Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šečteno je 99,49 % hlasů - vítězem je Syriza a v koalici se stranou Nezávislí Řekové povede Řecko; jaké jsou implikace?

Šečteno je 99,49 % hlasů - vítězem je Syriza a v koalici se stranou Nezávislí Řekové povede Řecko; jaké jsou implikace?

20.09.2015 22:57, aktualizováno: 21.9. 7:43
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Aktualizováno

Po sečtení 99,49 % hlasů se pozice jednotlivých stran ani počty získaných křesel již nezmění. Je tedy na čase shrnout dosud zatím neoficiální výsledky voleb.

Levicově orientovaná strana Syriza a jejích šéf Alexis Tsipras se znovu ujímá vedení země, tolik zkoušené tvrdými reformami a těžkým zadlužením. Strana získává 35,47 % a stává se tak vítězem voleb. V novém parlamentu pokud se po sečtení 100 % nestane nic extrémního získá 145 křesel (po započtení bonusu 50 křesel pro vítěze). Proti lednu by si tak pohoršila jen o 4 křesla. To je brilantní úspěch po prakticky 180 stupňovém otočení ve vyjednávání s věřiteli, které zemi přivedly málem ke krachu a po skandálu jen těsně před volbami jednoho z klíčových lidí ve vedení strany.

Je tolik paradoxní, že strana která v lednu vyhrála s prakticky diametrálně odlišným programem slaví po devíti měsících téměř identický úspěch. V jednu chvíli dosahovala strana i po většině sama, když v jednu chvíli svítila u jejího volebního zisku cifra 36,5 %. Pro většinu je potřeba zisk 38 % všech hlasů.

Tsipras a šéf strany Nezávislí Řekové Panos Kammenos již oznámili během nedělní noci staronovou koalici a budou spolu společně vládnou dál Řecku.

Druhou stranou je Nová demokracie Evangelose Meimarakise. Ten již spolkl hořkou pilulku, když uznal porážku a musel poblahopřát svému sokovi k vítězství ve volbách. Jeho strana prakticky předvedla na chlup stejný výsledek jako v lednu tohoto roku. Získala 28,09 % a bude mít 75 křesel. Pokud to tak opravdu skončí pohorší si jen o jedno jediné křeslo a bude tak nadále tou nejsilnější stranou v opozici, kam podle prvních výroků směřuje.

Přestože šéf jedné z menších stran volal po koalici národní jednoty (velké koalici napříč politickým spektrem), Tsipras to rezolutně odmítl a drží tak rétoriku z předvolební kampaně - prostě s Novou demokracií vůbec do vlády nepočítá. I když její hlasy v minulosti velmi oceňoval při schvalování záchranného plánu pro Řecko, kdy se lidé v jeho vlastní straně postavili pro němu.

Třetí stranou je pak neonacistický Zlatý úsvit (Golden Dawn) se ziskem 6,99 % hlasů a tedy 18 křesel. Strana si polepší o jedno křeslo. Strana hledala hlasy hlavně u těch nejnespokojenějších - tedy nezaměstnaných. U nich na plné čáře zvítězila. Tato strana s jistotou zamíří do opozice.

Čtvrtá je levicově orientovaná strana Pasok s 6,28 % a ziskem 17 křesel. Po prvních exit polls se ještě uvažovalo o tom, že by se strana mohla podívat do vlády. Ale po mocné finiši Syrizy se tyhle představy rozplynuly jako pára nad hrncem.

Pátá se umístila řecká komunistická strana (K.K.E). Tentokrát získává 5,55 % a tedy 15 křesel. Tím pádem proti lednovému stavu udržuje konstantní přítomnost. Nezískala ani neztratila. V procentuálním vyjádření si dokonce mírně polepšila

Šestou stranou je Potami. Zisk jen 4,09 % hlasů, tedy 11 křesel musí být pro vedení strany zklamání. Při lednových volbách strana měla křesel 17 a 6,05 % všech hlasů. Je tedy jasné, že v táboře Potami se slavit nebude, spíš se bude hledat “viník” prohry.

