Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Český HDP ve 2. čtvrtletí: Konec recese potvrzen

Český HDP ve 2. čtvrtletí: Konec recese potvrzen

03.09.2013 10:16, aktualizováno: 3.9. 10:21
Autor: David Marek

Aktualizováno

Zpřesněné údaje potvrdily zvýšení hrubého domácího produktu ve 2. čtvrtletí letošního roku, byť o něco slabší, než uváděl první odhad. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se HDP zvýšil o 0,6 procenta, meziročně výkon ekonomiky klesl o 1,3 procenta. Zásadní vliv na vývoj HDP měl zahraniční obchod, jehož kladný příspěvek více než vyrovnal negativní vliv klesajících složek domácí poptávky.

Spotřební výdaje domácností se po dvou kvartálech růstu snížily. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím klesly o 0,4 procenta. Při stagnaci nezaměstnanosti a reálném poklesu či stagnaci mezd nezbyl prostor na větší utrácení. S obratem ekonomické situace k lepšímu a zmírněním skepse by ale spotřeba domácností mohla brzo opět začít růst.

Na začátku roku to vypadalo, že letos nebude chtít vláda opakovat negativní fiskální impuls, nicméně ve 2. čtvrtletí se vládní výdaje opět snížily, tentokrát o 0,7 procenta v mezikvartálním srovnání. Vliv restriktivní fiskální politiky se navíc promítá i v další složce HDP – tvorbě fixního kapitálu.

Investice nadále strádají. Tentokrát klesly o 1,5 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Meziročně propadly dokonce o 6 procent., když klesly obě klíčové složky, investice do strojního vybavení a investice do budov a staveb. Mírně kladný příspěvek přinesly zásoby, když se ve srovnání s 1. čtvrtletím zmírnil jejich pokles.

Recese by neskončila, kdyby tomu nepomohl zahraniční obchod. Českou ekonomiku podle očekávání z recese vytáhlo oživení eurozóny, zejména potom Německa. Vývoz zboží a služeb se mezikvartálně zvýšil o 3,6 procenta, zatímco dovoz stoupl o 2,5 procenta.

Na straně tvorby HDP pomohly k růstu ekonomiky zejména průmyslové firmy a banky, kde se hrubá přidaná hodnoty zvýšila nejvýrazněji. V prvním případě o 1,7 procenta, ve druhém dokonce o 6,2 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím.

Mezera výstupu, tj. rozdíl mezi kapacitami ekonomiky a jejím skutečným výkonem, se mírně snížil. Podle metody produkční funkce aktuálně činí 1,4 procenta, podle Hodrick-Prescottova filtru 2,4 procenta, podle band-pass filtru 1,3 procenta.

Data o vývoji zaměstnanosti a mezd ukazují, že se ve 2. čtvrtletí produktivita práce (HDP na zaměstnance) meziročně snížila o 1,2 procenta. Nicméně náklady práce na jednoho zaměstnance klesly o 1,5 procenta a jednotkové mzdové náklady tedy klesly o 0,3 procenta.

Za celý letošní rok očekávám pokles HDP o 1,0 procento. Ve srovnání s předkrizovým vrcholem v roce 2008 bude letošní výkon ekonomiky o 2,5 procenta nižší. K dosažení předkrizové úrovně dojde patrně až v roce 2015.

HDP 

 


Čtěte více:

Česká ekonomika ve druhém kvartále předvedla slušný start z recese
14.08.2013 9:16
Předběžné údaje o HDP ukázaly, že česká ekonomika ve druhém čtvrtletí ...
Lízal (ČNB): V ekonomice jsou volné kapacity, potřebuje další uvolnění měnových podmínek
02.09.2013 10:08
Devizové intervence ČNB přímo na trhu by česká ekonomika potřebovala a...

Váš názor
 •  
  03.09.2013 18:18

  Z mého pohledu nejhorší zprávou je to, že už více než devět měsíců v kuse máme více než půl milionu nezaměstnaných. Ekonomika se nedaří nastartovat, recese je dlouhá, a tak zaměstnavatelé, než by nabírali nové síly, raději přetěžují své stávající zaměstnance,“ doplnil ještě ekonom Pikora.....
  Jezdec.
 •  
  03.09.2013 13:17

  Všude se dnes píše o růstu. Palcové titulky RŮST JE TADY a blabla. To si objednal Miloš a jeho kluci ? Vždyť je to lež. Ve stavebním sektoru všichni prosí o zakázky. Obchodníci ve městě postupně krachují. Z úřadu práce prý taky nejsou nějaká dobrá čísla. Kancelářské budovy zejí prázdnotou. Cizinci k nám taky nejezdí. Ten růst je kde ? Na úřadu vlády mají větší spotřebu PC, kancelářských potřeb a mají větší prémie ? Tak s tím bych souhlasil. To jste započítali data z průmyslu a z podníků , které dělají pro Němce ?
  Jezdec.
 • jak je dobrým zvykem pana Marka opět blábol
  03.09.2013 13:02

  Takže najednou dobře bude a růst bude až v roce 2015 ještě nedavno nějaký MAREK psál že v druhé polovině 2013 pak ve 2014 a ted už 2015 za 2 měsíce to už bude 2017 né ? Blá blá blá blá blááááá nic jiného pořád dokola tohle píše Hlavní analytik Patrie, když von nic neumí a píše pitomosti jací potom jsou ti co jsou pod ním ???? Ještě horší nebo lepší nebo ???? ---------------- Pooboha kde by asi domacnosti brali peníze na utracení kde ?????? az čeho ? každý nebere pane Marku 300 000 měsíčně jako vy ? Zkuste se zeptat horníků v Paskově kolik budou utrácet ...... Svatá prostoto je to marný je to marný je to marný. Pane Marku běžte prodávat někam na trh udělaté líp.... Tak pravil legendární investor z Greenladnu
  martík
Aktuální komentáře
03.07.2020
17:46Ukázkové „V“ oživení globální ekonomiky
17:10Spolkový sněm schválil ústup od uhelné energetiky v Německu do roku 2038
16:45Závěr týdne bez Ameriky. Převládl výběr zisků  
16:25Kofola pozastavuje dividendovou politiku, dokud nevyhodnotí dopady pandemie
14:56Fidelity: Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
14:10Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na facebook vrátí
13:29Fitch v pololetí zhoršila rekordní počet státních ratingů a ještě prý nekončí
13:26Jiří Rusnok a Vít Bárta (ČNB): Koronakrize a výzvy pro měnovou politiku
12:54Perly týdne: Leninova Tesla, evropské „čínské“ oživení a u nás „běžná praxe“ berňáku
10:56Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více
10:54Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet
10:43Akcie beze směru i po slušných datech  
9:10Rozbřesk: Díky vládním opatřením se nezaměstnanost drží v Evropě stále nízko
9:00Komerční banka, a. s. - Oznámení o výsledku rozhodování distanční (per rollam) Valné hromady společnosti
8:41Komerčka nevyplatí dividendu, v USA se dnes neobchoduje  
8:33Deutsche Bank zvažuje pomoc bankovní divizi krachující Wirecard
7:47Zaplacenou 4% daň z nabytí bytové jednotky v rodinném domě lze žádat zpět
5:44Bank of America: Tři důvody, proč být nyní u akcií optimistický
02.07.2020
22:03Wall Street poskočila na výborných číslech z trhu práce
17:41Neohrozitelná firma

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data