Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šečteno je 99,49 % hlasů - vítězem je Syriza a v koalici se stranou Nezávislí Řekové povede Řecko; jaké jsou implikace?

Šečteno je 99,49 % hlasů - vítězem je Syriza a v koalici se stranou Nezávislí Řekové povede Řecko; jaké jsou implikace?

20.09.2015 22:57, aktualizováno: 21.9. 7:43
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Aktualizováno

Po sečtení 99,49 % hlasů se pozice jednotlivých stran ani počty získaných křesel již nezmění. Je tedy na čase shrnout dosud zatím neoficiální výsledky voleb.

Levicově orientovaná strana Syriza a jejích šéf Alexis Tsipras se znovu ujímá vedení země, tolik zkoušené tvrdými reformami a těžkým zadlužením. Strana získává 35,47 % a stává se tak vítězem voleb. V novém parlamentu pokud se po sečtení 100 % nestane nic extrémního získá 145 křesel (po započtení bonusu 50 křesel pro vítěze). Proti lednu by si tak pohoršila jen o 4 křesla. To je brilantní úspěch po prakticky 180 stupňovém otočení ve vyjednávání s věřiteli, které zemi přivedly málem ke krachu a po skandálu jen těsně před volbami jednoho z klíčových lidí ve vedení strany.

Je tolik paradoxní, že strana která v lednu vyhrála s prakticky diametrálně odlišným programem slaví po devíti měsících téměř identický úspěch. V jednu chvíli dosahovala strana i po většině sama, když v jednu chvíli svítila u jejího volebního zisku cifra 36,5 %. Pro většinu je potřeba zisk 38 % všech hlasů.

Tsipras a šéf strany Nezávislí Řekové Panos Kammenos již oznámili během nedělní noci staronovou koalici a budou spolu společně vládnou dál Řecku.

Druhou stranou je Nová demokracie Evangelose Meimarakise. Ten již spolkl hořkou pilulku, když uznal porážku a musel poblahopřát svému sokovi k vítězství ve volbách. Jeho strana prakticky předvedla na chlup stejný výsledek jako v lednu tohoto roku. Získala 28,09 % a bude mít 75 křesel. Pokud to tak opravdu skončí pohorší si jen o jedno jediné křeslo a bude tak nadále tou nejsilnější stranou v opozici, kam podle prvních výroků směřuje.

Přestože šéf jedné z menších stran volal po koalici národní jednoty (velké koalici napříč politickým spektrem), Tsipras to rezolutně odmítl a drží tak rétoriku z předvolební kampaně - prostě s Novou demokracií vůbec do vlády nepočítá. I když její hlasy v minulosti velmi oceňoval při schvalování záchranného plánu pro Řecko, kdy se lidé v jeho vlastní straně postavili pro němu.

Třetí stranou je pak neonacistický Zlatý úsvit (Golden Dawn) se ziskem 6,99 % hlasů a tedy 18 křesel. Strana si polepší o jedno křeslo. Strana hledala hlasy hlavně u těch nejnespokojenějších - tedy nezaměstnaných. U nich na plné čáře zvítězila. Tato strana s jistotou zamíří do opozice.

Čtvrtá je levicově orientovaná strana Pasok s 6,28 % a ziskem 17 křesel. Po prvních exit polls se ještě uvažovalo o tom, že by se strana mohla podívat do vlády. Ale po mocné finiši Syrizy se tyhle představy rozplynuly jako pára nad hrncem.

Pátá se umístila řecká komunistická strana (K.K.E). Tentokrát získává 5,55 % a tedy 15 křesel. Tím pádem proti lednovému stavu udržuje konstantní přítomnost. Nezískala ani neztratila. V procentuálním vyjádření si dokonce mírně polepšila

Šestou stranou je Potami. Zisk jen 4,09 % hlasů, tedy 11 křesel musí být pro vedení strany zklamání. Při lednových volbách strana měla křesel 17 a 6,05 % všech hlasů. Je tedy jasné, že v táboře Potami se slavit nebude, spíš se bude hledat “viník” prohry.

Sedmá strana, která vstoupí do parlamentu jsou Nezávislí Řekové (ANEL). Ti ztratili tři křesla z 13 jich zbylo jen 10 a to ziskem 3,69 %. A stanou se opět pověstným jazýčkem na vahách v koalici. Ještě v pozdních večerních hodinách to spolu se šéfem Tsiprasem oznámil šéf strany ANEL.

Historický úspěchem končí volby pro “Unii středu”
(Union of Centrists). Ta je v parlamentu poprvé od svého založení v roce 1992 a užívá si tak skvělého výsledku 3,43 % a zisku 9 křesel. Její hlas tak začne být slyšet v řeckém parlamentu jasným tónem.

