Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
D. Marek: Zahraniční obchod v březnu - rekordní kladné saldo

D. Marek: Zahraniční obchod v březnu - rekordní kladné saldo

06.05.2014 10:18
Autor: David Marek

Česká ekonomika má štěstí na sousedy. Německu a Rakousku se v posledních měsících docela daří a je to znát i na poptávce po českém zboží. Díky tomu obchodní bilance dosáhla nového rekordního přebytku. V březnu kladné saldo činilo 23,8 mld. podle národního pojetí, resp. 49,1 mld. v přeshraniční statistice.

Vývoz meziročně stoupl o 15,6 procent, resp. 37,0 miliard korun (podle národního pojetí). Nejvýrazněji k tomu přispělo zvýšení vývozu automobilů, elektrických přístrojů a zařízení. Z teritoriálního pohledu je pro český vývoz zásadní zvýšení poptávky v zemích eurozóny. Velmi rychlým tempem roste zejména vývoz do Velké Británie (24,8 procenta) a Německa (18,6 procenta).

Dovoz se ve srovnání s loňským rokem zvýšil o 12,6 procenta, resp. 28,1 miliardy korun. I zde hrály zásadní roli stroje a dopravní prostředky. Do jisté míry se na tom podílí zvýšení investiční aktivity firem, pokračuje také rostoucí poptávka po automobilech. Příznivé počasí se projevilo snížením dovozu minerálních paliv.

Data o zahraničním obchodu za první tři měsíce letošního roku ukazují, že čistý export by měl zůstat hlavním zdrojem růstu ekonomiky. Letos očekávám zvýšení HDP o 2,6 procenta a čistý export by se na tom mělo podílet více než z poloviny. 
 Váš názor
 • Export
  06.05.2014 16:18

  Máte pravdu, v Zimbabwe kdysi byla devalvace měny 1 000 000 % a také tam jásali nad růstem exportu o 100 000 % ročně . Přitom se jim v mezinárodním dolarovém srovnání 10 krát propadl.
  Xiluodu Dam
 •  
  06.05.2014 14:53

  Tak vzhledem k tomu, že koruna meziročně o nějakých 10% oslabila, tak ten meziroční růst o 15% nebude zase takové terno, jak se může na první pohled zdát. Jo kdyby bylo euro za dvacku a export rostl, pak bych se nad tím i pozastavil. Takhle mi to přijde, že (si) někdo potřebuje odprezentovat, jak moc se nám pod jeho vládou daří a spousta tupoňů mu to prostě sežere.
  Berounskej
  •  
   06.05.2014 21:58

   ono to není jen toto . Prezentují se extra čísla z realitního trhu , ale jsou to pouze velké transakce. Trh stojí a snad začne i klesat . Na trhu je mnoho nemovitostí, které nejsou prodané několik let, protože je u nás hodně draho. Zahraniční realitky , které ovládli náš trh nám vesele ukazují . Dle mého po volbách začne rošáda na téma exekuce a jejich konečné vyvrcholení. Čísla budou mimořádně světová .
   Jezdec.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data