Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Humři za hubičku kvůli globálnímu oteplování

Humři za hubičku kvůli globálnímu oteplování

8.8.2013 14:25
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Slavným humrům z Maine, kterými americký prezident Barack Obama na státní večeři hostil někdejšího čínského kolegu Chu Ťin-tchaa, hrozí ztráta exkluzivity. Kvůli jejich přemnožení, jež mnozí připisují globálnímu oteplování, letí ceny luxusních korýšů střemhlav dolů.

Podle údajů místních úřadů vzrostl výlov humrů ve státě Maine z 28 milionů liber (1 libra = 0,45 kg) v roce 1990 na loňských 126 milionů liber. Podle rybářů za to mohou teplejší oceánské vody, které mořským živočichům s obřími klepety a jejich larvám pomáhají rychleji růst.

Poptávka po humrech za rozšiřující se nabídkou dlouhodobě zaostává, přičemž trend se prohloubil po finanční krizi. Výsledkem je pokles cen, který v kombinaci s růstem nákladů na vybavení a palivo tlačí rybáře k hranici rentability.

„Celková ziskovost v odvětví je špatná,“ tvrdí výkonný ředitel asociace mainských lovců humrů Patrice McCarron. Od roku 2008 prodané objemy vzrostly o 80 %, přičemž ceny setrvale klesají. Zatímco v roce 2005 dostávali rybáři v přístavu 4,63 USD za libru, loni to bylo jen 2,69 USD za libru. Restaurace nabízí korýše na nejrůznější způsoby, v obchodech na východním pobřeží jsou živí humři vážící 2-3 libry k dostání za 10 USD.

Zatímco v jiných segmentech luxusních mořských plodů a ryb žene čínská poptávka ceny na historická maxima, na humry čínský apetit tolik nepůsobí. Podle obchodníků momentálně ceny oscilují kolem 2,25 USD, avšak denně se kývají oběma směry. Obrovská čínská objednávka vyhnala cenu během jednoho dne až k 2,50 USD, avšak po jejím dokončení se trh vrátil na původní úroveň.

Propad cen vyvolal napětí se sousední Kanadou, v jejíchž vodách se humři také chytají. Američané zpravidla loví levnější druh s měkčím krunýřem, který se nejčastěji dodává restauracím a zpracovatelským závodům. V Kanadě se chytají živočichové s odolnějším krunýřem, kteří se lépe převážejí. Mezi oběma zeměmi panuje čilý obchod s oběma druhy.

V loňském roce ale kanadští lovci zablokovali přístup americké konkurenci ke kanadským potravinářským zpracovatelům, kteří do té doby poptávali víc než polovinu produkce z Maine. Letošní kanadský úlovek je také bohatý, a zpracovatelské závody navíc omezují množství živočichů, které může každý dodat, takže se lovci vydávají na farmářské trhy a nabízí svou produkci při silnicích a jinde kde se dá.

Humr americký se přes den ukrývá ve skalních puklinách, v noci vychází na lov. Obrovskými klepety drtí kořist a trhá ji na kusy. Chytá se do pastí a váha může být až několik kilogramů. Samice v létě klade tisíce vajíček, které nosí na spodní straně bříška. Z vajíček se líhnou larvy, které se několik týdnů vznášejí ve vodním sloupci. Potom se usadí na dně a později se přemění na mláďata. Zabarvení humra amerického bývá oranžovohnědé, kdežto jeho evropský bratranec bývá zbarven do modra. Nejlépe tyto humry lze připravit jako vařené, smažené nebo také na grilu. V Česku jsou živí humři k dostání zhruba za 1000 za kus.

(Zdroje: FT, ČTK)


Váš názor
  • okurková sezona
    8.8.2013 16:23

    Opravdu článek k věci, který zajímá většinu českeho obyvatelstva, která nic co se jí bez knedlíků nebo zelí nezná. Proto se pisatel také nezmin'uje o velikosti toho humra za 1000 Kč. Oni dorůstají do mnohokilových obrů.
    xxx
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC