Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak se zbavit zástavy složením její ceny: Přehled základních principů

Jak se zbavit zástavy složením její ceny: Přehled základních principů

7.8.2014 5:30
Autor: Mgr. Lucie Kačerová, KŠB

Za situace, kdy věřitelova pohledávka trvá, předpokládá nový občanský zákoník zánik zástavního práva z několika důvodů, pouze jeden z nich však závisí na vůli dlužníka, respektive zástavce. Je to případ, kdy zástavnímu věřiteli složí dlužník nebo zástavce cenu zástavy. (Jak je patrné, zástavce, tj. osoba, která zástavu poskytla, nemusí být vždy identická s dlužníkem. Zástavce je vždy majitel zastavené věci. Toto lze ilustrovat na příkladu peněžní půjčky, kterou si vzal pan Novák coby dlužník, a k níž zástavu, například drahý obraz, poskytla jeho movitá teta, která se tak stala zástavce). Níže najdete upřesnění toho, co zákon a ustálená rozhodovací praxe nejvyšších soudů v tomto případě vyžaduje.

Za prvé je potřeba si ujasnit, resp. zopakovat, co se myslí „cenou zástavy“. Obvyklou cenou zástavy je dle ustálené rozhodovací praxe nejvyšších soudů cena, která by byla dosažena při prodeji stejného nebo obdobného majetku v obvyklém obchodním styku v tuzemsku. Jinak řečeno, je to cena, která by byla dosažena při prodeji zástavy s dodržením případných cenových předpisů o regulaci cen ke dni jejího složení, nebo při zpeněžení veřejnou dražbou, soudním prodejem zástavy nebo jiným zákonem stanoveným způsobem. Přestože nový občanský zákoník již nezná pojem „obvyklá cena“ a nahrazuje ho pouze pojmem „cena“, dá se předpokládat, že pojmový rozdíl mezi oběma variantami není. Judikatura na „obvyklou cenu zástavy“ tedy zůstává aplikovatelná i nyní, více než půl roku poté, co nový občanský zákoník nabyl účinnosti.

Pokud víme, co je cenou, je potřeba si rovněž ujasnit, jak cenu stanovit. Samozřejmostí je dohoda mezi věřitelem a osobou, která hodlá cenu složit, což je buď dlužník, nebo zástavce. Vzhledem k tomu, že zákon nestanoví, jak má být cena stanovena, lze dovodit, a toto platí i podle názoru Nejvyššího soudu, že může být stanovena jakýmkoliv vhodným postupem. Ten musí být způsobilým vyjádřit, jaká cena by byla v době složení dosažena při prodeji zástavy s dodržením případných cenových předpisů o regulaci cen.

Na první pohled celkem jednoduché řešení nabývá složitosti v případě, že dluh je zajištěn více zástavami. Typicky půjde o více nemovitostí. V tomto případě platí, že nestačí, když zaplatíte cenu jedné z nemovitostí, aby zástavní právo na ni váznoucí zaniklo. Jakkoliv nelogicky to zní, je potřeba složit cenu všech zástav, které dluh zajišťují. Jinými slovy, složením ceny jedné z několika zastavených věcí zástavní právo vůči této věci nezaniká.  K tomuto závěru dospívala judikatura Nejvyššího soudu za účinnosti „starého“ občanského zákoníku, nicméně vzhledem k téměř stejné úpravě zániku zástavního práva lze očekávat, že se Nejvyšší soud od tohoto svého závěru neodchýlí. Je proto potřeba mít tuto významnou skutečnost na paměti.

Aby byl váš obrázek komplexní, doplňme, že vedle výše uvedeného způsobu může zástavní právo zaniknout také z dalších zákonem předpokládaných důvodů. Jsou jimi: zánik zastavené věci, vzdání se věřitele zástavního práva, věřitelovo vrácení zastavené věci a uplynutí doby, na níž bylo zástavní právo zřízeno. Tyto důvody, jak lze ostatně vidět, však už nejsou výlučně závislé na vůli zástavce, respektive dlužníka.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.6.2018
8:59Čínské investice v USA od začátku roku klesly o 92 procent
8:56Evropa by mohla následovat Ameriku do zeleného, Německo nerozhodné  
8:25MMF schválil úvěr 50 miliard USD pro Argentinu
6:18Ocitli jsme se v bublině podnikového dluhu?
20.6.2018
22:02Wall Street zakončila nerozhodně, Oracle po výsledcích -7 %
19:11Skutečné bubliny jsou někde jinde než na technologiích  
17:43EPH nabízí růst, jasnou strategii a zajímavý výnos. Od investorů přijme 3 miliardy korun i víc
17:29Praha v zeleném i přes strmý propad Kofoly, v Evropě se dařilo Unicredit  
16:51Strach přešel, opatrnost zůstává. Hlavní měny ani koruna dnes nenašly směr  
16:47Moscovici: Ukončením pomoci Řecku obrátí eurozóna list za krizí
15:59EU od pátku zavede odvetná cla na zboží z USA
15:56PKN Orlen má souhlas k vytěsnění dalších akcionářů Unipetrolu
15:04Beneš: O transformaci bude ČEZ jednat s politiky, dělit se nemá
14:59Opravte si: Čína už není jenom továrnou světa
13:56ČEZ , a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu 21.6.2018
13:11Avast stihla smršť nákupních doporučení. Nejvýš míří to tuzemské  
12:20Akcie Kofola propadají až o 24 procent. Akcionář CED Group prodal 8,5% podíl
11:01Jak může být Rusko ekonomickým trpaslíkem a zároveň vojenskou velmocí?
10:49Akcie evropských bank dnes vzkvétají. Avast má čtyři čerstvá doporučení k nákupu
10:35Trhům se vrací nálada, euro ani koruna z toho však neprofitují  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.