Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bulharsko znovu sníží ceny elektřiny. ČEZ hledá, jak investici udržet ziskovou

Bulharsko znovu sníží ceny elektřiny. ČEZ hledá, jak investici udržet ziskovou

30.07.2013 11:17, aktualizováno: 30.7. 13:26
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Energetika ČEZ se v Bulharsku připravuje na rozsáhlejší optimalizaci poté, co bulharský regulátor změnil metodologii stanovení ceny a znovu snížil tarif pro koncové zákazníky. Za úspěch ČEZ vnímá, že pokles cen půjde napříč dodavatelským řetězcem a neměl by dopadnout opět dominantně na distributory. Přesto musí hledat cesty, jak bulharskou investici s dalším poklesem cen elektřiny udržet ziskovou.

Ke včerejšku byly v Bulharsku ukončeny několikatýdenní diskuze o výši ceny elektřiny a způsobu jejího stanovení. Dle ČEZ regulátor zohlednil řadu návrhů energetiky i připomínek Evropské unie. „Pokles tarifů pro domácnosti v průměru o 4,4 % bude nově rozložen mezi všechny účastníky trhu, takže to na bulharské společnosti ČEZ nebude mít ve výsledku výraznější dopad. ČEZ nicméně připravuje další zefektivnění svého fungování skrze revizi nákladů a investic,“ uvedla firma v prohlášení. ČEZ dříve vyslovil očekávání, že ceny elektřiny s jejich další revizí stoupnou a zkorigují část negativního dopadu po jejich březnovém snížení.

Ve svém verdiktu komise DKEVR rozhodla, že ceny elektřiny pro koncové zákazníky od 1. srpna klesnou na průměru o 5 % (domácnosti i firmy). Pro distributory (ČEZ, EVN, Energo Pro) to znamená pokles od 4,12 % do 4,9 % u denních a od 3,43 % do 6,82 % u nočních dodávek proudu. Koncové ceny u ČEZ, který obsluhuje západ země, budou nově 0,15 BGN/kWh přes den a 0,09 BGN/kWh u nočních dodávek, shodně s EVN, obsluhující jih. U Energo Pro, obsluhující východ Bulharska, ceny budou 0,16 a 0,09 BGN/kWh.

Úspěchem z pohledu ČEZ je, že změnou metodologie stanovení ceny se od 1. srpna neopakuje scénář z března tohoto roku. Tehdy jednorázové snížení ceny pro domácnosti padlo jednoznačně na bedra distribučních společností. „ČEZ v principu není proti snižování ceny elektřiny, pokud je dopad tohoto rozhodnutí rozložen na všechny subjekty, které se na výsledné ceně elektřiny podílejí,“ uvedl Petr Dokládal, country manažer bulharské divize ČEZ. Od 1. srpna se nově snížení tarifů promítne nejen v distribuci, ale i ve výrobě a prodeji elektrické energie. „V tuto chvíli však ještě zůstává nejasné, jakým způsobem budou například kompenzovány náklady na zelenou energii za předchozí rok,“ dodal.

Změna metodologie spočívá dle ČEZ také v tom, že investice do distribuční sítě nebudou určovány předem, jako tomu bývalo dosud. Zároveň byla fixována marže prodejním společnostem (v případě ČEZ Elektro je to 3 %). „Tyto kroky chápeme jako motivační k tomu, aby společnosti zvyšovaly svou efektivitu a aby se podnítila soutěž mezi účastníky trhu,“ komentuje změny Tomáš Pleskač, ředitel divize distribuce a zahraničí ČEZ.

Bulharské společnosti ČEZ budou mít dle Pleskače nyní za úkol vypořádat se s dopady těchto změn tak, aby to mělo co nejmenší dopad na jejich zákazníky. „V tuto chvíli se musíme zamyslet nad tím, kde můžeme zefektivnit naše fungování tak, abychom ušetřili, aby naše působení v Bulharsku bylo i nadále ziskové,“ říká Pleskač. Konkrétní obrysy tohoto programu vzejdou z celkové revize nákladů a také z dalších jednání s bulharskou stranou.

Ke změně fungování bulharského energetického trhu a k většímu přiblížení se modelu západních zemí vybízely v květnu i evropské instituce, Evropská komise i Světová banka. K těm směřovala stížnost ČEZ kvůli nedodržování národního i evropského energetického regulačního rámce Bulharskem, dále arbitráž podaná společností EVN a nově také výzva firmy Energo PRO ke smírnému urovnání investičního sporu před zahájením arbitráže. ČEZ, rakouská EVN a další česká firma Energo Pro jsou třemi zahraničními distributory elektřiny v Bulharsku, kteří obsluhují každý jinou část země.

ČEZ uvedl, že mu vadil zejména způsob zahájení procedury odebrání licence, k níž dal popud premiér a nikoliv nezávislý energetický regulační úřad (DKEVR), který jediný je k prověřování této záležitosti oprávněný. ČEZ nicméně po zahájení procedury odebrání licence poskytl regulátorovi veškerou možnou součinnost a postupně implementoval jeho připomínky. V této věci však dosud nepadl žádný závěr, byl odsunut na neurčito. „Diskuze s regulátorem se od řešení naší licence posunuly spíše k tomu, jaké změny můžeme provést, aby byly spokojené obě strany,“ uvedl Petr Dokládal. 

(Zdroj: ČEZ, Novinite, Focus)

Dění kolem ČEZ v Bulharsku sledujte na Patria.cz zde:
ČEZ - LOGO


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.07.2020
12:24Investiční výhled Patrie 3/4: Tři scénáře dalšího vývoje a jak se k nim postavit  
10:28Goldman Sachs: S&P 500 na 3000 bodech, trojnásobný propad eurozóny proti světu, eurodolar za rok na 1,17  
10:24Pozitivní dopoledne v Evropě. Inspirací SAP a Čína  
9:07Rozbřesk: Svět po koronaviru - jak se vypořádat s monstrózními dluhy?
8:51Avast dostal novou cílovku, koronavirus převýšil 12 milionů nakažených  
8:47Německý vývoz jen zvolna zmírňuje propad, vláda čeká nejhorší vývoj ekonomiky od druhé světové války
8:28Sněmovna schválila navýšení schodku rozpočtu pro letošek na půl bilionu korun
8:17Cedric Ballay byl jmenován novým generálním ředitelem PFNonwovens
7:39PFNonwovens a.s. - PFNonwovens jmenuje nového generálního ředitele
08.07.2020
22:02Wall Street zabrala v poslední hodině  
18:23Pár slov o akciovém dream teamu
16:54Marek Trúchly: Německý DAX ve strmě rostoucím kanálu, Deutsche Post na pevné noze
16:38Zaváhání překonáno, Amerika velí k novému růstu  
15:24FT: Prodeje nakrátko a varovná znamení
15:14Británie představila nové kroky na podporu ekonomiky a trhu práce
14:23Finanční firma Ant plánuje vstup na burzu, chce ohodnocení 200 miliard dolarů
13:32Dalio: Trhy pod kontrolou centrálních bank, USA testují odolnost dolaru
13:24Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí silně oživí
13:02Zlato je nejdražší od roku 2011, cena překonala 1800 USD
12:36Růst cen domů a bytů v ČR byl v 1. čtvrtletí šestý nejvyšší v EU

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Obchodní bilance, n.s.a., mld. EUR
9:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.