Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU si posvítí i na Fiat kvůli úlevě Lucemburska, ta je údajně nelegální

EU si posvítí i na Fiat kvůli úlevě Lucemburska, ta je údajně nelegální

30.09.2014 17:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Daňová úleva, kterou Lucembursko poskytlo dceřiné společnosti italské automobilky Fiat, může představovat nelegální státní pomoc. Oznámila to dnes Evropská komise, která tak bude nadále pokračovat ve vyšetřování dohody.

EK dnes zaslala lucemburské vládě 33stránkový dopis, ve kterém uvádí důvody, proč pokračuje v dalším zkoumání dohody o převodních cenách. Dohodu uzavřela v roce 2012 lucemburská vláda s divizí Fiat Finance and Trade, která půjčuje peníze dalším divizím ze skupiny Fiat.

Převodní ceny jsou ceny stanovené pro transakce uvnitř skupiny a mají vliv na výši daní, které nadnárodní firmy platí v různých zemích. EK zahájila vyšetřování podobných dohod také mezi Irskem a firmou Apple a Nizozemskem a kavárenským řetězcem Starbucks.

EK rovněž kritizovala lucemburské úřady za to, že jejím vyšetřovatelům neposkytly dostatek informací. To částečně vrhá stín na nastupujícího předsedu EK Jeana-Claudea Junckera, který byl lucemburským premiérem v době, kdy vláda dohodu s Fiatem uzavřela.

Ve svém předběžném stanovisku EK uvedla, že rozhodnutí Lucemburska ve prospěch Fiatu představuje státní pomoc, která by mohla porušovat pravidla EU. Dohoda snížila poplatky, které by Fiat normálně platil, a proto musí být považována za provozní pomoc. Ta není slučitelná s pravidly vnitřního trhu EU. Dohoda podle EK zvýhodnila divizi Fiatu a nerespektuje zásady hospodářské soutěže.

Komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia dodal, že pokud Lucembursko neposkytne vyšetřovatelům veškeré požadované informace do měsíce, EK požádá o tyto údaje Fiat. Lucemburská vláda v prohlášení uvedla, že s EK plně spolupracuje a je přesvědčena, že obvinění jsou neopodstatněná.

Po zveřejnění formálního oznámení o zahájení vyšetřování v úředním věstníku EU mají zúčastněné strany měsíc na to, aby poslaly své připomínky, které bude EK analyzovat. Komise neuvedla, jak dlouho vyšetřování může trvat.

Pokud EK rozhodne, že dohoda byla nelegální státní pomocí, bude muset Fiat doplatit daňové úspory. Pokuta mu v tomto případě nehrozí, napsala agentura Reuters.

Fiat celou věc odmítl komentovat.

Zdroj: ČTK, Reuters


Čtěte více:

IPO Watch: Vivint Solar - král Slunce a další 7 titulů
30.09.2014 15:55
Další týden je před námi a znovu se těšíme na nováčky na trzích. Dnes ...
PayPal a eBay se rozdělí – firmy míchají recept na úspěch
30.09.2014 15:14
Po zhruba roce vysvětlování proč je lepší nechat společnosti pohromadě...
Technická analýza: Dolar a kurdové drtí tureckou liru, ta oslabuje k letošnímu minimu
30.09.2014 16:21
Měnový pár USDTRYTurecká lira i přes své postavení, které mezi světový...

Váš názor
  • EU si posvítí na Fiat řekně český reportér
    30.09.2014 22:41

    To je po česku ale co to znamená. Si posvítit neříká vůbec nic kromě toho, že si někdo na něco posvíti a my jsme tak zblblí a navyklí na podobné bonmoty, že se už ani nezamyslíme nad jejich nic neříkajícím významem, Tak překládá pisálek Patrije daleko konkretnější....." Evropská komise, která tak bude nadále pokračovat ve vyšetřování dohody....."To už daleko podrobněji popisuje akci a říká že se bude vyšetřovat dohoda a bude prozkoumána bud' její platnost a kdo co dohodl a za jakých podminek a zdali je podle mezinárodního práva a ne-li jaké budou postihy. Z posvícenísi na něco nic takovího nevyplývá a nic neznamená. Tak se pomalu stáváme obětmi těch co podoné, nic neříkající bonmoty záměrně používají šíří. Tak z nás naši vládnoucí dělají voly a my jim ktomu ještě tleskáme.
    olaff
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.