Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Představenstvo Orka zatím zůstává. Střet o vliv Vítka v Orco Germany

Představenstvo Orka zatím zůstává. Střet o vliv Vítka v Orco Germany

6.12.2013 16:30, aktualizováno: 6.12. 20:19

Aktualizováno

Představenstvo realitní společnosti Orco zůstává zatím beze změn. Dnešní valná hromada, na níž měli akcionáři hlasovat o odvolání osmi členů představenstva včetně podnikatele a největšího akcionáře Radovana Vítka, byla odložena. Sdělil to Radovan Vítek. Skupina Orco později oficiálně oznámila, že valná hromada je odsunuta o měsíc na 6. ledna 2014 na žádost akcionářů Alchemy, Kingstown a Gamala.

Valnou hromadu na dnešní poledne svolala Vítkova investiční společnost Gamala Limited. Navrhovala na ní odvolání hned šesti členů devítičlenného představenstva, konkrétně Nicolase Tommasiniho, Guye Walliera, Alexise Juana, Guye Shanona, Iana Cashe a Jiřího Dederu. Na to protinávrhem reagovali dva další akcionáři Kingstown a Alchemy, kteří v Orku společně drží 23,47 procenta akcií. Ti před valnou hromadou odpověděli doplněním bodů, požadujících odvolání z představenstva Radovana Vítka a s ním spojeného Edwarda Hughese.

Představenstvo skupiny Orco se měnilo už letos v červnu, kdy z původních 11 členů zůstalo devět. Vítka, jako nejsilnějšího investora, zastupovali tři z nich. Kromě toho červnová valná hromada schválila navýšení kapitálu o 15 milionů eur vydáním takřka 6,67 milionu nových akcií. 

Developerská skupina Orco podniká především v Praze, Berlíně, Varšavě a Budapešti. V české metropoli patří mezi hlavní chystané projekty firmy zástavba území kolem bývalého nádraží v Bubnech. Orco Property Group loni hospodařilo s čistou ztrátou 40 milionů eur. Letos během prvních devíti měsících prohloubilo provozní ztrátu na zhruba 106 milionů eur (2,9 miliardy korun). Proti loňsku to je skoro devítinásobek. Čistá ztráta Orka se během prvních třech čtvrtletí letošního roku zvýšila na 142 milionů eur. Orco je ve ztrátě druhým rokem v řadě, přestože v roce 2012 zvýšilo tržby o 65 procent na 260 milionů eur.

Střet v Orco Germany

Valné hromadě předcházel střet v Orco Germany. Představenstvo německé, skupinou Orco ovládané, realitní společnosti rozhodlo 29. listopadu o navýšení kapitálu v rozsahu do 100 milionů eur a tuzemská společnost Tandis, a.s., za kterou stojí právě největší akcionář skupiny Orco Radovan Vítek, upsala 114,6 milionu akcií po 0,47 eur/akcie, tedy celkem za 53,862 milionu eur. Tento krok se nelíbí dalším silným akcionářům skupiny Orco, kterými jsou fondy Kingstown a Alchemy. Pětice subjektů v čele s Kingstown a Alchemy se rozhodnutím lucemburského soudu ze dne 5. prosince domohla soudního verdiktu, který pozastavuje platnost tohoto rozhodnutí představenstva Orco Germany do konce ledna roku 2014.

Společnost Orco Germany se proti verdiktu chce bránit s tím, že o jednání Kingstown a Alchemy jednak nevěděla a jednak, že soud vyhověl navrhovatelům, kteří nejsou akcionáři společnosti Orco Germany, byť jsou významnými akcionáři ovládající skupiny Orco. Radovan Vítek a fondy Kingstown a Alchemy jsou ve střetu právě na úrovni skupiny Orco, jak je popsáno výše.

Akcionáři skupiny Orco Kingstown a Alchemy ve společném otevřeném dopise akcionářům uvedli, že vyhrazený úpis akcií Orco Germany du rukou subjektu, za kterým stojí Radovan Vítek, je "nepotřebný, chybný, extrémně ředící vlivem diskontu k tržní ceně a velkého počtu akcií a nevýhodný z pohledu zájmu akcionářů skupiny Orco". Tito dva akcionáři varují, že při plném navýšení kapitálu o 100 milionů eur v Orco Germany skrze úpis nových akcií, dojde ke snížení kontroly nad aktivy Orco Germany ze strany skupiny Orco z dnešních 88 % zhruba na 46 %. Postojem akcionářů je, že Orco Germany nemá likviditní problémy a nevidí tedy důvod k takovému kroku. Společnost Tandis je sice ovládána Radovanem Vítkem, jako hlavním akcionářem skupiny Orco skrze dvě jiné společnosti, ale není sama tato společnost není akcionářem skupiny Orco.

(Zdroj: Orco, Orco Germany, čtk, Bloomberg)


 


Čtěte více:

Valná hromada Orco (+6 %): Fondy navrhly odchod Vítka z představenstva. Ten jej chce ovládnout
22.11.2013 10:48
Realitní skupina Orco Property Group (OPG) již v úvodu listopadu na žá...
Orco ve ztrátě 142 mil. eur při prudkém odpisu aktiv. Německé Orco navyšuje kapitál
2.12.2013 8:14
Realitní skupina Orco za devět měsíců roku prohloubila čistou ztrátu n...
Německé Orco navýšilo kapitál o 54 milionů eur investicí Radovana Vítka
4.12.2013 18:03
Německá Orco Germany, spadající do skupiny Orco, navýšila kapitál úpis...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data