Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PepsiCo ve 4Q14: Pěkný výsledek v rozvíjejících se zemích; FX poškodil výsledky

PepsiCo ve 4Q14: Pěkný výsledek v rozvíjejících se zemích; FX poškodil výsledky

11.02.2015 13:13, aktualizováno: 11.2. 14:38
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Aktualizováno

Právě před pár desítkami minut reportovala společnost PepsiCo svoje výsledky za 4Q14.

Jádrový zisk na jednu akcii byl ve výši 1,12 USD (+7 % yoy; proti 3Q -18 %), při očekávání 1,08 USD. Core EPS po odečtení jednorázových položek dosáhl úrovně 0,87 USD na akcii.

Jednotlivé položky se vztahují k nákladům na restrukturalizaci, ztrátám z hedgeování a v neposlední řadě k přecenění venezuelských aktiv vyvolaných pohyby na měnovém páru.

Co se týče tržeb společnosti tak ty dosáhly úrovně 19,95 mld. USD (-1 % yoy; proti 3Q +16 %), při očekávání 19,63 mld. USD. Společnost tedy překvapila pozitivně o procento a půl lepším výsledkem než byl průměr očekávání analytiků v Bloomberg Survey.

Organické tržby PepsiCo rostly ve 4Q14 o 5 % a čisté tržby poklesly o 1 %. Na čisté tržby měl negativní dopad měnový kurz, který z nich odkrojil šest procentních bodů.

Firmě se co teritoriálního rozdělení týče více dařilo v rozvíjejících se trzích, kde organické tržby rostly o 10 %. Po započtení negativního dopadu volatility měnového trhu, zejména na ruském rublu a venezuelském bolívaru, bohužel čisté tržby propadly o 4 %.

Navzdory negativnímu dopadu měnového trhu na výsledek firmy, rostla firmě jak jádrová hrubá marže (+70 b.b.), tak jádrová operativní marže (+15 b. b.) díky implementaci efektivnějšího řízení strategií firmy a také vyšší produktivitě.

Jádrový operativní zisk ve stálých cenách vzrostl o sedm procent. Po započtení jednorázových položek jako jsou náklady na restrukturalizaci, opětovné ohodnocení aktiv zejména ve Venezuelské divizi, dorovnání deficitu v penzijním fondu pro zaměstnance a také ztrátách z hedgeových pozic na komoditách, se operativní jádrový zisk propadl o 15 %.

Celoroční výsledek
PepsiCo za celý rok dosáhlo 4 % růstu organických tržeb, když negativní dopad podmínek na měnovém trhu si z růstu ukrojil 3 procentní body čistých tržeb. Stejně tak jako ve 4Q14 se nejlépe PepsiCo dařilo na rozvíjejících se trzích, kde tržby rostly o 9 %.

Za celý rok 2014 dosáhl ukazatel core EPS 4,63 USD. Firmě se dařilo i na nákladové straně, kde předvedla úspory ve výši 1 mld. USD. Cashflow z operativní činnosti dosáhlo 10,5 mld. USD a free cashflow (bez některých položek) dosáhlo 8,3 mld. USD. Jádrový čistý ROIC byl 17,5 % a vzrostl tak o 110 bazických bodů proti předchozímu roku.

V roce 2014 společnost vyplatila akcionářům 3,7 mld. USD na dividendách a 5 mld. USD na zpětných odkupech.

PepsiCo v roce 2014 dosáhl svého cíle, který si pro zmíněný rok stanovila. Když se podíváme na budoucí očekávání pro rok 2015, vedení společnosti je přesvědčeno, že pozitivní výsledky přetrvají i v tomto roce navzdory náročným podmínkám na trzích a volatilnímu makroekonomickému prostředí kvůli geopolitickým tlakům, které ohrožují tak potřebnou stabilitu a růst globální ekonomiky. Firma také plánuje, že akcionáři zůstanou top prioritou a hodlají rozpustit 8,5 až 9 mld. USD mezi akcionáře prostřednictvím vyšších dividend a zpětných odkupů.


Výhled na rok 2015

PepsiCo očekává růst jádrového zisku v konstantních cenách na úrovni 7 % v celém roce 2015 ve srovnání s rokem 2014. To je v souladu s dlouhodobým cílem společnosti růst velkým jednočíselným procentem. Společnost se na základě podstoupených podmínek na měnovém trhu domnívá, že i v roce 2015 utrží ztráty z toho titulu v objemu 7 procentních bodů.

PepsiCo očekává cashflow z operativní části ve výši 10 mld. USD a free cashflow kolem 7 mld. USD. Net CapEx by mohly dosáhnout 3 mld. USD, což bez problému splní závazek společnosti držet toto číslo na maximálně 5 % poměru k čistým tržbám.

Firma také oznámila růst roční dividendy na 2,81 USD (+7,3 %) s účinností k červnu 2015, kdy by měla být dividenda vyplacena. PepsiCo bude v roce 2015 pokračovat ve zpětných odkupech akcií hodnotě 4,5 mld. až 5 mld. USD v průběhu celého roku.

Mimoto 1. června 2015 chce schválit další program zpětných odkupů až do objemu 12 mld. USD s exspirací 30. června 2018.


Akcie na zveřejněné informace zareagovala růstem o 2,09 %.

peis_graf

Zdroj: firemní data, Bloomberg


Čtěte více:

Apple překročil tržní hodnotu 700 mld. USD
11.02.2015 12:15
Přední světová technologická společnost Apple se stala první americkou...
S&P: Pád Řecka by zbytek eurozóny příliš nepoškodil
11.02.2015 13:24
Případný státní bankrot Řecka a jeho odchod z eurozóny by pro zbytek m...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data