Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
10 akcií, které nakoupit kvůli břidlicové revoluci v USA

10 akcií, které nakoupit kvůli břidlicové revoluci v USA

02.10.2014 11:00
Autor: Michal Putna, Patria Online

Těžba břidlicového plynu zásadním způsobem překreslila energetickou mapu, nejen v USA. Technologie hydraulického frakování umožňující dolovat břidlicový plyn by měla do konce roku 2020 přispět k tomu, že USA budou schopny pokrýt polovinu domácí spotřeby zemního plynu právě z břidlicových ložisek.

Břidlicová revoluce zásadním způsoben změnila energetickou pozici USA a dostatek zemního plynu vedl k trvalému poklesu jeho ceny. Za posledních pět roků se na komoditní burze NYMEX v New Yorku propadla hodnota kontraktu na zemní plyn o 45 % na úroveň okolo 4 USD/MMbtu. Následující graf pak zobrazuje dekompozici ceny zemního plynu v USA za posledních pět roků, vždy na roční bázi.

plyn 1

Zásadní změny ve způsobu získávání zemního plynu přiměly analytiky Morgan Stanley (MS) k revizi jejich investičního výhledu pro následující rok. Z nízkých cen zemního plynu by měly profitovat společnosti, kde je plyn klíčovým vstupem, například chemický sektor, energetiky, apod. Experti MS proto sestavili seznam společností, které by měly z nízkých cen plynu, resp. břidlicové revoluce v USA, profitovat nejvíce. Níže uvedené firmy, primárně z amerického energetického sektoru, by měly, ceteris paribus, těžit z pokračujícího boomu těžby břidlicového plynu a generovat svým majitelům slušné zisky (včetně dividend).

plyn 2

Zdroj: Morgan Stanley, Bloomberg, Business Insider


Čtěte více:

N. Roubini: Racionální samolibost se trhům může vymstít
02.10.2014 7:00
Ekonomi Nouriel Roubini, známý především díky svým úspěšným předpovědí...
Rozbřesk - ECB a její dnešní mission impossible
02.10.2014 9:15
Možná to byl strach z eboly v USA, možná z nových sankcí na ose Rusko-...
Ztráta kapitána přišla Pimco draze - fond ztratil 24 mld. USD
02.10.2014 9:35
Rekordních skoro 24 miliard dolarů odčerpali v září investoři z význa...

Váš názor
  • HA HA!!!
    04.05.2017 3:59

    Procházím staré záložky s odloženými články k přečtení a narazil na tento. Schválně jsem si projel, kde jsou doporučované společnosti v tabulce dnes po dvou a půl letech. Třetina už ani neexistuje, třetina se obchoduje cca o 30% níže a třetina má čtvrtinovou hodnotu. Jinými slovy. Článek vyšel prakticky v době zlomu a všichni, kteří by se jím řídili, mají ztrátu tak 70%. Připomíná mi to současnou situaci, kdy jsou indexy strmě vzrostlé a objevují se články, že jsou akcie ještě levné. Dow Jones Industrial je na 21000 bodech a množství obchodů je svou velikostí nápadně podobné průběhu obchodování u břidlicovek před brutálním poklesem...
    BlueOROGIN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data