Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Tripartita do konce měsíce požaduje po OKD konsolidační plán

    Tripartita do konce měsíce požaduje po OKD konsolidační plán

    21.03.2016 13:30
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Moravskoslezská krajská tripartita požaduje, aby jí společnost OKD do konce měsíce předložila konsolidační plán. Má se v něm jasně vyjádřit k budoucnosti a dalšímu směřování firmy. Novinářům to po dnešním jednání tripartity řekl hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

    "Jasně jsme tady vyzvali OKD svým usnesením k tomu, ať okamžitě předloží svou strategii rozvoje pokračování těžby v revíru tak, aby bylo o čem konkrétně jednat a věděli jsme, kterým směrem podporovat či nepodporovat jednu či druhou stranu," uvedl Novák.

    Podle hejtmana tripartita očekává, že v konsolidačním plánu bude uvedeno, kde firma v budoucnu plánuje těžbu, jaká v ní bude zaměstnanost a jakou má skutečnou představu o uzavírání dolů kvůli jejich nerentabilitě.

    "Tady se chystá začátkem dubna další jednání mezi NWR, to znamená vlastníkem OKD, a vládou, respektive pověřenými ministry," vysvětlil hejtman, proč tripartita požaduje konkrétní stanovisko do konce měsíce. "Běhání kolem horké kaše a vymlouvání se na to, že nemohou zveřejňovat informace...to nás přestalo zajímat," řekl Novák. Ve chvíli, kdy firma předloží jasná stanoviska, bude se moci tripartita rozhodnout, zda takový postup bude či nebude podporovat.

    Obdobně současnou komunikaci se společností vnímá i vládní zmocněnec Jiří Cienciala. "Myslím si, že musí skončit takové přešlapování na místě a vymlouvání se," uvedl Cienciala.

    OKD je v existenčních problémech, hlavně kvůli klesajícím cenám uhlí. Těžba je pro firmu ztrátová i přes úsporná opatření. Kromě zaměstnanců OKD jsou ohrožena i místa tisíců lidí v navazujících profesích. Ministerstva práce a průmyslu chystají seznam opatření, jež mají pomoci propouštěným.

    OKD patří společnosti New World Resources (NWR), jež má nového majitele - skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři nadnárodní investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy.

    Výkonný ředitel firmy Antonín Klimša uvedl na počátku března ve firemních novinách Horník, že společnost letos v rámci procesů zvyšování efektivity plánuje k 1. červenci snížit počty zaměstnanců asi o 340 lidí, a to mimo Důlní závod 3 (Důl Paskov). Uvedl rovněž, že prioritou OKD je ukončení těžby v Dole Paskov, kde pracuje asi 1700 kmenových zaměstnanců, na konci letošního roku. Na sjezdu hornických odborů později ale Klimša řekl, že o definitivním uzavření žádného dolu společnost OKD zatím nerozhodla. S propouštěním nesouhlasí odboráři, kteří jsou od konce února ve stávkové pohotovosti.

    Zdroj: ČTK


    Čtěte více:

    Kancelářský trh – po několikaletém útlumu konečně oživení?
    21.03.2016 9:56
    Až do roku 2008 a nástupu ekonomické krize byla s vidinou nikdy nekonč...
    PMI, Ifo, ZEW, objednávky dlouh. spotřeby v USA … týdenní výhled
    21.03.2016 11:00
    Během tohoto týdne budou vycházet v eurozóně data naznačující aktuální...
    Ropa před Velikonocemi padá, spekulanti ale zvyšují býčí sázky
    21.03.2016 11:08
    Zatímco minulý týden ropa po oznámení plánované schůzky producentů ne...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    28.07.2026
    22:00AI akcie zažily další výplach, ale zbytek Wall Street mírně rostl  
    17:08V Číně už roky probíhá to, čeho se trhy obávají v USA
    15:28Citadel jde proti trhu. Zvýšení sazeb očekává už tuto středu
    14:29Coca-Cola překonala očekávání a zlepšila výhled. Tahounem jsou nápoje bez cukru i fotbalový šampionát
    14:26Boeing sice dál zůstává ve ztrátě, ale návrat k pozitivnímu cash flow potěšil investory
    14:01Čínský průlom vyděsil investory. Akcie ASML se propadly, její konkurenční postavení zůstává
    12:40Goldman Sachs: Hedge fondy stále věří umělé inteligenci
    12:13Výrobci pamětí propadají a tíží celý sektor, zatímco levnější ropa svědčí Evropě  
    11:40Dvacítka ekonomů varovala před rozvolňováním rozpočtových pravidel
    11:13Johnson & Johnson zaplatí miliardy za urovnání sporů o mastek. Končí tak jedna z největších právních bitev v historii firmy
    11:02FX Strategie: Eurodolar čeká rušné léto. Koruna zůstává v dovolenkovém režimu  
    9:53Čtvrtletní zisk Mercedesu po třech letech vzrostl, divizi aut dál brzdí Čína
    9:25Rozbřesk: Evropa nestíhá plnit zásobníky. Dražší plyn příští rok zvedne inflaci
    8:55Trhy uklidňuje možná dohoda s Íránem, ale AI sektor dál čelí silnému výprodeji  
    6:07Začíná nejdůležitější týden výsledkové sezóny. V centru pozornosti bude AI a CAPEX
    27.07.2026
    22:02Americké trhy táhne dolů drahý polovodičový sektor  
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board