Zato totálním propadákem si prošli rebelové ze strany Syriza. Její levicové křídlo se oddělilo několik týdnu před volbami a v těch nezískali ani minimum potřebné pro vstup do parlamentu.

Celkově se volební účast vyšplhala pouze na 56,55 %. Jedná se o jednu z nejnižších účastí, když v lednových volbách přišlo k urnám 64 % všech oprávněných voličů. Nejdřív podle prvních odhadů mělo do parlamentu vstoupit stran hned devět a tak se čekala solidní účast. 

Implikace?
Dnes se finanční trhy zejména ty evropské probudí do staronové reality. Je tady koalice, kterou jsme mohli dlouho sledovat jak se potýkala s vyřízením třetího balíku pomoci. Přes prvotní gratulace od evropských státníků je jasné, že z toho příliš radosti věřitelé mít nemohou, zejména pak když si uvědomí, kolik hodin vyjednávání a sil stál v bolestech se rodící kompromis. Dokonce na dlouho zastínil i ještě větší problém, kterým je migrace běženců.

Před novou řeckou vládou bude stát tvrdý oříšek, implementovat dohodnuté reformy, takže návrat této staré dvojice není vůbec dobrou zprávou. Věřitelé 100 % klidnější nebudou. Viděli, co za obstrukce se může odehrávat v případě neshody.

Vítězství není konec problémů. Je to právě naopak, je to teprve začátek. Volby byla jen první a bohužel pro věřitele šokující bitva. Čekají je další tvrdá vyjednávání.

Hned v pondělí ráno bude zajímavé sledovat futures na evropské indexy a také samotné indexy po otevření. Rozhodně za letmé shlédnutí budou stát taktéž výnosy řeckých dluhopisů u kterých se dá očekávat růst výnosů, zejména u kratších a střednědobých splatností. Na řecké burze se může vyskytnout negativní sentiment. Někteří investoři se raději porozhlédnou po bezpečnějším přístavu pro své investice. Může se tak opakovat lednový scénář po prvním vítězství Syrizy ve volbách.

Zdroj: The Guardian, oficiální stránky řeckého ministerstva vnitra, Telegraph


Čtěte více:

Nekonečný řecký příběh - další volby v plném proudu
20.09.2015 15:17
Řečtí voliči dnes od rána hlasují o budoucí podobě svého parlamentu. R...
Alexis Tsipras - muž, který přivedl svou zemi na okraj propasti, chce druhou šanci
20.09.2015 17:01
Jeho hvězda zářila velmi jasně když vyhrál lednové volby a se svou str...
Pětina hlasů byla sečtena - zatím vítězí Syriza s 35 % hlasů
20.09.2015 18:30
Sečtených je 20,43 % všech hlasů a zatím vítězí strana Syriza se ziske...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.10.2022
22:11Nasdaq Composite ztratil 3,8 %, AMD -13,87 %  
17:54Monetární kontrakce, akcie a cestování v čase
17:16Závěr týdne v červeném s přispěním dat i Fedu  
16:05Výrobci čipů očekávají „dechberoucí“ pokles poptávky kvůli hrozící recesi
15:14Překvapivý pokles nezaměstnanosti v USA. Naděje na otočku Fedu znovu chladnou
14:17Perly týdne: Není ochlazení jako ochlazení, ideál energetických firem a akciová bezpečná útočiště
13:12Sláva, či prokletí přírodního bohatství? Nizozemci by mohli vyprávět
11:57Trhy dopoledne jen přešlapují a přejí si slabá makrodata  
11:48EUC a.s.: Informace o úrokové sazbě na 10. úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
11:29ECB se obává problémů bank. Znovu brzdí bonusy i dividendy
11:10AMD: Poptávková nákaza se šíří dál (komentář analytika)  
10:49Jan Bureš: Průmysl překvapil lehce pozitivně, výhled je však velmi nejistý
10:16Zahraniční obchod je sedmý měsíc v deficitu, v srpnu měl schodek 28,2 mld. Kč
10:13Stavební výroba v Česku v srpnu zmírnila meziroční pokles na 0,4 procenta
10:06Průmysl v srpnu překvapivě zrychlil růst na 7,2 procenta
9:46Jak reagují české akcie na daň z nadměrných zisků: ČEZ propadá, banky drží
9:38Akciové trhy, ekonomika, investiční tipy. Příhlaste se na setkání s analytikem a makléřem v úterý 11.10. v Olomouci
9:12Řada penzijních fondů byla jen hodiny od krachu, objasňuje britská centrální banka zásah na trhu dluhopisů
9:09Rozbřesk: Tuzemská ekonomika dále šlape na brzdu
9:05Samsungu poprvé za téměř tři roky klesl čtvrtletní provozní zisk

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC (Bef-mkt)
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Devizové rezervy, mld. USD
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst