Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
D. Marek: Zahraniční obchod v dubnu - Rychlý růst a teplé počasí

D. Marek: Zahraniční obchod v dubnu - Rychlý růst a teplé počasí

06.06.2014 10:23
Autor: David Marek

V malé otevřené ekonomice hraje vždy důležitou roli vývoj v zahraničí. Momentální výhodou české ekonomiky je skutečnost, že se klíčovým obchodním partnerům (Německo, Slovensko, Polsko) daří a jejich ekonomiky rostou nadprůměrným tempem v rámci Starého kontinentu. Díky tomu se vývoz z České republiky v dubnu meziročně zvýšil o 11,2 procenta. Oživení domácí poptávky, investiční aktivity i spotřebních výdajů, vedlo ke zvýšení dovozu o 11,3 procenta. Přebytek obchodní bilance dosáhl 16,5 miliardy korun (v národním pojetí zahraničního obchodu), což je o 1,5 miliardy více než loni v dubnu.
 
Jistě není překvapivé, ostatně jasnou nápovědou jsou data o průmyslové produkci, že se na zvýšení vývozu podílí zejména trojlístek velkých automobilek. Vývoz strojů a dopravních prostředků meziročně stoupl o 14,3 procenta. Jen nepatrně pomaleji rostl vývoz spotřebního zboží (+13,8 procenta).

Na straně dovozu se projevuje zvýšená investiční aktivita a to konkrétně zvýšením dovozu strojů a dopravních prostředků o 20 procent. Celkový dovoz snížily nižší dodávky zemního plynu. Dovoz plynu reálně klesl o 35,1 procenta. K nižší spotřebě plynu pomohlo teplé počasí. Zatímco dlouhodobý teplotní normál pro duben činí 7,3 stupně Celsia, letos v dubu dosáhla průměrná teplota vzduchu 9,4 stupně Celsia.

Zahraniční obchod zůstává klíčovým faktorem oživení české ekonomiky. V průběhu dalších měsíců by se měl stále výrazněji projevovat pozitivní vliv oslabení kurzu koruny po zásahu centrální banky loni v listopadu. Pokračování rychlého růstu vývozu by mělo zajistit výrazný kladný příspěvek čistého exportu k růstu HDP v letošním roce. Ten by letos mohl překročit tři procenta a předčit většinu stávajících odhadů.


Čtěte více:

Průmyslová výroba i export v Německu rostou
06.06.2014 8:54
Výroba v německém průmyslu v dubnu po březnovém propadu oživila, růst ...
D. Marek: Průmysl v dubnu - Solidní výkon, příznivý výhled
06.06.2014 9:08
Příznivý obraz vývoje české ekonomiky doplňují poslední údaje o průmys...
Stavebnictví udrželo rychlý růst i v dubnu
06.06.2014 9:15
Česká stavební výroba v dubnu vzrostla o 1,3 procenta. Meziroční růst ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data