Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

    Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

    28.11.2014 8:27
    Autor: Redakce, Patria.cz

    ČR
    Pražská burza i ve čtvrté obchodní seanci tohoto týdne rostla, když index PX připsal 0,7 %.

    Elektrárenská společnost ČEZ dopoledne procházela výběrem zisků, v závěru seance nicméně dokázala většinu ztrát setřást a nakonec čtvrtek zakončila níže o pouhých 0,2 % na ceně 616,90 .

    Finanční sektor obchodoval v zeleném – Erste bank zavřela na zelené nule na ceně 595,50 , VIG rostl o 0,7 % na 1085 a hvězdou dne byla Komerční banka, jejíž akcie přidaly 1,7 % na 4850 s denním maximem na 4779 .

    Velmi solidně si vedly i defenzivní tituly – dobré publikované výsledky poslaly o 3 % výše na 654,90 akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, tabáková společnost Philip Morris rostla o 0,9 % na 10250 a O2 přidalo 2 % na 251 , když v průběhu dne obchodovalo i na 258,50 .

    Mediální skupina CETV přidala 2 % na 64,25 a Fortuna rostla o 0,4 % na 124,25 .

    Evropa
    Na evropských akciových trzích včera panovala nižší aktivita kvůli zavřeným americkým burzám. Indexy si ale i tak připsaly další zisky, přičemž Euro Stoxx 50 zpevnil o 0,6 %, francouzský CAC 40 o 0,2 %, německý DAX o 0,5 %, když pouze britský FTSE 100 zůstal v blízkosti včerejšího závěru.

    Sledované byly ropné společnosti, které výrazně do červeného zatlačilo rozhodnutí OPEC nesnížit objem těžby. Na to zareagovala cena ropy poklesem pod úroveň 70 USD, a to poprvé od června 2010. Celý sektor odepsal téměř čtyři procenta, když akcie Afren oslabily o 10,6 %, Tullow Oil o 7,2 %, Premier Oil o 7,1 % a Seadrill o 7 %.

    Pokles ceny ropy naopak podpořil aerolinky, které výrazně zpevnily. EasyJet přidal 5,7 %, Air France 4,4 %, IAG 4,8 % a například Lufthansa 3 %.

    Z ostatních sektorů se dařilo například bance Barclays, které k 2,6% zisku pomohlo vylepšené doporučení od Goldman Sachs.

    USA
    Ve čtvrtek se v USA neobchodovalo kvůli Dni díkuvzdání.


    Asie
    Většina asijských trhů před prvním adventním víkendem ohlásila spíše zisky.

    Index MSCI Asia Pacific posílil o méně než 0,1 procento na 140,84 bodu a za celý týden připsal zisk ve výši 0,6 procenta. Japonský index Topix posílil o 0,8 procenta. Naproti tomu Japonský jen vůči Americkému dolaru poprvé za čtyři dny oslabil.

    Jihokorejský index Kospi oslabil o 0,1 procenta, Australský index S&P / ASX 200 zase o 1,2 procenta. Novozélandský index NZX 50 ovšem připsal 0,3 procenta. Čínské akcie na konci tohoto týdne posilovaly. Shanghai Composite Index vzrostl o 1 procento a Hongkongský Hang Seng China Enterprises index posílil o 1 procento. Index CSI 300 přidal 0,8 procenta a Hang Seng index 0,2 procenta.

    Klesající ceny ropy společně s makroekonomickými daty (CPI meziročně v říjnu vzrostl o 2,9 % a maloobchodní tržby vzrostly o 1,4 %), které v závěru týdne přišly z Japonska, mohou podle analytiků, oslovených agenturou Bloomerg, vyvolat příznivé reakce na trhu.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    23.08.2026
    8:19Víkendář: Muž, který z Číny udělal skutečně kapitalistickou zemi
    22.08.2026
    8:15Víkendář: USA po Trumpovi
    21.08.2026
    22:01Závěr týdne v zeleném, dařilo se materiálům  
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD
    16:42Pokud výnosy neklesnou pod 5 %, mohou přijít problémy pro AI i akcie, varuje BofA
    15:00Bessent zkouší stlačit výnosy. Investory však nepřesvědčil ani na 24 hodin
    14:07Po SpaceX přichází Anthropic. Trh může čekat další poražení historického IPO
    12:25Perly týdne: Ropná iluze a rally na zlatě?
    10:37ChatGPT moment humanoidních robotů může přijít až za deset let, krotí očekávání šéf Unitree
    9:06Růst spotřebitelských cen v Japonsku zrychluje, zvyšují se náklady na dovoz
    8:55Rozbřesk: Koruna je nejsilnější od prosince 2025, dolar pod tlakem neuspokojivého fiskálu
    8:55Trhy sledují Anthropic, dluhopisy i nové kroky americké vlády  
    6:07Meta patří mezi největší AI zákazníky Microsoftu. Za Azure utrácí stovky milionů dolarů ročně
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:49UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu společnosti UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a.s. konající se 30. 9. 2026
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data