Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod ČR v červenci: Mírný růst na obou stranách bilance

Zahraniční obchod ČR v červenci: Mírný růst na obou stranách bilance

5.9.2013 9:59
Autor: David Marek

Obchodní bilance pokračuje ve vysokých přebytcích. Kladné saldo dosáhlo v červenci 28,2 miliardy korun, loni ve stejném měsíci činilo 23,3 mld. . Vývoz meziročně stoupl o 3,2 procenta, dovoz se zvýšil o 1,3 procenta. Výsledkům značně pomohly dva pracovní dny navíc ve srovnání s loňským rokem. Bez nich by vývoz klesl o 3,4 procenta, dovoz o 5,9 procenta. Saldo zahraniční obchodu za posledních 12 měsíců dosahuje rekordních 336,4 miliardy korun.

Pro českou ekonomiku je klíčovým momentem zlepšení ekonomické situace v Evropě. Nicméně je zajímavé, že vývoz roste rychleji do zemí jako Velké Británie (6,5 procenta) či Francie (4,6 procenta) než v případě největšího českého obchodního partnera – Německa (0,4 procenta). V případě druhého největšího českého exportního trhu – Slovenska – dokonce došlo k poklesu vývozu o 3,3 procenta. Rychle roste vývoz na rozvíjející se trhy, vývoz do Číny meziročně stoupl o 21,9 procenta, vývoz do Ruska o 11,8 procenta. Na straně dovozu nejrychleji rostou dovozy z Ruska 17,9 procenta a Polska (12,2 procenta). První případ koresponduje se zvýšením dovozu ropy a zemního plynu. Druhý potom s růstem dovozu potravin.

Pohled na komoditní strukturu odhaluje, že nejvýrazněji k růstu vývozu a zlepšení bilance zahraničního obchodu přispělo zvýšení vývozu spotřebního zboží, které dosáhlo 12 procent v meziročním srovnání. Výrazně stoupl také vývoz polotovarů a materiálů (7,4 procenta). Saldu zahraničního obchodu odlehčilo snížení dovozu ropy o 36 procent. Naopak dovoz zemního plynu stoupl o 18,1 procenta.

Meziročně se saldo zahraničního obchodu zlepšilo o 4,9 miliardy korun, podle mého odhadu jde 3,4 miliardy korun na vrub reálnému zlepšení a 1,5 miliardy přineslo zlepšení směnných relací, tj. cen vývozu a dovozu.

Za celý letošní rok by měl přebytek zahraničního obchodu dosáhnout 350-360 miliard korun. Loni činil 305,7 miliardy korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university