Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stovky afrických migrantů a radikální změna německé rodinné politiky

Stovky afrických migrantů a radikální změna německé rodinné politiky

23.04.2015 15:47
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Začátkem týdne přinesla média zprávu o dvou událostech, lišících se charakterem, dramatičností i lokací. První z nich informovala o stovkách afrických migrantů, kteří cestou do Evropy zahynuli ve vlnách Středozemního moře. Druhá pak o vystoupení ministerského předsedy spolkové země Sachsen-Anhalt, který veřejně vyzval k radikální změně kurzu německé rodinné politiky a prohlásil že „Prioritním cílem naší politiky se musí stát zvýšení počtu narozených dětí. Jde o přežití naší společnosti v té formě, v jaké ji známe.“

S těmito zprávami můžeme naložit různým způsobem. Pštrosí přístup, obohacený dávkou krátkozrakého cynismu, se opírá o přesvědčení, že pár set utopených Afričanů nám může být ukradených; kdyby zůstali doma, nepřetížili loď nebo alespoň uměli pořádně plavat, mohli se dnes těšit dobrému zdraví. V podobném duchu můžeme tvrdit, že nás nemusí zajímat finanční náročnost výchovy dětí ve vícečetných rodinách; rozhodnutí o počtu dětí je přece výsostně privátní záležitostí, do níž nemají politici co strkat nos.

O oprávněnosti pštrosích argumentů můžeme vést dlouhé debaty. Bez ohledu na výsledek je však jejich slabým místem nulový přínos k prevenci budoucích konfliktů. Prospěšnější než imitovat pštrosa bude pochopit a přiznat si, že touze desítek milionů chudých a utlačovaných lidí po životě v evropském ráji nedokážeme trvale vzdorovat. Nemůžeme postavit kolem Evropy moderní variantu Velké čínské zdi. Tím spíše ne, že evropská společnost bude v dohledné době imigranty v rostoucí míře potřebovat. I kdyby se totiž její stávající štědrý systém sociálního zabezpečení šťastnou náhodou podařilo transformovat tak, aby ustál nepříznivý demografický vývoj, kdo jiný než budoucí imigranti bude ve stárnoucích zemích doplňovat mizející pracovní sílu?

Až se začnou systémy sociálního zabezpečení ekonomicky vyspělých zemí zadrhávat, potomci obětí Středozemního moře přijedou dosídlovat evropské aglomerace. S proměňující se strukturou obyvatel se přirozeně bude proměňovat i tvář a způsob života v evropských zemích, přičemž tento proces bude tím rychlejší, čím méně se my, „staří“ Evropané, dokážeme sami reprodukovat. Možná je to naivní, ale věřím, že chceme-li už dnes přispět drobným pozitivním vkladem k budoucímu pestrému soužití kultur na evropském kontinentě, neměli bychom nechávat příbuzné budoucích „vážených hostů“, lhostejně topit v moři jako koťata.

Martin Kupka

Pozice: hlavní ekonom ČSOB

Martin Kupka je od roku 2002 ředitelem investičního výzkumu a hlavním ekonomem ČSOB. Vystudoval obor ekonomicko-matematické výpočty na pražské VŠE, postgraduální studium absolvoval na PgÚ ČSAV v Praze a GIIS v Ženevě. V první polovině 90. let přednášel makroekonomii na Fakultě sociálních věd UK, byl ekonomickým poradcem ministra na MHPR ČR a působil jako makroekonomický analytik pro středoevropský region v NRI ve Vídni. Od roku 1995 do roku 2002 pracoval Martin Kupka jako vedoucí ekonomického výzkumu ve skupině Patria Finance, s výjimkou období 1999-2001, kdy řídil strategii a výzkum v pražské Raiffeisenbank.

Témata: přijetí eura, ekonomická transformace, hospodářská politika ČR a EU.

