Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Už jste aktualizovali svůj zápis v rejstříku? Lhůta končí 30. června 2014!

Už jste aktualizovali svůj zápis v rejstříku? Lhůta končí 30. června 2014!

2.6.2014 5:30
Autor: Petra Mirovská, KSB

V souvislosti s novým občanským zákoníkem byla přijata celá řada doprovodných předpisů. Jedním z nich je i nový zákon o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob (ZoVR), který nabyl účinnosti dnem 1. ledna 2014. Ambicí tohoto zákona bylo zavedení společné úpravy pro všechny veřejné rejstříky předpokládané novým občanským zákoníkem. Veřejným rejstříkem podle ZoVR se přitom rozumí spolkový rejstřík, nadační rejstřík, rejstřík ústavů, rejstřík společenství vlastníků jednotek, obchodní rejstřík a rejstřík obecně prospěšných společností.

Povinnost všech

Podle přechodného ustanovení § 122 ZoVR je povinností každé právnické i fyzické osoby zapsané v některém ze shora uvedených rejstříků přizpůsobit zapsaný stav stavu požadovanému tímto zákonem. Lhůta pro splnění uvedené povinnosti přitom není nijak dlouhá – končí totiž již 30. června. Výjimka je stanovena pouze pro osoby zapsané do spolkového rejstříku. U nich zákon počítá s tříletým přechodným obdobím. Za spolkový rejstřík se považuje dosavadní registr zájmových sdružení právnických osob, dosavadní evidence občanských sdružení, odborových organizací, mezinárodních organizací a jejich pobočných organizací, organizací zaměstnavatelů, mezinárodních organizací zaměstnavatelů a jejich organizačních jednotek a dosavadní evidence mezinárodních nevládních organizací a zvláštních organizací pro zastoupení zájmů České republiky v mezinárodních nevládních organizacích.

Pokud se domníváte, že se vás uvedená povinnost netýká, jste na omylu. Vzhledem k novým požadavkům, které dosavadní právní předpisy na zápis v rejstřících nekladly, se povinnost přizpůsobení zápisu novému zákonu vztahuje opravdu na všechny. Jste-li tedy nadace, nadační fond, ústav, společenství vlastníků jednotek, fyzická osoba - podnikatel zapsaný v obchodním rejstříku, veřejná obchodní společnost, komanditní společnost, společnost s ručením omezeným, akciová společnost, družstvo, evropské hospodářské zájmové sdružení, evropská společnost, evropská družstevní společnost, závod zahraniční osoby nebo odštěpný závod zahraniční osoby, odštěpný závod či obecně prospěšná společnost, na tuto povinnost rozhodně nezapomeňte!

Sankce za nesplnění povinnosti

Návrh na zápis změny zapsaných údajů je třeba podat na předepsaném „inteligentním“ formuláři (vyplněném elektronicky), který je zveřejněn na stránkách ministerstva spravedlnosti (www.justice.cz) v sekci Podání do veřejného rejstříku (formuláře). Podpis na formuláři v listinné podobě musí být úředně ověřen, formulář v elektronické podobě musí být podepsán uznávaným elektronickým podpisem nebo zaslán prostřednictvím datové schránky osoby, jež návrh na zápis podává. Nezapomeňte přitom na vylepení kolkových známek v hodnotě 2.000 Kč, a to i pokud jste společenství vlastníků jednotek. Osvobození SVJ od poplatku ve věcech zápisů do rejstříku bylo totiž zrušeno. Jistou úlevu doznají pouze spolky, jejichž poplatková povinnost za změny zápisu bude činit 1.000 Kč.

Pokud zapsaná osoba nepřizpůsobí zapsaný stav požadavkům nového ZoVR ve stanovené lhůtě, rejstříkový soud ji k tomu vyzve a ve výzvě stanoví dodatečnou přiměřenou lhůtu ke splnění této povinnosti. Pokud uplyne dodatečná lhůta marně, soud na návrh rejstříkového soudu nebo osoby, která na tom osvědčí právní zájem, zapsanou osobu zruší a nařídí její likvidaci. Nelze přitom vyloučit, že za nesplnění výzvy bude předseda senátu oprávněn uložit pořádkovou pokutu zapsané osobě, a to až do výše 100 tisíc Kč, a že člen statutárního orgánu právnické osoby, která danou povinnost nesplní, se dopustí porušení péče řádného hospodáře se všemi z toho vyplývajícími důsledky.

KŠB

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
0:00AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
0:00Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)