Po zhruba roce vysvětlování proč je lepší nechat společnosti pohromadě, udělalo představenstvo rozhodnutí o 180 stupňů jiným směrem. Oznámili, že hodlají rozdělit společnosti každou do své vlastní jednotky zhruba v polovině roku 2015.
Donahoe byl už v roce 2014 pod tlakem investora Carla Icahna, aby společnosti rozdělil a umožnil tak rychleji se rozvíjejícímu se byznysu PayPalu, otevřít cestu ještě k rychlejšímu růstu bez nutnosti se ohlížet na tržiště . Představenstvo a Donahoe odolávali tlaku docela dlouho, ale nakonec se během svého výročního přehodnocování strategie rozhodli obě společnosti oddělit v polovině roku 2015. Je to podle nich nejlepší čas pro obě společnosti, aby byly schopné i v budoucnu podávat tak dobré výkony.
Donahoe řekl CNBC, že rozdělují společnost kvůli tomu, že zaznamenávají silné akcelerování konkurence v obou oblastech ve kterých společnosti a PayPal působí. Věříme, že obě společnosti rozdělením dosáhnou větší flexibility a akceschopnosti. Budou více nezávislé a budou tedy rychleji reagovat na měnící se podmínky trhu.
Novými šéfy jednotlivých společností se nestanou žádní zelenáči. Ebay po rozdělení povede Devin Wenig, který je v současnosti prezidentem společnosti, ale po rozdělení se stane CEO společnosti. Bylo také již oznámeno, že jako nový šéf PayPalu bude bývalý prezident skupiny pro firemní zákazníky Dan Schulman. Ten působí ve společnosti od června. V červnu totiž PayPal opustil její původní ředitel David Marcus. Převezme tedy Paypal úplně a bude se z něj snažit postavit ještě větší společnost než je nyní . Představenstvo doufá, že by se PayPal mohl stát do tří let větší než , a to výrazně. Podle očekávání by celý mohl představovat 15 % objemu transakcí PayPalu.
Co stojí za takovou prudkou změnou směru? Dva faktory, které k tomu určitě pomohly, aby představenstvo takový krok udělalo, jsou následující:
1. Nástup Alibaby – dosud tu byly firmy, které mohly jen tak nějak stěžovat život eBayi. Ale Alibaba je naprosto jiná váhová kategorie. Kapitalizace je v současnosti na úrovni 65,36 mld. USD. A Alibaba po svém vstupu na burzu má hodnotu 218 mld. USD. A to už je někdo, kdo by mohl dobrou pozici eBaye minimálně ohrozit. Společnost nechce nechat nic náhodě a bude se jistě soustředit na vylepšování a opevňování pozice na americkém trhu.
2. Apple Pay – před nějakou dobou přišel na svět iPhone 6, ale s ním také Pay – platební systém od Applu, o kterém se můžete dozvědět v našem starším článku. Pay od samého začátku nabídne podporu od řady velkých, tak malých obchodníků. Do startu jich má být okolo 220 000 a další přislíbily podporu. To už není zanedbatelné číslo a může se jednat o rychle rostoucí konkurenci PayPalu.
Firmy na obou frontách budou čelit zvyšující se konkurenci a tak se troška flexibility a většího zaměření toho kterého týmu ve společnosti jenom na jednu oblast byznysu bude dozajista hodit.
Po tomto oznámení akcie vyskočily chvilkově o 10 % v předobchodní části (premarket). Nyní se obchodují za cenu 57,05 USD za kus a posilují tak 8,53 %.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, Reuters