Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledky Philip Morris ČR - Pozitivní trendy na Slovensku pokračují (komentář analytika)

Výsledky Philip Morris ČR - Pozitivní trendy na Slovensku pokračují (komentář analytika)

19.11.2015 8:33, aktualizováno: 19.11. 9:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Philip Morris ČR dnes zveřejnila hrubý zisk ve výši 3,9 miliardy a konsolidované tržby ve výši 8,0 miliard za prvních devět měsíců roku 2015, což představuje nárůst o 6,2 %, respektive pokles o 21,3% oproti stejnému období roku 2014.

Konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH klesly za 9M o 21,3 % na 8,0 miliard , především vlivem změny provozního modelu ve výrobě s platností od 1. ledna 2015. Celkový trh s cigaretami vzrostl od začátku roku do konce září o 2,5 % v České republice a na Slovensku vzrostl o 0,3 %. Tržní podíl Philip Morris klesl v České republice o 1,1 procentního bodu a na Slovensku vzrostl o 2,0 procentní body, přičemž objem domácího odbytu vzrostl o 1,9 % v České republice a na Slovensku pak vzrostl o 3,6 %.

Náš hrubý zisk za prvních devět měsíců 2015 vzrostl především díky příznivému vývoji cen v České republice i na Slovensku a zároveň v důsledku příznivého objemu prodejů na Slovensku. Naše konsolidované tržby byly primárně ovlivněny změnou provozního modelu ve výrobě s platností od 1. ledna 2015, a to v souladu s naším úsilím zvýšit konkurenceschopnost našeho závodu v Kutné Hoře. Náš závod nyní působí jako poskytovatel výrobních služeb oproti dřívějšímu modelu smluvního výrobce,“ sdělil András Tövisi, předseda představenstva a generální ředitel Philip Morris ČR.

„Výsledkem této změny společnost Philip Morris ČR a.s. nevlastní materiály pro výrobu, je odměňována za poskytnutou službu přeměny materiálů do hotových výrobků formou poplatku za výrobní službu a zároveň nevykazuje exportní prodeje. Tržby za výrobní služby jsou v principu nižší než tržby z exportních prodejů vykazované v minulém roce, a to v souladu s nižšími výrobními náklady vztahujícími se k poskytované službě od 1. ledna 2015, v porovnání s vyššími náklady vztahujícími se k exportním prodejům před změnou provozního model
u,“ dodal Tövisi.

„Celkový trh s cigaretami mírně vzrostl v České republice i na Slovensku, a to zejména v důsledku příznivého vlivu sezónnosti a zlepšující se ekonomické situace. Zatímco náš tržní podíl na Slovensku i nadále stabilně rostl, a to především v důsledku růstu značek Marlboro and L&M, náš tržní podíl v České republice byl nepříznivě ovlivněn především pokračujícím poklesem našich lokálních značek a značky Red&White, což bylo částečně kompenzováno vyšším podílem značek Philip Morris i L&M
,“ uvedl András Tövisi.

Názor Patria

Philip Morris dnes ráno zveřejnil své mezitímní výsledky za 3Q15. Tržby v meziročním srovnání klesly o 23,3%, což bylo dáno zejména změnou provozního modelu ve výrobě. Hrubý zisk mírně vzrostl (+1,4% r/r), tedy přibližně 3% nad našimi odhady. Výsledky podpořil příznivý vývoj cen jak v České republice, tak i na Slovensku a zároveň příznivý vývoj prodejního mixu na Slovensku.

Tržby v České republice (po vyloučení spotřebních daní a DPH) se meziročně zvýšily o 10,1 % na 1,6 mld. Kč, především vlivem příznivého vývoje cen (151 mil. Kč), zatímco objemy prodejů a produkční mix působil negativně (8mil. Kč). Celkový trh cigaret v České republice vzrostl ve 3Q15 o 6,2 % r/r. PM ČR tedy výrazně zaostal za výkonem celého trhu, když objem dodávek vzrostl “jen” o 2,2%, což mělo za následek snížení tržního podílu o 1.9pb na 45.8%.

Opačná situace panovala na Slovensku. Tržby zde společnosti vzrostly o 7,7% na 28,4mil. EUR, především v důsledku příznivého vývoje objemu prodejů a prodejního mixu. Celkový trh cigaret na Slovensku vzrostl ve 3Q15 o 2%, zatímco PM ČR byl schopen opět navýšit svůj tržní podíl o 1,3pb na 57,3%.

Tržby za výrobní služby (export) dosáhly 0,6 miliardy Kč, tedy přibližně v souladu s tím, co společnost vykázala i ve 1Q15 a 2Q15.

Jako obvykle v prvním a třetím čtvrtletí PM ČR nezveřejnil žádné detailnější informace ohledně své provozní výkonnosti. Z výsledků je patrný pokračující růst tržního podílu na Slovensku a mírné zlepšení trendu v České republice. Vzhledem k vývoji ve 3Q15 nadále očekáváme, že společnost bude schopná za celý rok vyplatit dividendu ve výši až 930 Kč na akcii (7,8% dividendový výnos). Trh na výsledky dle očekávání reaguje neutrálně
, říká analytik Patria Finance Václav Kmínek.

Zdroj: BBG, Philip Morris


Čtěte více:

Zápis FOMC: Většina členů Fedu zvažuje prosincové zvýšení sazeb
19.11.2015 7:56
Většina členů měnového výboru americké centrální banky (Fed) se na své...
Zahraniční obchod Japonska poprvé za sedm měsíců v přebytku
19.11.2015 8:06
Zahraniční obchod Japonska skončil v říjnu poprvé za sedm měsíců přeby...
Výsledky NWR v 3Q15 (+komentář analytika)
19.11.2015 8:16
Dnes ráno před otevřením pražského trhu zveřejnila své hospodářské výs...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data