Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kmenové listy podle zákona o obchodních korporacích. Jaké možnosti přinášejí?

Kmenové listy podle zákona o obchodních korporacích. Jaké možnosti přinášejí?

2.4.2014 5:30
Autor: Milan Šperl, KŠB

Podle nového zákona o obchodních korporacích (ZOK) mají společnosti s ručením omezeným možnost připustit ve společenské smlouvě vznik různých druhů podílů. Ty podíly, se kterými nejsou spojena žádná zvláštní práva a povinnosti, se považují za podíly základní. Zároveň ZOK připouští, aby společenská smlouva určila, že podíl společníka bude představován kmenovým listem. Jedná se o cenný papír na řad, který mimo jiné umožňuje snazší převod podílu ve společnosti na někoho jiného.

Mohlo by se zdát, že pro ty společnosti, resp. společníky, kteří v budoucnu svůj podíl ve společnosti převádět nehodlají, je zavádění kmenových listů zbytečné. Kmenového listu je však možné využít i při jiných záležitostech než jen při převodech podílu. Výhodu může mít například při zástavě podílu na společnosti. V případě absence kmenového listu by bylo nutné, aby takové zástavní právo bylo zapsáno do obchodního rejstříku, zatímco v případě zástavního práva ke kmenovému listu jakožto cennému papíru na řad je potřeba jeho odevzdání zástavnímu věřiteli a zástavní rubopis. Nutno zde však upozornit, že nevýhodou zástavního práva ke kmenovému listu naopak může být to, že toto právo nebude veřejně zjistitelné.

I přes uvedený fakt je však zřejmé, že v praxi bude kmenový list sloužit s největší pravděpodobností převážně právě k rychlejšímu převodu podílu ve společnosti. K tomu, aby však bylo možné k takovému převodu podílu ve společnosti přistoupit, je nutné splnit několik zákonem stanovených požadavků. Předně je možné vázat kmenový list pouze na podíl, u něhož není jeho převoditelnost omezena nebo podmíněna. Zároveň musí mít kmenový list i předepsané náležitosti. Tak je nutné, aby tento list obsahoval označení, že jde o „kmenový list“, jednoznačnou identifikaci společnosti a společníka, výši vkladu společníka připadající na podíl, číslo kmenového listu a podpis jednatele nebo jednatelů. Pokud by se společnost rozhodla pro další označení kmenového listu (např. prioritní kmenový list), pak i toto označení. Jak bylo uvedeno v úvodu tohoto článku, je podle ZOK nově přípustné, aby společnost měla několik druhů podílů. Pokud tomu tak bude, musí kmenový list obsahovat i označení podílu, k němuž je kmenový list vydán. Kmenový list lze vydat i jako hromadný cenný papír. V takovém případě by z něj mělo být zřejmé, kolik kmenových listů nahrazuje a označení podílů, které nahrazuje.

Z toho, že je kmenový list cenným papírem na řad, vyplývají i pravidla pro jeho převod. K tomu je nutná jednak dohoda převodce a nabyvatele, ať již písemná či ústní, a jednak následný převod takzvaným rubopisem a předáním kmenového listu. Účinnost převodu kmenového listu vůči společnosti nastane, jakmile jí bude oznámena změna společníka a předložen kmenový list společnosti ke kontrole. Na základě těchto informací pak společnost zajistí aktualizaci seznamu společníků a zápisu v obchodním rejstříku. 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university