Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB sazby nemění, depozitní sazba pod nulu neklesá

ECB sazby nemění, depozitní sazba pod nulu neklesá

5.12.2013 13:49, aktualizováno: 5.12. 15:45
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Evropská centrální banka na prosincovém jednání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Děje se tak po jejich snížení v listopadu a hlavní sazba tak zůstává na 0,25 procenta. Na nulové úrovni setrvává depozitní sazba. Výsledek je v souladu s odhady. Na tiskové konferenci ECB zopakovala svůj výhled, že úrokové sazby zůstanou na současných nebo nižších úrovních po delší dobu. Také na prosincovém jednání se podle prezidenta Draghiho krátce diskutovalo o negativní depozitní sazbě a ECB je technicky připravena ji použít.

V nové prognóze ECB předpokládá letošní pokles ekonomiky o 0,4 procenta. Výhled pro příští rok byl mírně vylepšen na 1,1 procenta a v roce 2015 by HDP měl stoupnout o 1,5 procenta. Rizika pro růst zůstávají směrem dolů. Nová prognóza inflace je na 1,4 procenta pro letošní rok, tedy mírně níž. V příštím roce banka předpokládá růst cen o 1,1 procenta, tedy pomalejší oproti 1,3 procenta v předchozí prognóze. Rok 2015 potom má přinést inflaci na úrovni 1,3 procenta. Rizika pro vývoj cen hodnotí ECB jako zhruba vyvážená.

ECB nadále čeká, že inflační tlaky ve střednědobém výhledu zůstanou tlumené a nízká inflace může přetrvat v delším období. Postoj měnové politiky tak zůstane podpůrný tak dlouho, jak bude třeba. ECB pozorně monitoruje peněžní i devizový trh. Ohledně kurzu eura prezident Draghi kromě obvyklých slov přidal v odpovědi na jednu z otázek také prohlášení, že jednostranné devizové intervence nejsou současnými dohodami G20 uvažovány.

Banka je podle Draghiho připravena zvážit všechny dostupné nástroje a připravenost všech možností měnové politiky je vysoká. Pokud by ECB měla použít operaci podobnou LTRO, chtěla by si být jista, že její efekt dosáhne do ekonomiky. 
 

ECB
 
Stabilní sazby byly trhem očekávány, v tomto bodě se tedy žádné překvapení nekoná. Nová prognóza ECB je nižší u inflace, ale její rizika jsou vyvážená a vylepšen byl výhled pro růst ekonomiky v příštím roce. Rétorika prezidenta Draghiho se znovu nesla na holubičí notě, ale o něco méně agresivně než na minulém jednání. Žádný návrh na snížení sazeb tentokrát v měnovém výboru nepadl. Listopadový nárůst inflace tak zřejmě zapůsobil.

Banka má technicky připraveny alternativní nástroje k uvolnění měnové politiky, ale nijak nenaznačuje, že by je měla v brzké době použít. O negativní depozitní sazbě se pravděpodobně vedla jen obecná diskuse a k LTRO, soudě podle komentáře, banka prozatím nevidí dostatek důvodů. Je pravděpodobné, že až by ho použila, dodávky likvidity by podmínila postoupením peněz z bank do reálné ekonomiky. Celkově vzato tak dnešní jednání vyznívá ve prospěch stabilní měnové politiky v nejbližším výhledu.

Reakce eura na jednání ECB je pozitivní a společná evropská měna posiluje k dolaru na 1,3640. Důvodem je komentář, který nenaznačuje, že by se banka chystala brzy použít další nástroje k uvolnění politiky. Efekt ECB dokázal převážit nad velice dobrými čísly z americké ekonomiky, která krátce předtím dodala sílu dolaru. Stále však ohledně měnové politiky zůstáváme u toho, že ECB ji bude držet nebo uvolňovat, zatímco Fed ve výhledu pár měsíců pravděpodobně začne se zpřísňováním. Prostor pro další výrazné posilování eura proto příliš nevidíme.

Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):


Váš názor
  •  
    5.12.2013 14:55

    Potřebuji Sigrovu partu, ti prý umí léčit nízkou inflaci.
    Homo
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data