Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Katalánská separace jako příběh španělské naivity

Katalánská separace jako příběh španělské naivity

10.11.2014 11:10
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Katalánci čím dál hlasitěji volají po nezávislosti. Během víkendu více než 2 miliony z nich v neoficiálním hlasování podpořily návrh na odtržení katalánské části od Španělska. Celkově se tak k separátnímu kroku podle předběžných údajů kladně vyjádřilo více než 80 % hlasujících.

Neoficiální hlasování (tedy pouze orientační) se v minulém týdnu pokoušel suspendovat vrchní soud Španělska s tím, že je v rozporu s právním řádem. I proto se k výsledkům sluší dodat, že je jejich vypovídací hodnota zkreslena s ohledem na pravděpodobný malý zájem opozitních voličů, kteří k neoficiálnímu hlasování o odtržení nedorazili.

Na druhou stranu se přece jen ukázala silná touha velké části katalánského obyvatelstva o deklaraci vlastní svrchovanosti. Pohled na čísla to poměrně zřetelně dokazuje. Katalánská populace představuje 7,5 mil. obyvatel, z čehož pouze 5,4 mil. z nich má volební právo. Podle odhadů by po sečtení všech hlasů měl počet příznivců separace, kteří dorazili k volebním urnám, vyšplhat na 2,25 mil. To znamená, že již teď má na otázku katalánské svrchovanosti kladný názor více než 40 % k volbám oprávněným obyvatel.

Výsledek případných oficiálních voleb?

Teď se podívejme na možný výsledek oficiálních voleb. První věcí, kterou je třeba zmínit je skutečnost, že k volbám zpravidla nechodí plný počet oprávněných voličů. Z dat IDEA (Institute for Democracy and Electoral Assistance) je patrné, že volební účast ve španělských parlamentních volbách za posledních 34 let dosahuje v průměru 73,5 %. V případě, že by se obdobná účast opakovala i v hlasování o nezávislosti Katalánska, celkový počet voličů by dosáhl necelých 4 mil. To by s ohledem na výsledky ve víkendových neoficiálních volbách (zhruba 2,25 mil. voličů pro odtržení) dávalo velkou naději schválení odtržení od Španělska.

Pro výsledek případného hlasování o separaci tak bude zcela klíčová volební účast. Dá se totiž předpokládat, že občané, kteří se ve víkendovém referendu trmáceli k urnám, aby podpořili neoficiální výsledek, tak spolehlivě učiní i v případných oficiálních volbách. I proto můžeme odhadnout, že pokud k volbám nedojde alespoň 83,3 % oprávněných voličů (4,5 mil.), nezávislost Katalánska bude takřka určitě úspěšně odhlasována.

Nic z toho však aktuálně není na pořadu dne. Madrid již několikrát deklaroval, že španělské ústavní právo nenabízí možnost rozdělení státního území. Prozatím se tak pohybujeme v rovině spekulací. I přesto nelze katalánský víkendový akt přehlížet. Přece jen v něm více než 2 mil. lidí vyjádřilo svou nechuť ze současného politického a ekonomického uspořádání španělského státu. Jen stěží tak lze za „rozumný“ označit přístup španělského premiéra Mariana Rajoye, který k volbám poznamenal, že „nebudou mít žádný efekt“. Ačkoliv narážel především na faktickou skutečnost, že k odtržení nedojde, měl by možná ve svých slovech zaujmout poněkud vstřícnější postoj. Je to totiž právě Katalánsko, které přispívá do španělského rozpočtu největším dílem – pramení z něj 18,8 procenta HDP Španělska.

Celkově se tak projevuje naivní postoj španělských politiků, kteří s ústavním právem v ruce a vlastní touhou udržet španělskou zemi pohromadě stupňují svým (možná dokonce i oprávněným, avšak politicky nerozumným) přístupem vyhrocenou situaci. Ano právně stále mají převahu, a dokud o ní nepřijdou, jakékoliv formě nezávislosti mohou úspěšně bránit. Katalánci jsou však připraveni své zájmy chránit a přístup španělských politických špiček v nich jen zvyšuje touhu najít skulinky, jak je prosadit. Neoficiální víkendové volby pak naznačily, že pokud takovou skulinku najdou, šanci „vyrvat se ze španělského područí“ s největší pravděpodobností kladně odhlasují…


Čtěte více:

Po Ukrajině a Skotsku další požadavek na nezávislost: Katalánsko
12.09.2014 14:55
Na východě Ukrajiny se problematika nezávislosti řeší ozbrojeným konfl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Delta Air Lines Inc (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, m/m