Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trh s diamanty je rozžhavený do běla

Trh s diamanty je rozžhavený do běla

4.12.2014 16:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Odborníci hovoří o tom, že lidé kupují stále více diamantů s cílem investovat do nich své úspory. Například průzkum The 2012 Barclays Wealth Insight tvrdí, že z 2 000 bohatých jedinců jich 70 % vlastní vzácné šperky, které tvoří část jejich investičních portfolií. Před pěti lety tuto strategii sledovalo pouze 57 % tázaných investorů.

Eric Valdieu z Valdieu Fine Arts říká k rostoucímu zájmu o netradiční investice následující: „Trh se mění, dva ze tří lidí na aukcích kupují s cílem investovat. Klientská báze se zvyšuje o ty, kteří měli peníze už dříve, ale nepovažovali diamanty za vhodné aktivum. Nabídka se naopak zmenšuje a klienti požadují jen ty nejkvalitnější kameny. Ceny v této kategorii tak prudce rostou.“ Zájem je zejména o barevné diamanty. David Bennett ze Sotheby uvádí, že o ně na trhu probíhá boj, a to žene ceny nahoru. U tohoto druhu diamantů ale neexistuje žádný cenový index. Tzv. Rapaport seznam poskytuje pouze přehled cen za karát u bílých diamantů.

Barevné diamanty jsou ale tak vzácné, že jejich ceny nelze systematicky sledovat. Kupce to každopádně nyní neodrazuje a největší poptávka je v současné době po žlutých diamantech. Daniel Struyf z Christie’s tvrdí, že se ceny dostaly na tak vysoké úrovně, že na trh přilákaly i některé majitele vzácných diamantů, kteří je nabízejí k prodeji. Největším zdrojem nových kamenů je podle Gemological Institute of America australský důl Argyle, kde se těží růžové a rudé diamanty. Modré diamanty se zase těží v Jižní Africe v dole Cullinam. Veterán na trhu s diamanty Serge Fradkoff tvrdí, že poptávku po nich živí i rozvíjející se země. Nejdříve s trhem hýbala zejména poptávka z USA a Evropy, pak se přidalo Rusko, Indie a střední Evropa. Nyní sílí zájem od superboháčů z Číny, pro které „ani 99% kvalita certifikovaná GIA není dost dobrá“.

Ne všichni jsou si ale jisti tím, že diamanty čeká zářná budoucnost. Greg Davies, který stojí v čele oddělení behaviorálních financí v Barclays, říká, že současný trend začal po krizi roku 2008. „Lidé se začali bát abstraktních věcí, jako jsou akcie či dluhopisy, a utekli k reálným aktivům, včetně veteránů, uměleckých děl a šperků. Důvody byly často čistě emocionální a lidé prostě sami sebe přesvědčili, že jde o dobrou strategii. Pro prudký růst cen diamantů nenajdeme moc fundamentálních důvodů, je tu jen hodně lidí, kteří je kupují.“

Zdroj: WSJ

Čtěte více:

Počet nových žádostí o dávky se v USA vrací pod 300 tisíc
4.12.2014 14:37
Po překvapivém zvýšení v předchozím týdnu počet nových žadatelů o dávk...

Váš názor
  •  
    5.12.2014 20:12

    Tak poslední věta mě pobavila. Žádný fundamentální základ tady nevidím, jen moc lidí, kteří kupují. Není to snad základní ekonomická poučka? Když poptávka roste a převyšuje nabídku roste cena??? Greg Davies je známý britský komik, to by odpovídalo, že by pracoval pro Barlays :-D....
    Ivan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba