Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Americký maloobchod - slušný červenec a nakonec i červen

Americký maloobchod - slušný červenec a nakonec i červen

13.08.2015 14:46, aktualizováno: 13.8. 15:32
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Tržby amerických maloobchodníků se v červenci zvedly o 0,6 procenta, což plně souzní s tržním konsensem. Bez aut a benzínu došlo k růstu o 0,4 procenta, rovněž v souladu s odhady. Co je na datech příznivé, je revize června. Dříve uváděný pokles je totiž po úpravě pryč: Celkové tržby v červnu stagnovaly, bez aut a benzínu rostly o 0,2 procenta. Právě revize posouvá celkové hodnocení reportu pozitivním směrem.

Červenec znamenal 1,4procentní nárůst tržeb za auta, která se tak stala podle očekávání hlavním tahounem maloobchodu. Prodeje pohonných hmot rostly o 0,4 procenta, což není špatné při nepatrném růstu cen. Také v rámci očištěného maloobchodu najdeme segmenty se slušnou dynamikou tržeb. Stoupaly tržby za stavební materiál, oděvy, sportovní vybavení nebo tržby v restauracích.

Meziročně je maloobchod o 2,4 procenta výš, bez aut a benzínu o 3,8 procenta. Pokud odhlédneme od pohybu cen, meziroční růst maloobchodu činí 1,9 procenta.

Vývoj tržeb se po slabém přelomu roku značně zlepšil; čísla nyní vypadají lépe i díky revizím. Vstup do třetího kvartálu je solidní a růst má dobré podmínky k pokračování díky trhu práce. Hodinová nominální mzda sice roste pomalu, ale celkový objem mezd se reálně zvyšuje solidním tempem za podpory rostoucí zaměstnanosti a stále nízké inflace.

Znovu mohou do hry vstoupit ceny pohonných hmot. Ty budou reagovat na levnější ropu a spotřebitelé tak znovu něco uspoří na této významné výdajové položce. V maloobchodu (nominálním) se tento efekt nejprve promítne negativně, neboť uspořené peníze zřejmě budou znovu rozpouštěny do ostatních výdajů se zpožděním. V případě soukromé spotřeby v rámci HDP se negativní vliv cen neobjeví a levnější benzín může ve zbytku roku reálnou spotřebu ještě trochu popohnat.

usa mal 


Čtěte více:

Paul Krugman: Mezinárodní Měnová Mánie
13.08.2015 13:53
Čína říká, že nedevalvuje svou měnu renminbi, aby získala výhodu pro s...
Úřady práce v zámoří dál hlásí nízký počet žadatelů o podpory
13.08.2015 15:02
Nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v USA mírně přibývá. Minulý ...
ECB má obavy z čínského trhu a kroků Fedu
13.08.2015 15:39
Přílišná kolísavost finančních trhů v Číně by mohla mít na zatím křehk...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.02.2026
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  
12:14Neklidné techy. Anthropic zvedl nervozitu před dalšími důležitými výsledky  
11:36Míra inflace v eurozóně v lednu klesla o 0,3 bodu na 1,7 procenta
11:11Nový AI nástroj Anthropicu způsobil výprodej v softwaru za 285 miliard dolarů  
9:38Těžká rána pro investory Novo Nordisku: společnost očekává hluboký propad tržeb
9:02Čtvrtletní zisk UBS vzrostl o více než polovinu
8:50AI spustila výprodej, Walmart poprvé nad bilionem dolarů a německý autoprůmysl mírně zlepšil náladu  
8:40Rozbřesk: NBP srazí sazby na dostřel ČNB, a to navzdory viditelně vyššímu růstu
03.02.2026
22:38Ani silné výsledky AMD nestačily. Akcie se svezly s trhem a míří dolů
22:02Červená lavina na Wall Street: technologie krvácí, Palantir uniká výprodeji  
17:18Bude „likvidita“ podporovat akciový trh?
15:27Silný zisk, slabší poptávka, velké slevy: PepsiCo mění strategii
15:17Růst zpomaluje a výhled na rok 2026 působí mdle. Paypal vyřazujeme z investičních tipů  
14:09FX Strategie: Koruna čeká na inflaci a ČNB, eurodolar na ECB a volby v Japonsku  
13:41Patria jako první zahajuje pokrývání CSG: Silné fundamenty se střetávají s férově oceněnou realitou  
12:22Trump vyzval republikány, aby znárodnili volby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách