Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globální ekonomika přes všechna varování nabírá na rychlosti

Globální ekonomika přes všechna varování nabírá na rychlosti

01.12.2015 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Řada analytiků a investorů se obává zhoršení situace v globální ekonomice a oslabujícího globálního růstu. My bychom ale rádi vyslali optimističtější signál: Situace v globální ekonomice se prudce zhoršila v roce 2014 a v první polovině letošního roku. Je ale pravděpodobné, že dna bylo dosaženo ve druhém čtvrtletí a poté už nastalo zlepšení. To by mělo pravděpodobně pokračovat i v roce 2016.

Důvody pro náš optimismus jsou následující: Čínská vláda podnikla kroky, které by měly stimulovat ekonomickou aktivitu. Ty se už začínají projevovat v reálné ekonomice a zvyšují skutečné tempo růstu, které bylo ve druhém čtvrtletí letošního roku velmi slabé. K určitému zlepšení dochází i v dalších rozvíjejících se ekonomikách a zemích, které vyvážejí ropu. Stabilizují se jejich měnové kurzy, což domácím centrálním bankám umožňuje snížit inflaci a sazby. To vše díky polevujícímu odlivu kapitálu.

Pro vývoj v globální ekonomice je jedním z klíčových faktorů situace v Číně. Podle našeho názoru se skutečné tempo růstu její ekonomiky významně liší od oficiálních čísel. Jejich vývoj spolu s naším odhadem skutečného tempa růstu shrnuje následující graf. Podle našich odhadů došlo v roce 2014 a na počátku roku 2015 k mnohem prudšímu ochlazení ekonomiky, než se oficiálně udává. Nyní už by se situace ale měla zlepšovat:


-1
Eurozóna prochází sice mírným, ale zato stabilním oživením, víceméně stabilizované je i oživení ve Spojených státech. Růst japonské ekonomiky bude s veškerou pravděpodobností podpořen čerstvou fiskální a monetární stimulací. Ohledně celkového vývoje v globální ekonomice se tak dá optimisticky tvrdit, že sice došlo k prudkému propadu v tempu jejího růstu, ale nyní dochází k postupnému zlepšení.

Zdroj: Natixis

 


Čtěte více:

Aktivita v čínském průmyslu nejníže za tři roky
01.12.2015 9:07
Z Číny dnes v noci přišla další várka nelichotivých čísel popisujících...
Putin: Turci sestřelili bombardér, aby zamaskovali černý obchod s ropou
01.12.2015 9:22
Rozhodnutí Turecka sestřelit ruské letadlo mělo zajistit bezpečnost pr...
PPF prodala přes burzu 0,8 procenta akcií operátora O2
01.12.2015 9:35
Investiční skupina PPF prodala prostřednictvím pražské burzy 0,84 proc...
ČR - Podmínky v průmyslu se v listopadu po třech měsících zlepšily
01.12.2015 10:44
Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v listopadu zlepšily. I...

Váš názor
  • Zajímavý postřeh
    01.12.2015 11:28

    Globální ekonomika posiluje nabývá na rychlosti zatímco Čína, která byla velkou nadějí, vykazuje nejnižší aktivitu za poslední tři roky. Rusko bojuje na několika frontách, samo uvaluje sankce a kromě zbraní toho moc neprodukuje. Navíc rubl ztrácí 50% ze své hodnoty a jediné co má je ropa která taky padá. Kdo tedy tu globální ekonomiku nejen drží, ale posiluje ? Snad ne ta USA o které každý ví že odchází a umírá na úbytě nebo naše tak neschopná EU. To nejde na rozum. Někdo někde musí lhát, Kdo to ale bude a komu věřit.
    Sekyra
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data