Aktualizováno Průmyslová výroba v eurozóně se v srpnu snížila o 1,8 procenta po 0,9procentním růstu v předchozím měsíci. Výsledek zaostává za konsensem na úrovni -1,6 procenta, přičemž růst z předchozího měsíce byl revidován mírně dolů. Po nečekaně špatném výsledku v Německu, Itálii nebo Španělsku možná nejde o velké překvapení, to však nemění negativní dojem, který vývoj v průmyslu v posledních měsících vyvolává.

Za propadem výroby stojí hlavně produkce kapitálového zboží nižší o 4,8 procenta. Přidává se pokles výroby meziproduktů o 0,7 procenta a zboží běžné spotřeby o 0,2 procenta. Naopak výroba zboží dlouhodobé spotřeby rostla o 0,2 procenta a produkce energie o 1,2 procenta.
Meziroční srovnání ukazuje negativní trend, který průmysl v eurozóně v posledních měsících nabírá. V srpnu byla výroba meziročně nižší o 1,9 procenta, což je první pokles od loňského srpna.
Zásadní vliv na výsledek má samozřejmě zhoršení v Německu, kde je průmysl meziročně o 2,8 procenta níž. Přispívá také 0,7procentní pokles v Itálii. Průmysl ve Francii vykázal pouze 0,1procentní růst. Relativně dobře je na tom z velkých zemí Španělsko, jehož průmysl stoupl o 0,5 procenta, ale také zde vidíme zpomalování a srpnové výsledky byly horší než odhady. Lepší výsledky vykazují pouze někteří menší členové jako Portugalsko, Slovinsko, Lucembursko a především Irsko.