzejdou z celkové revize nákladů a také z dalších jednání s bulharskou stranou.

Ke změně fungování bulharského energetického trhu a k většímu přiblížení se modelu západních zemí vybízely v květnu i evropské instituce, Evropská komise i Světová banka. K těm směřovala stížnost ČEZ kvůli nedodržování národního i evropského energetického regulačního rámce Bulharskem, dále arbitráž podaná společností EVN a nově také výzva firmy Energo PRO ke smírnému urovnání investičního sporu před zahájením arbitráže. ČEZ, rakouská EVN a další česká firma Energo Pro jsou třemi zahraničními distributory elektřiny v Bulharsku, kteří obsluhují každý jinou část země.

ČEZ uvedl, že mu vadil zejména způsob zahájení procedury odebrání licence, k níž dal popud premiér a nikoliv nezávislý energetický regulační úřad (DKEVR), který jediný je k prověřování této záležitosti oprávněný. ČEZ nicméně po zahájení procedury odebrání licence poskytl regulátorovi veškerou možnou součinnost a postupně implementoval jeho připomínky. V této věci však dosud nepadl žádný závěr, byl odsunut na neurčito. „Diskuze s regulátorem se od řešení naší licence posunuly spíše k tomu, jaké změny můžeme provést, aby byly spokojené obě strany,“ uvedl Petr Dokládal. 

(Zdroj: ČEZ, Novinite, Focus)

Dění kolem ČEZ v Bulharsku sledujte na Patria.cz zde:
ČEZ - LOGO


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.10.2022
16:44Nové zprávy tlumí naději a tlačí dolů ceny akcií i dluhopisů  
16:19František Kronus: Tržní optimismus bych spíše chladil. ČEZ pod 900 Kč je velmi zajímavý
16:16OPEC a spojenci sníží produkci ropy výrazně víc, než se čekalo
13:15Vláda stanovila maximální ceny elektřiny a plynu, zdanění nadměrných zisků neprojednávala
12:42Těžko vybírat technologické vítěze a poražené. Zisky podle experta z Guggenheim znatelně klesnou
12:26EU podpořila další balík protiruských sankcí, včetně stropu na cenu ropy
11:19Přebytek obchodní bilance Německa v srpnu klesl nejníže od roku 1992
10:56Forbes: V ČR je dál nejbohatší Kellnerová s rodinou s majetkem za 385 miliard Kč
10:47Třetí čtvrtletí: Tři lekce pro investory
10:23Evropská komise je otevřená stropu na plyn k výrobě elektřiny i obecně, oznámila von der Leyenová
9:06Rozbřesk: Nálada v průmyslu pod bodem mrazu. Hraje se o energie v roce 2023
8:56Elon Musk oživil svou nabídku na odkoupení Twitteru, futures jsou dnes v červených číslech  
8:23Musk chce koupit Twitter za původně dohodnutých 44 miliard dolarů
6:05Velké energetické firmy v Evropě se kvůli válce na Ukrajině vracejí k uhlí
04.10.2022
22:00Na Wall Street pokračovala divoká rally; Musk přece jen koupí Twitter  
17:36Globální akciová rally pokračuje; OPEC zvažuje razantní škrt produkce  
17:05Raketový start Wall Street navazuje na optimismus v Evropě  
17:04Mimořádný jev: IPO u ledu, odkupy na maximech
17:02Pilulka vstoupila na maďarský trh. Dynamika letošního růstu zákazníků odpovídá letům předchozím
15:57ECB musí pokračovat v přísném zvyšování sazeb až ke 2 procentům, říká Villeroy. V příštím roce může zmírnit

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Keurig Dr Pepper Inc (09/22 Q3)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Tesco PLC (08/22 Q2, Bef-mkt)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách