Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Sazby v Maďarsku klesají znovu o 15 bodů, forint slábne

    Sazby v Maďarsku klesají znovu o 15 bodů, forint slábne

    18.02.2014 14:13, aktualizováno: 18.2. 15:35
    Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

    Aktualizováno

    Maďarská centrální banka na únorovém jednání snižuje úrokové sazby. Hlavní sazba klesá na 2,70 z lednových 2,85 procenta. Cyklus uvolňování měnové politiky tedy dál pokračuje, ačkoli pomalejším tempem. Zatímco v druhé polovině loňského roku klesaly sazby o 20 bodů měsíčně, v lednu i v únoru to bylo o 15 bodů. Pokles sazeb je stejně jako v lednu o trochu výraznější, než se čekalo. Většina trhu počítala se změnou o 10 bodů.

    Prostor pro volnější měnovou politiku stále vytváří inflace, která se v lednu snížila až na nulu. Slabé inflační tlaky by přitom měly vytrvat. Centrální banka proto dál podporuje oživení reálné ekonomiky, které je stále zřetelnější. Ve stanovisku, které MNB vydává po jednání, uvádí, že snaha o dosažení cenové stability ukazuje na další uvolnění politiky.

    Problémem je na začátku roku situace na finančních trzích. Lednové výprodeje rizika dolehly i na forint a maďarské dluhopisy a ukázaly, že maďarská aktiva jsou nadále zranitelná. Před jednáním se ale tlak na forint zmírnil a trh zklidnil, čímž centrální banku neodradil od dalšího snížení sazeb. Po jednání MNB uvádí, že prostor pro pokles sazeb existuje i přes zvýšenou nejistotu na finančních trzích.

    Centrální banka podle očekávání znovu zdůrazňuje, že situace na trzích dává důvod k opatrné měnové politice. Opakuje, že trvalejší a výrazná změna v averzi k riziku může ovlivnit manévrovací prostor pro měnovou politiku. O dalším snížení sazeb se chce MNB rozhodnout po březnové prognóze, která má ukázat, jak potřebný takový krok bude.

    Výsledkem jednání maďarské centrální banky je pokles sazeb, který je znovu trochu výraznější, než se čekalo. MNB sice nadále upozorňuje, že si je vědoma rizik plynoucích pro maďarská aktiva ze situace na hlavních trzích, vedle toho ale projevuje také celkem silnou tendenci měnovou politiku dál uvolňovat. Současná prognóza předpokládá letošní inflaci na 1,3 procenta a pokud nedojde k podstatnému zvýšení, MNB by zřejmě ještě k dalšímu snížení sazeb sáhla. Ačkoli se forint nedávno zklidnil, kroky MNB může trh vnímat jako rizikové. S nižšími sazbami se zranitelnost maďarské měny pro případ dalších tržních turbulencí dál zvyšuje. Odezvou na dnešní jednání centrální banky je proto oslabení forintu asi o 0,7 procenta.

    MNB


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu
    9:10Rozbřesk: Komunikační revoluce Fedu začíná být nebezpečnou hrou s ohněm
    8:53Palantir září díky AI, Lufthansa doplácí na drahá paliva a Evropu mezitím ochromuje historické sucho  
    6:01Zitron: Celé odvětví datových center je těžce závislé na OpenAI a ta zase na externím přísunu kapitálu
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Nově otevřená prac. místa