Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souhrn pátečního vývoje na světových trzích

Souhrn pátečního vývoje na světových trzích

08.02.2016 8:35
Autor: Redakce, Patria.cz

ČR

Pražská burza ve své poslední seanci tohoto týdne našla sílu posilovat. Index přidal +0,81 % na 904,79 b. Objem byl lehce pod průměrem.

Na výkonu indexu se velmi pozitivně podepsal finanční sektor a to kompletně. Čtvrteční hvězda pražského parketu KB přidala 1,15 % na 5 300 . Erste Bank se pomalu vrací k hladině 700 . Titul si připsal +2,13 %. Stejný procentuální zisk ukořistila pojišťovací skupina VIG. Ziskem +2,13 % se vrátila nad 600 na 600,40 .

Bez jakékoliv zprávy raketově posílily akcie sázkové kanceláře Fortuna. Přidaly 10,35 % na 97 . CETV neměla vydařený den a oslabovala -2,38 % na 59,50 . Ani akcie O2 CR nenašly způsob jak si polepšit. Tak ztratily -0,33 % na 243,20 .

Mírně ztratil i energetický gigant ČEZ. Páteční den a celý týden tak uzavřel na ceně 395 (-0,78 %). Rafinérská společnost Unipetrol hezky přidala +1,78 % na 157 .

Pivovary Lobkowicz zůstaly opět na stejné ceně 207,50 . Likérka Stock rostla +0,95 % na 47,85 . Kdežto výrobce slazených nápojů Kofola mírně ztratila -0,21 % na 482 .

Defenzivní tituly jako Philip Morris nebo Pegas Nonwovens se potápěly o jedno procento. Pegas tak končil týden na 717,10 a Tabák pak končil na 12 846 .

Evropa

Hlavní evropské akciové indexy v pátek zavřely v červeném: Euro Stoxx -0,89 %, FTSE 100 -0,86 %, CAC 40 -0,66 %, DAX -1,14 %.

USA

Očekávání, že se páteční obchodní seance za Atlantikem ponese v duchu vstřebávání makrodat z trhu práce spolehlivě vyvrátily technologické společnosti, kterým se vypařila pevná půda pod nohama.

Celý týden očekávaný údaj o růstu počtu pracovních míst v USA nedopadl podle odhadů. Analytici očekávali, že se v lednu vytvořilo 190 tis. nových pozic, realita byla „pouze“ 151 tisíc. Navzdory horším payrolls ale poklesla celková nezaměstnanost na hranici 4,9 % a konečně můžeme pozorovat mírný růst hodinové mzdy. Při konsensu růstu o 0,3 % mzdy v lednu narostly o 0,5 %.

Přes aktuální negativní náladu na akciových trzích se v některých aspektech dá hledat i určitá naděje. Firmy podnikající v sektoru reklamy se v minulosti ukázaly jako zajímavý předstihový ukazatel. V roce 2007 společnosti Omnicom a Interpublic Group dosáhly vrcholu o 4 měsice dříve než index S&P 500. Později v roce 2009 ve stejném předstihu nalezly své dno. Pokud je budeme brát jako lakmusový papírek, tak od července narostly o 4,1 resp. 13 %, kdy zmiňovaný index outperformovaly o 7,8 %.

Index Dow Jones Industrial Average umazal zisky z posledních dní a poklesl o 1,3 % na úroveň 16204 bodů. Vzhledem ke své větší exponovanosti na určité technologické společnosti a firmy z oblasti osobní spotřeby byl propad na indexu S&P 500 většího rázu. Nejvíce sledovaný barometr ztratil 1,8 %. Na úrovni 1880 bodů se mu meta s označením 1900 vzdaluje. Černého Petra jednoznačně ale tahal technologický Nasdaq . Analytici pokrývající tento sektor zmínili své pochyby u valuací některých firem (např. LinkedIn, Netflix), na základě toho index ztratil 3,2 % (4363 bodů).

Měnový pár EURUSD se po zveřejnění makroekonomických dat vydal skrz 1,1240, rychle ale směr obrátil a zastavovala jej až první rezistence na 1,1102. Postupem času zužoval prostor, kde se pohyboval a ve 22:00 byla hodnota eura vážena 1,1154 dolary. Neposedný barel ropy WTI znovu v turbulencích těžko bránil cenu 31 USD. Trojská unce zlata jako bezpečný přístav rostla o 1,5 %. Tento týden končí na 1173 USD.

Kariérní sociální síť LinkedIn se po zveřejnění hospodářských výsledků nechala slyšet, že jejich nové divize odbytu neběží tak, jak spousta lidí předpovídala a některé iniciativy budou muset být zastaveny. Na popud toho analytici makléřských domů snižují své cílové ceny a investiční doporučení (např. společnost Mizuho Securities snížila cílovou cenu na 150 USD z 258 USD, doporučení Neutral z Buy). Akcie propadjí o 43 % a cena klesá na 108 USD (nejvíce od svého úspěšného IPO v roce 2012). LinkedIn v průběhu dnešního obchodního dne zhubnul o 10 mld. USD na tržní kapitalizaci.

Asie

Pondělní obchodní den se na akciových trzích v Asii nesl v duchu stagnace. Analytici to připisují oslavám nového lunárního roku, kvůli kterému jsou trhy, mimo jiné v Číně, uzavřené. Obchodování tak bylo podle hodnocení expertů velmi klidné, navíc státní svátek uzavřel kapitálový trh na Novém Zélandu. Kvůli volnu mají zavřeno také v Hong Kongu, Jižní Koreji, Malajsii, Filipínách, Vietnamu a Singapuru.

Japonský benchmark akciový index Nikkei 225 uzavřel seanci o 1,10 % silnější na 17 004 bodech. Index během obchodování reagoval na nepříznivou náladu investorů z Wall Streetu, kterou podpořily ztráty ceny ropy.


Čtěte více:

Proč je akciový trh zhypnotizovaný ropou
05.02.2016 16:00
I náhodný pozorovatel si rychle všimne toho, že ropa má poslední dobo...
Trh práce v USA – slušný růst mezd, ale i výrazné zhoršení zaměstnanosti
05.02.2016 14:45
Po třech velice dobrých reportech tentokrát z amerického trhu práce do...
Týden na měnách: Zvýší Fed ještě sazby?
05.02.2016 17:29
Pro směr finančních trhů byl tento týden zásadní vývoj očekávání o pol...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba