Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká ekonomika byla rychlejší, vysoký růst za 2Q revidován ještě výš

Americká ekonomika byla rychlejší, vysoký růst za 2Q revidován ještě výš

28.08.2014 14:42, aktualizováno: 28.8. 15:16
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Růst amerického HDP za druhý kvartál dosáhl 4,2 procenta (anualizovaná mezikvartálně změna). To je ještě lepší výsledek než 4,0 procenta uváděná v rychlém odhadu. Zároveň tak HDP překonává odhad trhu, který počítal spíše s mírným zhoršením údaje na 3,9 procenta. Hlavní příspěvek k revizi směrem vzhůru přišel ze strany investic, lepší byl i růst vývozu, spotřeba domácností zůstala bez revize.

hdp

Vylepšení výsledků za 2Q, které slušně překonaly konsensus už při prvním zveřejněném reportu, je dobrou zprávou o americké ekonomice. Jde o spotřebu domácností, kde se potvrzuje její rostoucí síla a nedošlo k očekávané revizi. Příznivý je také rychlejší odraz vzhůru u fixních investic. Vyšší růst byl ale částečně tažen i zásobami, kde obecně těžko sázet na nějaké trendy. Údaje za druhý kvartál nutně hledí značně dozadu a na finanční trhy nemají až takový vliv. Dolar po číslech navyšuje zisky jen nepatrně. Směřování Fedu k utažení měnové politiky zůstává. Předpoklady trhu, který se startem růstu sazeb prakticky všeobecně počítá, o načasování není důvod měnit.

Spotřeba domácností v druhém čtvrtletí stoupla o 2,5 procenta, silně tažená útratou za zboží dlouhodobé spotřeby a pouze mírně službami. Spotřeba vlády vzrostla o 1,4 procenta, zatímco první odhad uváděl 1,6.

Tvorba fixního kapitálu ve 2Q vyskočila o 8,1 procenta po téměř stagnaci v předchozím čtvrtletí. Důležitým impulsem byly investice do nemovitostí, které se zvedly z předchozího propadu v zimě. Významně ale rostla také investiční činnost u vybavení. Předchozí čísla hovořila o 5,9procentním růstu investic.

Na poli zahraničního obchodu USA vykázaly také nakonec lepší výsledek. Vývoz stoupl o 10,1 oproti dříve uváděným 9,5 procenta. Pro celkový výsledek je příznivá také revize růstu dovozu směrem dolů na 11,0 z 11,7 procenta.

Čtěte více:

HDP versus akcie: případ USA
16.07.2014 10:43
Vztah mezi ekonomickým růstem a vývojem akciových titulů není tak přím...
Americká ekonomika rozmetala obavy, HDP za druhý kvartál rostl o 4 %
30.07.2014 14:45
Americké hospodářství je zpět na růstové vlně. Růst HDP za druhý kvar...

Váš názor
 • odborníci Patrije se nemohou mýlit
  28.08.2014 16:47

  Již od začátku roku analytici Patrije píšou jak jde Kalifornie, New York, Filadelfie, Chicago a ostatní regiony USA do kytek, kolik američanů je na podpoře(46 milionů) a jsou naživu jen díky stravenkám a ted' si nějaký novinář vymyslí že je to naopak ? Nevěříme amrickým novinářům. Jen se podívejte na zprávy o Ukrajině, tam má už být zase celá Rudá Armáda a kdo jim tam posílá pomoc ? Ten tolik nenáviděný Putin zatímco celá EU i s USA hraji mrtvého brouka. Fedu už dochází papír na tištění jejich doláčů. Tak to je
  jářku
  • Re: odborníci Patrije se nemohou mýlit
   28.08.2014 20:15

   Zato ty seš odborník, soudruhu Putlere, to se hned pozná. A teď nám pověz ještě tu o kohoutkovi :-D
   tatamedved
 •  
  28.08.2014 14:56

  Hura!!!!! Uz budou pouze svetle zitrky
  cba
  •  
   28.08.2014 15:07

   ještě dotiskneme pár doláčů a bude tady jako v ráji
   kchárl
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu