Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer (ČNB): Intervence by mohly skončit v úvodu roku 2015, ekonomika růst rychleji

Singer (ČNB): Intervence by mohly skončit v úvodu roku 2015, ekonomika růst rychleji

06.02.2014 13:08, aktualizováno: 6.2. 16:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %.

Bankovní rada ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR. K devizovým intervencím kvůli hrozbě deflace přistoupila bankovní rada ČNB 7. listopadu.

Bankovní rada ČNB zopakovala, že uvedený kurzový závazek považuje za jednostranný, což znamená, že ČNB bude bránit přílišnému posílení kurzu koruny pod úroveň 27 CZK/EUR svými intervencemi na devizovém trhu, tj. prodejem korun a nákupem cizích měn. Na slabší straně hladiny 27 CZK/EUR nechává ČNB kurz pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu

Singer: Intervence by mohly skončit v úvodu roku 2015

Česká národní banky by mohla na počátku příštího roku opustit od devizových intervencí. Měnová politika by se měla na počátku příštího roku vrátit do standardního režimu, ve kterém hlavní roli hrají opět úrokové sazby, vyplývá z nové prognózy, uvedl dnes na tiskové konferenci guvernér ČNB Miroslav Singer. Guvernér k ukončení intervencí uvedl, že centrální banka následně počká na reakci kurzu koruny a až poté by mohla přistoupit ke zvyšování úrokových sazeb.

"Toto rozhodnutí se opírá o novou prognózu, která je založena na předpokladu stability tržních úrokových sazeb na stávající velmi nízké úrovni a setrvání kurzu koruny poblíž hladiny 27 korun za euro až do počátku příštího roku. Vyznění této prognózy potvrzuje, že listopadové rozhodnutí začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení hrozby deflace. Oslabení kurzu urychlí návrat inflace do cíle, k němuž dojde podle prognózy koncem roku 2014, a podpoří oživení ekonomiky a trhu práce. Bankovní rada považuje rizika nové prognózy za vyrovnaná. Hladinu kurzového závazku nadále vidí jako vhodně zvolenou, neboť zajišťuje uvolnění měnových podmínek v potřebném rozsahu. Bankovní rada předpokládá udržování tohoto kurzového závazku přinejmenším do začátku roku 2015," uvedla centrální banka v prohlášení.

"ČNB ve své prognóze reflektuje zlepšení současné situace v české ekonomice. Z vývoje popsaného v prognóze logicky vychází, že kurzový závazek skončí někdy na přelomu letošního a příštího roku. Pokud se poté bude kurz koruny chovat normálně, bude moci ČNB následně přistoupit ke zvyšování úrokových sazeb. Nicméně nic zběsilého by nás v příštím roce s úrokovými sazbami čekat nemělo," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Nová prognóza čeká lepší vývoj ekonomiky

Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos čeká růst hrubého domácího produktu o 2,2 procenta a příští rok o 2,8 procenta. Vyplývá to z materiálů zveřejněných centrální bankou. V předchozí listopadové prognóze odhadovala ČNB ve scénáři zahrnujícím devizové intervence růst HDP o 2,1 procenta letos a o 2,5 procenta příští rok. 

Naopak horší výsledek ekonomiky očekává ČNB za loňský rok, kdy zhoršila odhad z poklesu o 0,9 procenta na pokles o 1,3 procenta. První rychlý odhad HDP zveřejní Český statistický úřad v pátek 14. února. 

Podle nové prognózy by měla inflace v prvním i druhém čtvrtletí 2015 činit 2,8 procenta. Předchozí odhad počítal v prvním čtvrtletí s tříprocentní inflací a ve druhém čtvrtletí s inflací 2,9 procenta. 

Tržní úrokové sazby by měly podle Singera zůstat na stávajících velmi nízkých úrovních až do počátku příštího roku. V souladu s nastavením intervencí ČNB počítá do začátku roku 2015 se setrváním kruzu koruny poblíž hranice 27 CZK/EUR. 

Ministerstvo financí na konci ledna také nepatrně zlepšilo odhad vývoje ekonomiky v letošním roce, odhad za loňský rok naopak mírně zhoršilo. Loni měl HDP klesnout o 1,4 procenta a letos o stejnou hodnotu stoupnout. Na konci loňského října úřad odhadoval pro minulý rok pokles o procento a pro letošek růst o 1,3 procenta. Pro rok 2015 MF počítá s růstem ekonomiky o dvě procenta.

Dnešního zasedání se zúčastnilo šest ze sedmi členů bankovní rady. Chyběl viceguvernér Mojmír Hampl. Snaha držet kurz koruny poblíž hranice 27 korun za euro bude podle guvernéra ČNB Miroslava Singera trvat nejméně rok a půl. Hlavní přínos intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly větší v případě deflace. Její krok kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Ti oba mimo jiné uvedli, že deflace české ekonomice nehrozí. Zásah ČNB naopak podpořil bývalý premiér Jiří Rusnok, kterého ve středu jmenoval prezident od 1. března novým členem bankovní rady. Rusnok nahradí Evu Zamrazilovou.


Diskontní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility.

Lombardní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která představuje horní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení likvidity, kterou poskytne přes noc bankám v rámci tzv. zápůjční facility.

Repo sazba: základní měnověpolitická úroková sazba ČNB, kterou je úročena nadbytečná likvidita komerčních bank stahovaná ČNB prostřednictvím tzv. dvoutýdenních repo tendrů.


(Zdroj: ČNB, čtk, MF)


Váš názor
 • Singer
  06.02.2014 15:34

  dostal včera od svého velkého učitele pohlavek, tak to musí žáček zase uctivě napravit, uff, to byla dřina:-)) ... že mezi tím dostala domácí ekonomika další hřebík do rakve, si kryptokomunističtí ekonomové nevšimli. Smutná vizitka.
  Jesse
 • ... ekonomika růst rychleji
  06.02.2014 14:51

  Achtung, to byt dobry Meldung, pohof!
  hm
  • Re: ... ekonomika růst rychleji
   06.02.2014 15:04

   Hlavně náš meldunk, my si to všechno vyhodnotíme pochválíme se, no a vyznamenání, taky nějaká budou. Ovčani budou spokojeni.
   Homo
Aktuální komentáře
25.07.2021
9:27Víkendář: Spojené státy bývaly centrem výzkumu a vývoje...
24.07.2021
15:23Project Syndicate: Návrat inflace?
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data