Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny domů ve Velké Británii na maximu za 10 let. Hrozba při další podpoře ekonomiky, ví guvernér

Ceny domů ve Velké Británii na maximu za 10 let. Hrozba při další podpoře ekonomiky, ví guvernér

10.12.2013 11:15, aktualizováno: 10.12. 11:31
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Britský průmysl si v říjnu udržel růst druhý měsíc v řadě, meziměsíční tempo zvolnilo na 0,4 % z 0,9 %. Index cen domů vystoupal za listopad na 58 bodů a vymezil maximum od června roku 2002. Britská ekonomika stále vyžaduje podporu měnové politiky kvůli vývoji v Evropě, na měnovém trhu a u zadlužení domácností. Guvernér Bank of England Mark Carney dobře ví, že v realitním trhu má problém pro další stimulaci. „Musíme podniknout další kroky, abychom toto riziko zarazili,“ uvedl jasně pro Bloomberg TV. Již v listopadu přitom BoE rozhodla, že ukončí dosavadní podporu soukromým hypotékám a zdroje nasměruje k malým a středním firmám.

Guvernér Carney uvedl, že zprávy, které přicházejí z ekonomiky, jsou pozitivní počínaje 0,8% růstem HDP ve třetím čtvrtletí roku. Markit v minulém týdnu na základě svých indexů služeb, výroby a stavebnictví odhadla, že růst v posledním čtvrtletí roku překročí 1 procento. Listopadový růst průmyslu je meziročně nejsilnější od ledna roku 2011 s 3,2% tempem, zpracovatelský sektor roste 2,7% tempem. Bank of England v čele s guvernérem Carney si však uvědomuje, že ekonomika vyžaduje další stimulaci, aby své oživení potvrdila. Vedle dat z průmyslu přišla informace o říjnovém meziměsíčním poklesu exportu o 1,3 % (do Evropské unie o 3,8 %) při poklesu dovozu o 1,9 %. „Ač se výhled pro britskou ekonomiku zlepšuje, její udržitelný růst potřebuje oživení také v globálním měřítku. Ekonomika je stále daleko od normálu,“ uvedl Carney. Obavu pro další stimulaci představuje realitní trh.

Tříměsíční očekávání vývoje cen na realitním trhu, které sestavuje Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS), vystoupala na 59 bodů, což je 14letým maximem. „Není žádným tajemstvím, že trh nemovitostí je na vzestupu a ceny prudce rostou na řadě míst ve Velké Británii,“ uvedl hlavní ekonom RICS Simon Rubinsohn. „Kde ceny nových domů zatím nevykazují významný vzestup, existuje pravděpodobnost tlaku na jejich růst ze strany nájmů, což povede ke zhoršení dostupnosti,“ dodal.

RICS uvedla, že růst cen vede přirozeně Londýn, v každém z deseti regionů Velké Británie, vymezených RICS, ale pokračoval růst cen druhým měsícem v řadě. Zásoby neprodaných domů vůči objemu prodejů poklesly na minimum od října roku 2007.

Rubinsohn připustil, že obrat ve FLS programu britské centrální banky může „určitému počtu lidí znesnadnit přístup k pořízení domu“, na druhé straně se domnívá, že zlepšení přístupu k tržnímu financování je již natolik lepší, že dopad kroku BoE bude „relativně omezený“. To by potvrzovalo strategii Bank of England.

Britská centrální banka se rozhodla ukončit program, spuštěný za účelem podpory poskytování soukromých hypoték, na konci listopadu s platností ke konci roku 2013. Podle guvernéra Marka Carneyho se ekonomika dostala do bodu, kdy domácnosti už podporu úvěrování nepotřebují, naopak je nutné jej upřít na malé a střední firmy. "Nevidíme na trhu s bydlením žádné bezprostřední hrozby, ale znepokojuje nás jeho možný vývoj," uvedl již na konci listopadu Carney.

Program „Funding for Lending Scheme“ (FLS) byl nastaven zejména posílení objemů poskytnutých hypoték soukromému sektoru – domácnostem – a zvýšení dostupnosti hypoték. Banky mimo jiné nemusely proti hypotékám, uděleným pod FLS, držet stanovený poměr kapitálu. Od roku příštího chce Bank of England (BoE) peníze z FLS posílat tak, kde je to nejvíce potřeba a to jsou dle BoE malé a střední firmy.

Kromě FLS běží ještě vládní program „Help to Buy“. BoE uvedla, že její rozhodnutí tento program neovlivní. V poslední analýze realitního trhu BoE uvedla, že aktivita na trhu vzrostla a také inflace nabrala dech, ačkoli z nízkých úrovní a připustila „nízkou možnost bezprostředního ohrožení stability“. Rizika dle ní porostou s dalším růstem cen nemovitostí při růstu zadlužení spotřebitelů.

FLS byl spuštěn v červnu roku 2012 a bankám nastavil snazší přístup ke zdrojům. Kancléř Osborne označil FLS za „úspěšný nástroj podpory oživení“, který bude nadále fungovat jako „širší nástroj podpory úvěrování“. Vládní Help to Buy pak má posloužit zejména podpoře privátních hypoték u vyššího poměru půjčky vůči hodnotě nemovitosti.

(Zdroj: Bank of England, Bloomberg)


Čtěte více:

Guvernér Bank of England: Oživení britské ekonomiky je robustní, růst sazeb může přijít dřív
13.11.2013 13:27
Britská ekonomika dosahuje jednoho z nejsilnějších oživení mezi vyspěl...
Britská ekonomika – nejrychlejší růst za tři roky potvrzen, tažen domácími faktory
27.11.2013 11:10
Britská ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí nejrychlejším tempem za d...
Bank of England: Hypotéky už podporovat nebudeme. Obava z realitní bubliny?
28.11.2013 12:40
Britská centrální banka se rozhodla ukončit program, spuštění za účele...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.06.2025
22:01Slabší makroekonomická data stlačila výnosy dolů  
17:13Směrem do dalšího ziskového boomu?
16:57Trump znovu vyzval šéfa americké centrální banky, aby snížil úrokové sazby
16:46SHRNUTÍ: Nejvyšší správní soud zrušil předběžné opatření a smlouva k Dukovanům je obratem podepsána
16:24Komerční banka, a.s.: Změna ve výpise z obchodního rejstříku
16:23Akciové trhy míří k rekordům, S&P 500 se blíží hranici 6000 bodů  
16:17Jižní Korea má nového prezidenta, zaměřit se chce na ziskovost jaderných projektů
15:07Spotřebitelé šetří, Dollar General roste. Levný řetězec překvapil silnými čísly i vyšším výhledem  
14:15Sdružení: Evropští dodavatelé automobilek po omezení vývozu kovů z Číny zavírají
13:41ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:32Bulharsko může vstoupit do eurozóny. Evropská komise mu povolila zavedení eura od ledna
12:40Centrální banky kupují zlato ve velkém, nejvíce ho končí v Číně
11:15Jan Bureš: Inflace v květnu skončila nad naším odhadem, čeká nás vysoká volatilita
11:10Jan Bureš: Dynamika mezd jen mírně zvolnila, za celý rok mohou růst o 6 %
10:59Akcie zůstávají v růstové náladě, když negativní efekt cel investoři vytěsnili. Koruna posiluje na datech  
10:39Globální akcie smazaly ztráty od února. MSCI World Index naťukl nové maximum, na čele je ale český PX
9:55Tržby českých obchodníků v dubnu zrychlily meziroční růst na 5,8 procenta
9:49Meziroční inflace v ČR v květnu zrychlila na 2,4 procenta
9:09Rozbřesk: Dynamika růstu průměrných reálných mezd zvolnila na +3,9 %
8:37NATO zbrojí, Musk zuří a Meta míří k jádru. Evropské futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD