Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Revize potvrdila mezičtvrletní stagnaci české ekonomiky

Revize potvrdila mezičtvrletní stagnaci české ekonomiky

29.8.2014 10:49
Autor: Redakce, Patria Online

Podle zpřesněného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost ve 2. čtvrtletí meziročně o 2,7 % a v mezičtvrtletním srovnání se nezměnil.

Celkový výkon tuzemské ekonomiky se ve 2. čtvrtletí v mezičtvrtlením srovnání nezměnil. Beze změny jsou i výdaje na konečnou spotřebu. Rostly výdaje na tvorbu kapitálu o 2,3 % a mezičtvrtletně vzrostl i dovoz o 0,3 %. Mírné zpomalení se projevilo u vývozu, kde došlo k poklesu o 0,4 %.

Vývoj ve 2. čtvrtletí

Složky poptávky

Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly meziročně o 2,0 %. Oproti předchozímu čtvrtletí se výdaje nezměnily. Výdaje domácností meziročně vzrostly o 1,9 %. Rostl zájem spotřebitelů o produkty určené k dlouhodobé spotřebě, zejména na bytové vybavení a dopravní prostředky. Zvýšily se také výdaje na potraviny, služby stravování, ubytování a na běžné opravy spojené s údržbou bytů.

Tvorba kapitálu se meziročně zvýšila o 10,8 %. Tvorba fixního kapitálu byla vyšší meziročně o 6,9 % a mezičtvrtletně poklesla o 1,4 %. Na meziročním růstu se podílely zejména investice do dopravních prostředků, ostatních budov a staveb a ostatních strojů a zařízení. K poklesu došlo u investic do obydlí (byty, rodinné domy).

Zahraniční obchod ve druhém čtvrtletí ve srovnání s prvním čtvrtletím přestal být hlavním faktorem tvorby HDP. Dovoz meziročně vzrostl o 11,3 %, zatímco vývoz jenom o 8,9 %. Aktivní saldo v běžných cenách se ve 2. čtvrtletí meziročně zvýšilo o 8,3 mld. na 77,2 mld. .

Struktura nabídky

Hrubá přidaná hodnota (HPH) se meziročně zvýšila o 3,3 %, z toho ve zpracovatelském průmyslu o 8,7 %, ve stavebnictví o 2,4 %, v obchodě o 2,3 % a v činnostech v oblasti nemovitostí o 4,3 %. Negativního výsledku docílilo odvětví peněžnictví a pojišťovnictví poklesem HPH o osm procent. V mezičtvrtletním srovnání HPH vzrostla o 0,5 %.

Zaměstnanost

V tuzemsku bylo ve 2. čtvrtletí v pojetí národních účtů zaměstnáno v průměru 5 145 tisíc osob, což bylo o 0,1 % více než před rokem. Počet odpracovaných hodin stoupl mezičtvrtletně o 1,2 %.

Zdroj: ČSÚ


Čtěte více:

Česká ekonomika zpomaluje
14.8.2014 9:08
Dnešní den ve znamení předběžných výsledků HDP za druhý kvartál v Evro...
Ceny ve výrobě k „výrobě“ inflace zatím moc nepřispívají
18.8.2014 9:31
Ani červencový výsledek PPI a zemědělských cen prozatím žádné inflač...
Důvěra v českou ekonomiku stále narůstá
25.8.2014 9:03
Zatímco za našimi západními hranicemi již nálada v podnikatelském sekt...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data