 


Váš názor
 • nechat
  13.05.2015 11:41

  topit v moři to asi ne, ale vracet hned domů ANO. JInak nco o možné budoucnosti lidstva: http://cs.wikipedia.org/wiki/Georgijsk%C3%A9_poradn%C3%AD_kameny
  tk69
 •  
  06.05.2015 10:07

  Je třeba si uvědomit že bílá rasa nyní bojuje o přežití. Politici aby toto řešili se snaží o pravý opak. Bude to tady jako by všude byli cikáni - bordel, špína a nakonec občanská válka tak jako to probíhá v celém blízském východě.....Osobně mi nepříde že v evropě je málo lidí, silnice jsou přeplněné. Nesmíme sem pustit muslimy a dát jim volební právo.
  • asi tak,
   13.05.2015 11:07

   TOTO je NAŠE země . Zrušili jsme jsem kolonialismus , aby " zlý" běloch neutlačoval černochy - PROČ teď za námi lezou do Evropy. Já je tu nechci, mají svůj africký ráj o který dlouho usilovali. teda udělali si z něj peklo, ale sorry my jim za to nemůžeme. Lodě s uprchlíky potápět. Budete to dělat týden a vsaďte se že další už na cestu nevyjedou - bude jasné, jak by skončili. Osobně budu v nejbližších volbách volit kteroukoliv stranu, která se jasně postaví proti islámu a imigraci. Koneckonců tohle byla křesťanská země, stačí se vrátit ke kořenům a bude to. Každý musí začít od sebe - já mám 3 děti, dobře se učí a vedu je k úctě k právu a hrdosti na naši zem a svoji rasu. NESTYDÍM SE , ŽE JSEM BĚLOCH .
   občan
 •  
  29.04.2015 18:01

  Migranti z Afriky a Arabie jsou jak zrzavy mravenci co se snazi lizt do kuchyne za našimi dobrotami, místo aby se usidlili mimo náš dům a snazili se uživit venku, tam, kde je priroda puvodne stvorila, kde plati pravidla zachovavajici rovnováhu přírody, a zadne premnozeni se netrpi. Delaji najezdy na nas domov za ucelem premnozeni. Uzitecni nam nicim nejsou, na co vlezou, to znici, ale mravenci se nastesti mohou vyhubit plynnym sprejem. Jak by to v kuchyni bez nej dopadlo ? Pane Boze ochranuj nas, tohle samozrejme nedopadne dobře, to je evolucni slepa vetev, nastane doba temna na tisíce let, a chudaci nase deti a deti jejich deti, pokus budou mit ještě kde zit a co jist !
  Mravenci
 •  
  23.04.2015 16:39

  Když autor bere jako nutnost, že dlouhodobě bude Evropa vymírat a proto je nutné přijímat uprchlíky ... tak by mohl uvažovat ještě více dlouhodobě a uvědomit si, že civilizace se donekonečně rozpínat nemůže. Nyní máme tedy první možnost zamyslet se, jestli nás lidí už není na světě příliš a začít si aspoň rámci Evropy hlídat přistěhovalectví. Stejně k tomu časem dospějeme. Lepší řešit to teď po dobrém, než později po zlém.
  Dalík
  • Rezignace na budoucnost Evropy?
   23.04.2015 23:07

   "Myslíte to upřímně", nebo mezi kamarádama v hospodě přitvrdíte? Vaše pozice zřejmě vyžaduje politicko-společenskou korektnost,ale co vlastně říkáte...že váš dům je již na vás příliš velký, protože jste už jen taková malá rodinka a tak si z ulice necháte nastěhovat bezdomovce a ještě z jiné" kultury", jehož potomci v dalších generacích dům postupně zaplní/zřejmě k vaší plné spokojenosti/ a vaši potomci potom půjdou na ulici,ale vás už to nebude pálit... nazývat věci pravými jmény je příliš odvážné,zatím to většina z nás dokáže jenom anonymně..
   efzet
   • Re: Rezignace na budoucnost Evropy?
    24.04.2015 14:03

    Váš komentář mi nějak nekoresponduje s mým příspěvkem. Já říkám, že autor článku zde vidí téma přistěhovalectví jako možný lék na řešení snižující se populace EU. A já říkám, že není možné neustále stavět ekonomiku na rostoucí populaci. Jednoho dne zjistíme, že lidí je už tolik, že se to musí začít řešit. A jak to tak bývá, co se řeší až na poslední chvíli, to už rozumné řešení nemá. Proto by mohlo být vhodné již nyní stanovit koncepci vývoje populace a na to navázat jako jedno z témat třeba právě otázku přistěhovalectví. Dosud se jednohlasně tvrdí, že přistěhovalce potřebujeme. Ale proč? Protože, ti kdo to tvrdí, dostali zadání "jak si udržíme současnou životní úroveň a důchody?" Odpověď: "nesmí klesat populace". Jenže jaký to má dopad na ostatní aspekty kvality života, to už se neřeší. Nijak se nechci pouštět do diskuze o etice, humanitě apod.
    Dalík
 • WTF
  23.04.2015 16:38

  Lidi už prosím do diskuze nepiště, že Patrie nemá v servisu vlastní příspěvky, raději ať jen kopírují Reuters a jiné, než takovéhle jalové a navíc pokrytecké slátaniny. Představy některých lidí jsou neskutečně naivní, ti co se sem plaví přes moře toho asi moc co nabídnout nemají, takže jediným smyslem a i jejich koncem je snaha žít ze soc.dávek. No a až se jednou ten systém zhroutí tak tihle budou první kteří půjdou zase "jachtařit" jinam. O tom, že EU včetně ČR s..e na lidi co platí daně si nemusíme vyprávět, kdyby byl alespoň jeden politik s IQ nad 100 tak místo dotace biopaliv, zvedne odeč.položku na dítě 5-10x
  Mike
 • upne miluju tyhle pseudohumanisticky
  23.04.2015 16:34

  reci. Uz vidim, jak banda arabu "dela" na obtloustle stare krestanske evropany, aby se ve stari měli dobře :)!!! Spis to vidm tak pane Kupka, ze vase pravnucka, nebo prapravnucka bude mit max zakladni vzdelani, páč zeny v muslimskem svete vzdelani nepotrebuji a bude provolávat allah agbar aby nedostala přes ... Vase názory jsou dost kratkozrake a sobecke, uplne prdite na sve potomky!!!
  franc
 •  
  23.04.2015 16:19

  ano, ano pošlete mi je domu, chci je mít u sebe, mít nimi děti, aby vypadali jako z afriky, po ničim jiným netoužim než se takto obohatit, jsem ten co by jinak skočil z mostu. Multi kulti, multi kulti, černoch je nad člověk musím se sním spářit.
  johny
  • Hloupost
   23.04.2015 16:43

   Tym ekonomu CSOB podle teto teorie brzy nahradí africti migranti, kteri vystudovali chov koz a pěstování manioku.
   (nezadáno)
 •  
  23.04.2015 16:03

  Divím se, že v takovém článku se nezmíní šlesvicko-holštýnský ministr vnitra, který vyzval německé spoluobčany, aby si brali uprchlíky k sobě domů.
  tlustý hrabě
Aktuální komentáře
06.12.2023
17:30Průběh akciového cyklu a trh v roce 2024
16:54Slabá data fungují dál, americké akcie jsou však opatrnější a zaostávají za Evropou  
16:03Čína zahájila provoz prvního jaderného reaktoru čtvrté generace na světě
15:53Obchodníci navyšují sázky na pokles sazeb ECB. Scénář, o kterém se ještě nedávno neuvažovalo?
13:35Než otevře Wall Street: Nio, Plug Power, Altria Group  
12:05Aerolinky příští rok čekají stabilizaci zisků, ale i vyšší náklady
11:33Zakázky německých továren v říjnu nečekaně klesly, proti září o 3,7 procenta
11:03Trhy se dál vezou na vyhlídce nižších sazeb, jestřábí komentáře jsou ignorovány  
10:58Jan Bureš: Maloobchod ukazuje na lepší výkon spotřeby ke konci roku
10:55Hypoindex: Průměrná sazba hypoték počátkem prosince stoupla na 6,02 procenta
10:37Michl: Pokud ČNB do konce roku sníží sazby, učiní tak rozvážně
9:58Akcie Merck se propadly o 13 procent poté, co lék na roztroušenou sklerózu nesplnil očekávání
9:42Komerční banka, a. s.: Vývoj kapitálových požadavků KB
9:25Tržby obchodníků pozitivně překvapily, v říjnu pokles zpomalil na 1,4 procenta
9:10Rozbřesk: Americký trh práce zase o trochu blíže rovnováze
8:49Futures jsou naladěny směrem růstu trhů v Evropě i USA. Jednání nad Lex ČEZ II dnes nebude, požadavky na kapitál KB příznivé pro dividendu  
6:45Trhy v prosinci: Utrhly se ze řetězu?
05.12.2023
22:01Zpráva o volných pracovních pozicích podpořila akcie  
17:18Hledání na nejpohodlnějších místech a mimořádně nízké rizikové prémie
16:48Evropské akcie odpoledne pookřály, americký trh práce ukazuje známky rozvolnění  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
GameStop Corp (10/23 Q3, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD