Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co nám od příštího roku přinese zrušení daně dědické a darovací

Co nám od příštího roku přinese zrušení daně dědické a darovací

12.8.2013 5:30
Autor: Pavla Blažková, KSB

Výslovně budou z předmětu daně z příjmů vyjmuty výhody dlužníka, které získává poskytnutím bezúročné zápůjčky, výpůjčky nebo výprosy. Tím se odstraňuje dosavadní zbytková nejistota daňových poplatníků, zda má tato výhoda spočívající v neplacení úroků, podléhat dani z příjmů nebo dani darovací či zda není předmětem žádné daně.

Příjemce bezúplatných plnění, jejichž hodnota za zdaňovací období nepřesáhne přibližně 10 milionů korun (resp. přibližně 155 milionů korun u právnických osob), však zrušení daně darovací nepotěší.  Jejich daňové zatížení se bohužel zvýší, neboť současná sazba daně darovací do výše uvedené částky je nižší než sazba daně z příjmů. Největší rozdíl se bude týkat bezúplatných plnění do 1 milionu korun, kdy se stávající 7% sazba daně zvýší u fyzických osob na 15 % a u právnických osob na 19 %.

Další změna, tentokrát ve prospěch daňových poplatníků, spočívá v osvobození veškerých příjmů  nabytých z titulu dědění nebo odkazu (pozor – nezaměňovat s příjmy plynoucími z majetku nabytého děděním nebo odkazem). Tato úprava by měla platit pro fyzické i právnické osoby.

U bezúplatných nabytí majetku, která jsou doposud předmětem daně darovací a jsou od této daně osvobozena, dojde k určitým změnám v jejich osvobození od daně z příjmů. Dary přijaté fyzickými osobami, které získají v souvislosti s výkonem závislé činnosti nebo v souvislosti s podnikáním, budou podléhat zdanění jako doposud, tj. budou zdaňovány buď jako příjmy ze závislé činnosti, nebo jako příjmy ze samostatné činnosti. Ostatní bezúplatná plnění se budou u fyzických osob zdaňovat v dílčím základu daně - ostatní příjmy.

V nové úpravě zůstane zachováno osvobození od daně při darování mezi příbuznými, obdobně jako je nyní osvobozeno od daně darovací.  Osvobození od daně se bude vztahovat i na případy příležitostného bezúplatného plnění ve prospěch fyzických osob, jehož hodnota nepřesáhne 15 000 Kč. Nyní jsou taková plnění osvobozena od daně darovací, pokud jejich hodnota nepřesáhne 3 000 Kč.

Ve stanovených případech budou od daně z příjmů osvobozena i plnění ze svěřenského fondu ve prospěch obmyšleného. Dále bude od daně z příjmů osvobozen bezúplatný příjem plynoucí do nebo z veřejné sbírky. Osvobozena budou i plnění poskytnutá na humanitární nebo charitativní účel.

Další osvobození od daně z příjmů se týká právnických osob, konkrétně veřejně prospěšného poplatníka, jehož vymezení pro účely zákona o daních z příjmů upravuje novela.  Bezúplatné příjmy takového poplatníka (s výjimkou obcí a krajů) jsou osvobozeny od zdanění, pokud budou použity pro veřejně prospěšnou činnost nebo pro jeho kapitálové dovybavení. Kromě vyjmenovaných subjektů jako například policie, obec, příspěvková organizace, jsou veřejně prospěným poplatníkem ty subjekty, které jako svou hlavní činnost vykonávají veřejně prospěšnou činnost podle § 146 a násl. nového občanského zákoníku.

Rovněž je vhodné upozornit na to, že pokud budou bezúplatná plnění plynout daňovým nerezidentům, budou tyto příjmy podléhat zdanění v České republice jen tehdy, jestliže jejich poskytovatelem bude český daňový rezident.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m