Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko a Čína – přátelé, kteří na sebe cení zuby

Rusko a Čína – přátelé, kteří na sebe cení zuby

23.12.2014 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Ruská agrese na Ukrajině přinesla ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi kritiku ze strany Západu. Čína se jí neúčastnila a namísto toho s Ruskem uzavřela dohodu týkající se dodávek plynu v hodnotě stovek miliard dolarů. Tyto dvě země také spolupracují při vytváření rozvojové banky a rovněž provedly společné vojenské cvičení. Pro někoho představuje spolupráce Ruska a Číny známku toho, že tyto dvě země jsou spolu schopny změnit světový řád. Realita je ale jiná. Obrat Ruska na Východ čelí řadě překážek a nepředstavuje životaschopnou alternativu jeho spolupráce se Západem.

Rusko a Čína toho mají hodně společného. Obě země tíhnou stále více k nacionalismu a vnímají Západ jako hrozbu. U Ruska se to týká zejména potenciálního rozšiřování NATO. U Číny jde zase hlavně o americkou vojenskou přítomnost v Asii. Rok 2014 byl pro vztahy mezi Ruskem a Čínou rokem dobrým, jejich posilování ale probíhalo už před ukrajinskou krizí. Ovšem dalšímu pokroku stojí v cestě významné překážky.

Je pravděpodobné, že z dohody týkající se dodávek plynu těží především Čína. Objevují se rovněž pochyby o tom, že Rusko bude schopno splnit své závazky týkající se nových plynovodů. Pokud bude nakonec Číně přece jen dodávat 68 miliard metrů krychlových plynu, vzájemné vztahy to určitě posílí. V roce 2013 ale Rusko vyvezlo do Evropy 163 metrů krychlových plynu a bude trvat ještě dlouho, než bude Čína pro tyto dodávky představovat reálnou alternativu. To samé platí o výměně zboží.

Rusko také pravděpodobně nebude Číně prodávat sofistikované zbraně. Hlavním důvodem je nepěkný zvyk Číny ihned dodané zbraně okopírovat a následně vyrábět doma. Netrvalo například dlouho, a Čína po dodávce ruských letadel SU-27 začala svou armádu vybavovat nápadně podobnými Shenyang J-11. Moskva se také obává rostoucí asertivity a moci Číny. Dvě ruská vojenská cvičení (Vostok-2010 a Vostok-2014) mohou být dokonce vnímána jako cvičení s protivníkem ve formě Číny. Diplomaté v Moskvě a Číně mohou být hrdí na to, jak vztahy jejich zemí posílily. Mediální zprávy ale zakrývají realitu, ve které nalezneme řadu problémů. Silné partnerství s Čínou prostě pro Putina není životaschopnou alternativou.

Autorem je Joseph Dobbs, European Leadership Network.

Zdroj: BeyondBrics


Váš názor
  • putin je chujlo a agresor
    23.12.2014 22:49

    Rusové nechápou že Čína je největší potenciální nepřítel ruska do budoucna. Jednou Čína proste šlapne rusakovi na krk, ale to chujlo-putin nechape.
    bandera
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data