Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prolomení limitů těžby uhlí v Severních Čechách akcie ČEZ příliš neovlivní

Prolomení limitů těžby uhlí v Severních Čechách akcie ČEZ příliš neovlivní

20.10.2015 9:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Limity na těžbu hnědého uhlí na lomu Bílina v Ústeckém kraji budou prolomeny. Tak rozhodla vláda na svém výjezdním zasedání v Ústí nad Labem. U lomu ČSA zůstávají limity v platnosti. Důl Bílina provozují Severočeské doly z polostátní společnosti ČEZ. Podle veřejných informací je za limity těžby řádově až 150 milionů tun uhlí.

Vládo, vládo, udělala jsi špatně, zní z mnoha stran

Jenže krok vlády nekritizují jen obyvatelé lokality, nejrůznější sdružení, ale i průmyslníci. „Vláda dnes jednala o korekci územně ekologických limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Schválila přitom usnesení nikoli v námi preferované variantě, podporované ministrem průmyslu, jenž byl předkladatelem materiálu, ale ve variantě navrhované ministrem životního prostředí,“ komentoval největší zaměstnavatelský svaz v zemi, Svaz průmyslu a dopravy ČR v prohlášení. Podle SP ČR se současná vláda neodhodlala ke kroku, který přesahuje jedno volební období. Totiž k úplnému zrušení těžebních limitů. Zaměstnavatelé nejsou spokojeni s rozsahem doprovodných opatření přijatých vládou, která jsou nezbytná pro udržení energetické bezpečnosti země v dlouhodobějším horizontu.

Faktem totiž je, že otázka budoucnosti lomu ČSA zůstala v podstatě nevyřešená a není jasné, jak a kdy bude rozhodnuta. „Váhání ve věci dalšího osudu ČSA znamená pokračování velké nejistoty nejen pro odběratele uhlí, ale i obyvatele Horního Jiřetína a Černic,“ uvedl SP ČR. Podle něj se jedná o strategicky významné ložisko, které by v budoucnu mohlo být v případě potřeby využito, i když s tím některé stávající prognózy nepočítají. Prolomení těžebních limitů však nebude mít podle odborníků zásadní vliv ani na akcie energetické společnosti ČEZ. „Jde o potvrzení dlouho očekávaného kroku, takže zásadní pohyby akcií ČEZ bych v reakci na prolomení těžebních limitů v Severních Čechách nečekal,“ řekl Tomáš Sýkora, šéf analytiků Patria Finance.

Vláda ČR: Zachovali jsme zaměstnanost

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že vláda rozhodnutí učinila mimo jiné kvůli zajištění dostatku uhlí pro teplárny a domácnosti. "Svou roli hrála i otázka udržení zaměstnanosti," uvedl premiér. Připomněl, že prolomení v Bílině nezasáhne žádná lidská sídla. "Já i naše hnutí jsme se nakonec rozhodli důvěřovat analýzám polostátní firmy ČEZ, která předpokládá, že už v roce 2022 by byly ohroženy dodávky uhlí pro malospotřebitele a do tepláren," doplnil ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle Jana Mládka, ministra průmyslu, je to spíše rozhodnutí o tom, že bude zahájen proces k povolení rozšíření těžby na dole Bílina a jde podle něj o takové politicko-symbolické rozhodnutí.

Schválená varianta mimo jiné počítá s tím, že bude postupně utlumena těžba na lomu ČSA Severní energetické. Jejími majiteli jsou finančníci Jan Dienstl (30 procent) a Tomáš Fohler (30 procent), 40 procent firmy pak patří na Kypru registrované společnosti Haltixar, za kterou stojí údajně Pavel Tykač.

Autoři: Pavel Daniel, ČTK



Čtěte více:

Jak bude vypadat Evropa za deset let?
18.10.2015 7:00
Nedávná bitva o kvóty při rozdělování uprchlíků jen prohloubila hlubok...
Komentář analytika k výsledkům O2 CR za 3Q15 - Výsledky nad odhady, pozitivní výhled, odkup obnoven
19.10.2015 9:09
O2 CR reportovala solidní výsledky za 3. čtvrtletí, které překonaly od...
Technická analýza - Bez silných podnětů bude dnes EURUSD postupovat stranou
20.10.2015 9:21
EURUSD: Dolar drží pozice mírně pod denním pivotem 1,1339 EURUSD. Osc...

Váš názor
  • Ve kterém století žije naše vláda?
    20.10.2015 10:07

    To je cesta k udržení zaměstnanosti? Na jak dlouho? S jakou perspektivou? Jakou roli bude hrát uhlí ve výrobě energie za dvacet let? Z daní, které odvádím, jsem si zaplatil špatnou vládu.
Aktuální komentáře
12.05.2025
20:38Spojené státy i Čína razantně sníží vzájemně uvalená cla a na 90 dnů přeruší výběr u většiny z nich
17:10Překvapivě nízká cena za riziko a variace na „r – g“
17:09Americké akcie letí vzhůru  
16:37Fiala: Dopis žádající odklad podpisu smlouvy na Dukovany nebyl stanoviskem EK
15:21Euforie na trhu může být předčasná, varují analytici Morgan Stanley
15:15Řecké ekonomice se daří. První záchranný balíček splatí o 10 let dříve
14:04Týdenní výhled: Trhy slaví „příměří“ v obchodní válce. Inflace a maloobchod naznačí dopad cel  
12:29Trump míří na vysoké ceny léků v USA. Farmaceutické akcie padají pod náporem nejistoty
11:45Investoři hází za hlavu obavy z cel, futures slibují rally na Wall Street  
11:27TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu dne 11.6.2025
10:57Bezvavlasy: Tržby e-shopů vzrostly meziročně o 40 procent
10:49Nezaměstnanost v dubnu stagnovala, volných míst přibylo
9:46EK žádá odklad podpisu smlouvy na Dukovany. Podle šéfa ČEZ jde o snahu, aby tu elektrárna nevznikla
9:43USA se s Čínou dohodly na dočasném snížení cel, trhy se radují
9:07Rozbřesk: Proč ČNB bude více sledovat čísla z trhu práce?
9:02Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu dne 13. 6. 2025
8:52USA a Čína hlásí pokrok v obchodních jednáních, podrobnosti přijdou dnes
8:46USA a Čína dosáhly pokroku, ČEZ zahajuje povolovací proces pro malé modulární reaktory a futures jsou v zeleném  
6:07Letošní rok je pro americkou energetiku náročný. Ale i tak je jedna část tohoto sektoru stále atraktivní
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost