Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Skotská nezávislost, Ukrajina, ECB

Rozbřesk - Skotská nezávislost, Ukrajina, ECB

19.09.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Evropské trhy si mohou oddychnout, porcování Spojeného království se konat nebude. Britská libra na to zareagovala okamžitými zisky a vůči euru posílila o více než 0,5 % na dvouletá maxima. Z delšího pohledu ale nemusí být skotským ambicím na samostatnost konec. I když se Skotové rozhodli zůstat součástí Spojeného království, jejich suverénní pravomoci pravděpodobně zesílí. Na příkladu kanadského Quebecu je navíc vidět, že zastánci nezávislosti se nevzdávají a referenda o nezávislosti se mohou v budoucnu opakovat.

Včera ve stínu skotského referenda také znovu trochu přituhlo napětí na východě Ukrajiny - ukrajinské ministerstvo obrany tvrdí, že se na jeho území pohybuje 5000 ruských vojáků. Tento týden také Mezinárodní měnový fond varoval, že Ukrajina pravděpodobně bude potřebovat větší záchranný balík. Tento rok se podle odhadů fondu hospodářství propadne o 6 %. Nezaměstnanost již vyšplhala na 9 % a odhady inflace se blíží 20 %. Podle MMF se nedá vyloučit, že ukrajinská ekonomika nakonec bude do konce příštího roku potřebovat nad rámec schváleného programu dodatečných až 19 miliard dolarů. Doposud mají Ukrajinci od MMF slíbeno přibližně 17 miliard dolarů. Za ty ale musejí provést bolestivé reformy, ke kterým zatím nemají dostatek času ani energie.

Skotské referendum také trochu přebilo první kolo TLTRO ECB. O to byl relativně malý zájem - banky si nabraly čtyřleté peníze v celkovém objemu okolo 83 miliard euro. Trhy na to nakonec výrazně nereagovaly (euro jen lehce posílilo). Trhy tak pravděpodobně věří, že ECB dožene plánované nafukování bilance skrze nákupy ABS.

Region

Kurzy forintu a zlotého se včera vůči euru vydaly opačnými směry, a zatímco první zmíněná měna posílila o 0,4 %, tak zlotý o 0,4 % oslabil. Kromě horší situace na východní Ukrajině se na zlotém mohl podepsat i holubičí zápis z posledního jednání centrální banky. Ten například odhalil, že i v září se již hlasovalo o snížení sazeb o 50 bazických bodů. Kromě toho víceméně potvrdil, že na říjnovém zasedání (8. října) patrně dojde ke snížení sazeb, pravděpodobně o 25 bazických bodů.

Výsledky skotského referenda mohou středoevropské měny potěšit, nicméně prostor pro případné zisky z tohoto titulu asi nebude nijak významný.

Eurodolar

Eurodolar se po středečním zasedání FOMC udržoval v lehké defenzivě, kterou v podstatě podpořila i dobrá americká data (zejména pokles nových žádostí o podporu v USA). Na druhou stranu trh nijak zásadně nerozhodilo to, že první tendr ECB na čtyřleté repo operace přilákal jen malou poptávku ze strany bank.

Dnešek bude primárně o skotském referendu. Skotské ne nezávislosti je pak nejen dobrou zprávou pro britskou libru, ale zprostředkovaně i pro euro, neboť zapudí separatistické tendence ve Španělsku.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Čtěte více:

Skotsko zůstává součástí Spojeného království
19.09.2014 8:17
Británie zůstane po čtvrtečním referendu ve Skotsku jednotná. Podle do...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:00Sprint Corp (12/19 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů