Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB sazby nemění, depozitní sazba pod nulu neklesá

ECB sazby nemění, depozitní sazba pod nulu neklesá

05.12.2013 13:49, aktualizováno: 5.12. 15:45
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Evropská centrální banka na prosincovém jednání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Děje se tak po jejich snížení v listopadu a hlavní sazba tak zůstává na 0,25 procenta. Na nulové úrovni setrvává depozitní sazba. Výsledek je v souladu s odhady. Na tiskové konferenci ECB zopakovala svůj výhled, že úrokové sazby zůstanou na současných nebo nižších úrovních po delší dobu. Také na prosincovém jednání se podle prezidenta Draghiho krátce diskutovalo o negativní depozitní sazbě a ECB je technicky připravena ji použít.

V nové prognóze ECB předpokládá letošní pokles ekonomiky o 0,4 procenta. Výhled pro příští rok byl mírně vylepšen na 1,1 procenta a v roce 2015 by HDP měl stoupnout o 1,5 procenta. Rizika pro růst zůstávají směrem dolů. Nová prognóza inflace je na 1,4 procenta pro letošní rok, tedy mírně níž. V příštím roce banka předpokládá růst cen o 1,1 procenta, tedy pomalejší oproti 1,3 procenta v předchozí prognóze. Rok 2015 potom má přinést inflaci na úrovni 1,3 procenta. Rizika pro vývoj cen hodnotí ECB jako zhruba vyvážená.

ECB nadále čeká, že inflační tlaky ve střednědobém výhledu zůstanou tlumené a nízká inflace může přetrvat v delším období. Postoj měnové politiky tak zůstane podpůrný tak dlouho, jak bude třeba. ECB pozorně monitoruje peněžní i devizový trh. Ohledně kurzu eura prezident Draghi kromě obvyklých slov přidal v odpovědi na jednu z otázek také prohlášení, že jednostranné devizové intervence nejsou současnými dohodami G20 uvažovány.

Banka je podle Draghiho připravena zvážit všechny dostupné nástroje a připravenost všech možností měnové politiky je vysoká. Pokud by ECB měla použít operaci podobnou LTRO, chtěla by si být jista, že její efekt dosáhne do ekonomiky. 
 

ECB
 
Stabilní sazby byly trhem očekávány, v tomto bodě se tedy žádné překvapení nekoná. Nová prognóza ECB je nižší u inflace, ale její rizika jsou vyvážená a vylepšen byl výhled pro růst ekonomiky v příštím roce. Rétorika prezidenta Draghiho se znovu nesla na holubičí notě, ale o něco méně agresivně než na minulém jednání. Žádný návrh na snížení sazeb tentokrát v měnovém výboru nepadl. Listopadový nárůst inflace tak zřejmě zapůsobil.

Banka má technicky připraveny alternativní nástroje k uvolnění měnové politiky, ale nijak nenaznačuje, že by je měla v brzké době použít. O negativní depozitní sazbě se pravděpodobně vedla jen obecná diskuse a k LTRO, soudě podle komentáře, banka prozatím nevidí dostatek důvodů. Je pravděpodobné, že až by ho použila, dodávky likvidity by podmínila postoupením peněz z bank do reálné ekonomiky. Celkově vzato tak dnešní jednání vyznívá ve prospěch stabilní měnové politiky v nejbližším výhledu.

Reakce eura na jednání ECB je pozitivní a společná evropská měna posiluje k dolaru na 1,3640. Důvodem je komentář, který nenaznačuje, že by se banka chystala brzy použít další nástroje k uvolnění politiky. Efekt ECB dokázal převážit nad velice dobrými čísly z americké ekonomiky, která krátce předtím dodala sílu dolaru. Stále však ohledně měnové politiky zůstáváme u toho, že ECB ji bude držet nebo uvolňovat, zatímco Fed ve výhledu pár měsíců pravděpodobně začne se zpřísňováním. Prostor pro další výrazné posilování eura proto příliš nevidíme.

Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):


Váš názor
  •  
    05.12.2013 14:55

    Potřebuji Sigrovu partu, ti prý umí léčit nízkou inflaci.
    Homo
Aktuální komentáře
13.06.2021
10:04Víkendář: Ne každé riziko se vyplatí podstupovat
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit
8:33Investiční tip Zoetis: Defenzivou proti inflaci  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data