Sedmá strana, která vstoupí do parlamentu jsou Nezávislí Řekové (ANEL). Ti ztratili tři křesla z 13 jich zbylo jen 10 a to ziskem 3,69 %. A stanou se opět pověstným jazýčkem na vahách v koalici. Ještě v pozdních večerních hodinách to spolu se šéfem Tsiprasem oznámil šéf strany ANEL.

Historický úspěchem končí volby pro “Unii středu”
(Union of Centrists). Ta je v parlamentu poprvé od svého založení v roce 1992 a užívá si tak skvělého výsledku 3,43 % a zisku 9 křesel. Její hlas tak začne být slyšet v řeckém parlamentu jasným tónem.

Zato totálním propadákem si prošli rebelové ze strany Syriza. Její levicové křídlo se oddělilo několik týdnu před volbami a v těch nezískali ani minimum potřebné pro vstup do parlamentu.

Celkově se volební účast vyšplhala pouze na 56,55 %. Jedná se o jednu z nejnižších účastí, když v lednových volbách přišlo k urnám 64 % všech oprávněných voličů. Nejdřív podle prvních odhadů mělo do parlamentu vstoupit stran hned devět a tak se čekala solidní účast. 

Implikace?
Dnes se finanční trhy zejména ty evropské probudí do staronové reality. Je tady koalice, kterou jsme mohli dlouho sledovat jak se potýkala s vyřízením třetího balíku pomoci. Přes prvotní gratulace od evropských státníků je jasné, že z toho příliš radosti věřitelé mít nemohou, zejména pak když si uvědomí, kolik hodin vyjednávání a sil stál v bolestech se rodící kompromis. Dokonce na dlouho zastínil i ještě větší problém, kterým je migrace běženců.

Před novou řeckou vládou bude stát tvrdý oříšek, implementovat dohodnuté reformy, takže návrat této staré dvojice není vůbec dobrou zprávou. Věřitelé 100 % klidnější nebudou. Viděli, co za obstrukce se může odehrávat v případě neshody.

Vítězství není konec problémů. Je to právě naopak, je to teprve začátek. Volby byla jen první a bohužel pro věřitele šokující bitva. Čekají je další tvrdá vyjednávání.

Hned v pondělí ráno bude zajímavé sledovat futures na evropské indexy a také samotné indexy po otevření. Rozhodně za letmé shlédnutí budou stát taktéž výnosy řeckých dluhopisů u kterých se dá očekávat růst výnosů, zejména u kratších a střednědobých splatností. Na řecké burze se může vyskytnout negativní sentiment. Někteří investoři se raději porozhlédnou po bezpečnějším přístavu pro své investice. Může se tak opakovat lednový scénář po prvním vítězství Syrizy ve volbách.

Zdroj: The Guardian, oficiální stránky řeckého ministerstva vnitra, Telegraph


Čtěte více:

Nekonečný řecký příběh - další volby v plném proudu
20.09.2015 15:17
Řečtí voliči dnes od rána hlasují o budoucí podobě svého parlamentu. R...
Alexis Tsipras - muž, který přivedl svou zemi na okraj propasti, chce druhou šanci
20.09.2015 17:01
Jeho hvězda zářila velmi jasně když vyhrál lednové volby a se svou str...
Pětina hlasů byla sečtena - zatím vítězí Syriza s 35 % hlasů
20.09.2015 18:30
Sečtených je 20,43 % všech hlasů a zatím vítězí strana Syriza se ziske...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2021
22:05Wall Street zahájila týden poklesem, Altria -6 %  
17:46Rotace od defenzivy a „inflační očekávání“ akciového trhu
17:42Britcoin? Británie uvažuje o vlastní digitální měně, chce hodnotit její výhody
17:34Bez nového impulsu akcie ustupují z dobytých pozic  
16:44Avast by mohl zítra reportovat vyšší EBITDA a nižší marži  
16:04Za poklesem na kryptu stojí regulace, přílišná euforie i výpadek proudu
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz
15:13Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu  
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce bezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)