Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sněmovna schválila zavedení nové desetiprocentní sazby DPH

Sněmovna schválila zavedení nové desetiprocentní sazby DPH

24.09.2014 11:50
Autor: ČTK

Sněmovna schválila vznik třetí, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Platit má od příštího roku a vztahovat se bude na na knihy, kojeneckou výživu a léky. Proti původnímu vládnímu návrhu poslanci do této sazby zařadili i veterinární léčiva. V současné době platí základní sazba 21 procent a snížená 15 procent. Zákon musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Vláda si od nové sazby slibuje snížení cen pro koncové spotřebitele. Součástí schválené předlohy je i zrušení sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta od roku 2016. Důvodem je podle vlády snaha zabránit zvýšení daně na potraviny a další sociálně citlivé položky, u kterých by DPH musela vzrůst o 2,5 procentního bodu.

Do nové sazby budou spadat tři položky. První je kojenecká výživa a potraviny pro malé děti. Jejím nižším zdaněním chce vláda podpořit rodiny s dětmi. Druhou položkou jsou radiofarmaka, očkovací látky, léky, kontrastní prostředky pro rentgenová vyšetření, diagnostické reagencie určené k podávání pacientům, chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě - určené pro zdravotní služby, prevenci nemocí a léčbu pro humánní lékařské účely.
Poslanci přistoupili na návrh svého kolegy Josefa Uhlíka (KDU-ČSL) a skupinu léčiv v nové sazbě rozšířili i o veterinární léčiva. Poukazuje na to, že i když tato léčiva obsahují stejné účinné látky jako léky pro lidi, jsou dosud zatížena sazbou 21 procent. Chovatelé by tak podle něj mohli dávat přednost nákupu levnějších léčiv v běžných lékárnách, přitom prý nelze zaručit bezpečnost lidských léčiv použitých na zvířatech. Ministr financí Andrej Babiš (ANO)) s tímto návrhem souhlasil.

Třetí položkou jsou tištěné knihy, obrázkové knihy pro děti; hudebniny, tištěné nebo ručně psané, též vázané nebo ilustrované. Sazba se ale nebude vztahovat na zboží, kde reklama přesahuje 50 procent plochy.

Vládní většina ve Sněmovně odmítla další pozměňovací návrhy opozičních poslanců. Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhoval převést do nové sazby všechny položky ze současné 15procentní sazby. Neprošel návrh předsedy ODS Petra Fialy na snížení sazeb na dřívějších 14 a 20 procent ani jeho další návrh na zrušení 15procentní sazby. Neuspěl ani Jiří Dolejš (KSČM), který navrhoval, aby současná 15procentní sazba snížila na deset procent.

Předseda ODS Fiala odmítl, že by nová sazba prospěla rodinám s nízkými příjmy. Podle něj si vláda špatně spočítala dopady. Změna se podle něj nemusí v cenách vůbec projevit.

Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová v neděli připustila, že od roku 2016 by mohly být opět jen dvě sazby DPH. Současná sazba 15 procent by se snížila na deset procent.
Čtěte více:

Ministr financí Andrej Babiš uvažuje o změně zdanění zaměstnanců
05.08.2014 13:21
Ministr financí Andrej Babiš zřídil pracovní skupinu, která by měla an...
Babiš: Schodek rozpočtu by letos mohl dosáhnout 90 mld. Kč
07.08.2014 14:07
Schodek státního rozpočtu by letos měl být zhruba 90 miliard korun. S...

Váš názor
 • Na co čoklům
  24.09.2014 12:13

  snižovat DPH na léky? Snížená DPH by měla být jen na ty nejzákladnější věci. A to u nás není, např. i ten toaleťák má 22%!!!!
  asjav
  • Re: Na co čoklům
   24.09.2014 12:41

   Proč snížit DPH na léky pro zvířata ? Protože Josef Uhlík (KDU-ČSL) je taky vůl a po tom jeho dnešním návrhu budou i ostatní volové v parlamentu potřebovat lacinější léky. Zejména na hlavu !
   jarom
  • Re: Na co čoklům
   24.09.2014 12:20

   V USA nejsou potraviny DPH vůbec zatíženy. U nás je to jak ve středověku...
   Jesse
   •  
    24.09.2014 12:31

    Ve SS není DPH zatíženo vůbec nic.
    Kalka.
    • Kalka
     24.09.2014 12:48

     V jednotkách SS nevím, ale u USA je nepřímou daní daň z obratu na obdobném principu. Spotřebitel cáluje, obchodník vybírá, stejně jako v ČR.
     Tony
 • Hlupáci
  24.09.2014 11:57

  oni snad vážně věří, že bude někdo přeceňovat položky kvůli 5% tam asi Andrej chrápe, že jim nevysvětlil jak funguje byznys, nebo jsou tak tupí, že jim to vysvětlit nejde, si akorát prodejci zvýší marži z 50 na 55% ho ho ho :o)
  Mike
  • Re: Hlupáci
   24.09.2014 12:04

   Tý brďo, tak oni plátci dph nebudou účtovat tobě a dalším neplátcům dph řádně dph, jak dle názoru zdejších spekulantků s MP musí? Nebo jsi už dospěl v tichosi k názoru, že neplátci dph dph neplatí? Gratuluju, doufám, že pozitivně nakazíš i další své bývalé soudruhy v postižení.
   Kalka.
   • Aktuálně dnes 12.oo
    24.09.2014 12:11

    Na Hrad někdo poslal obálku s bílým práškem Zemákovi. Jak naschvál Zemák nebyl doma, někde se válí ještě pod stolem :-)))
    Jesse
   •  
    24.09.2014 12:10

    žíši dej pokoj babo, já vím že máš od Party 1 Kč za příspěvek ( předpokládám že bez DPH ) , tak tady máš druhý ať nejsi škodná a vrať se zpět na "svoje" vlákno
    Mike
    • Milý Miku,
     24.09.2014 12:34

     kdo by podle tebe měl platit to DPH?
     Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  16:00USA - Prodeje starších domů