Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavebnictví nabírá dech

Stavebnictví nabírá dech

6.11.2014 9:28
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Vedle průmyslu potěšily v září i výsledky českého stavebnictví. Po dvou měsících poklesu se výroba v tomto odvětví zvýšila o 9,5 %, přičemž něco málo přidal i jeden pracovní den navíc. Bez něj se tempo vyšplhalo na 8,2 %.

Optimismus nad tak vysokým růstem trochu bledne při pohledu na předchozí měsíce nebo na loňské výrazně nízké srovnávací základy. I tak je však vidět, že se toto odvětví od svého dna odlepilo.

Výsledky stavebnictví táhne vzhůru především inženýrské stavitelství, které získává nové zakázky z veřejného sektoru. Pozemní stavitelství se až tak dobrými čísly pochlubit nemůže, nicméně i zde je možné konečně hovořit o pozitivním trendu. Zvláště pak, když se firmám vrací chuť investovat do rozšiřování výrobních a skladovacích prostor.

Pozitivní výsledky přineslo září i v případě bytové výstavby, která v posledním půlroce nabrala příznivý směr. Roste počet nově stavěných bytů, což nepochybně souvisí i se zvýšenou poptávkou na realitním trhu. Nízké úrokové sazby u hypoték spolu s příznivou náladou spotřebitelů vrací chuť investovat do vlastního bydlení.

Zakázek pozvolna přibývá, a tak bychom se i u toho odvětví mohli dočkat dalších příznivých čísel. Výsledky stavebnictví v závěru roku budou silně pod vlivem klimatických podmínek. Stačí si vzpomenout na loňskou mírnou zimu, která čísla ze stavebnictví posunula výrazně vzhůru.


Čtěte více:

Po krátké přestávce průmysl opět nabírá tempo
6.11.2014 9:14
Po srpnových dovolených se průmysl vrací k dynamickému růstu. V září ...

Váš názor
  • ???
    6.11.2014 11:58

    Co je pozitivního na tom, že min.fin. navelel min. dopravy ať víc utrácí jinak že půjde, pak se dělají jen nesmysly jako např. oprava D8 u Zdib, část s jedním z nejméně poškozených povrchů na celém úseku se opravuje taková malá hladová zeď jenže jí platí daň. poplatník, takže je to jen mrhání penězi
    Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu