Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pětina hlasů byla sečtena - zatím vítězí Syriza s 35 % hlasů

Pětina hlasů byla sečtena - zatím vítězí Syriza s 35 % hlasů

20.09.2015 18:30
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Sečtených je 20,43 % všech hlasů a zatím vítězí strana Syriza se ziskem 35,35 %. Přesný počet hlasů zůstává prozatím otázkou. První odhady hovořily o zisku 30 - 34 %, jiné zase hovořily o zisku 31 - 35 % v závislosti na metodice. Výsledek je však stále daleko 38 % potřebných pro získání většiny v řeckém parlamentu.

Jasnou prohrou jsou volby pro rebely ze strany “Lidová jednota” (Popular Unity). To je skupinka levicově orientovaných bývalých členů Syrizy, která se oddělila jen několik málo týdnů před nedělním hlasováním. Zatím má na kontě 2,78 % a byla i v předvolebních průzkumech velkou neznámou.

Druhá je zatím Nová demokracie se ziskem 28,18 %, když první odhady ji přisuzovaly 28,5 - 32,5 % nebo 29 - 33 % v závislosti na agentuře.

Překvapivě třetí se podle exit polls umístila strana Zlatý úsvit (Golden Dawn). Neonacistická strana většinou v závěru silně získává, proto je již teď jasné, že pro stranu to bude velký úspěch. Zatím po sečtení pětiny hlasů má skutečně odhadovaných 7,3 %. Hodně voličů strana získala od frustrovaných lidí, kteří nemají práci - tedy nezaměstnaných.

Strana Pasok se ziskem 6,53 % je zatím čtvrtou stranou. Toto místo podle prvních odhadů sdílela s komunisty se stejným odhadem 5,5 - 7 %. Ihned po volbách strana volala po velké koalici Syrizy, Pasoku, Nové demokracie. To však Syriza již v zápětí radikálně odmítla a drží tak předvolební taktiku. Očekává, že bude schopna díky svému zisku sestavit vládu bez této strany. Rýsují se zatím dva nejvýraznější scénáře: Syriza + Pasok + Potami nebo Syrzia + Pasok + Nezávislí řekové.

Komunistická strana zatím má 5,5 % a je tak na pátém místě. O čtvrté až páté místo se v povolebních odhadech dělila se stranou Pasok.

Historickým úspěchem může být zisk až 3,2 % a vstup do parlamentu pro stranu “Unie středu” (Union of Centrists). Nezávislí řekové by měli získat mezi 3 - 4 procenty a poslední stranou, která se dostane do parlamentu by měla být strana rebelů ze Syrizy se ziskem 2 - 3 %.

Odhaduje se, že v těchto volbách k urnám přišlo asi nejvíce lidí od roku 1950. Analytici to odhadují podle počtu stran, které se mají dostat do parlamentu.

Zdroj: The Guardian, The Telegraph, Twitter, ERT, oficiální zdroj řeckého ministerstva vnitra


Čtěte více:

Nekonečný řecký příběh - další volby v plném proudu
20.09.2015 15:17
Řečtí voliči dnes od rána hlasují o budoucí podobě svého parlamentu. R...
Alexis Tsipras - muž, který přivedl svou zemi na okraj propasti, chce druhou šanci
20.09.2015 17:01
Jeho hvězda zářila velmi jasně když vyhrál lednové volby a se svou str...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data