Zatímco minulý týden ropa po oznámení plánované schůzky producentů nejen z řad OPEC v katarském Dauhá 17. dubna vyletěla na letošní maxima a futures na ropu WTI vzrostly o 11 procent za dva dny, minulý pátek dobrou náladu na ropném trhu zkazila data o prvním nárůstu počtu amerických vrtných souprav od loňského prosince. Na počátku předvelikonočního týdne tak ropa vlivem opět rozdmýchaných obav o přebytek na trhu ztrácí.
Americké ropné společnosti podle Baker Hughes po 12 týdnech poklesu počtu vrtů v minulém týdnu přidaly 1 vrtnou soupravu na 387 aktivních. Během posledního roku se počet aktivních vrtných souprav ovšem snížil o dvě třetiny na minima z roku 2009. Přírůstek ropného vrtu tak po padesátiprocentním růstu cen ropy od letošního února poukazuje na stabilizaci ropného trhu v USA. Než v pátek ropa WTI ztratila po datech o vrtné aktivitě ve Spojených státech půdu pod nohama, stačila se její cena vyšplhat na 41,20 dolaru za barel, nejvýše od počátku prosince. Cena ropy Brent dosáhla během poslední seance předešlého týdne na 42,54 dolaru za barel.
Globální přebytek na trhu již počátkem tohoto roku ceny černého zlata srazil z maxim roku 2014 nad 100 dolary za barel na dvanáctiletá minima, když cena referenční Brent spadla na zhruba 27 dolarů a severoamerické WTI na přibližně 26 dolarů za barel. Letošnímu oživení doposud pomohly nejen množící se náznaky možné dohody největších světových producentů o zmrazení produkce na lednových úrovních iniciované Saudskou Arábií, Katarem, Venezuelou a Ruskem, jejichž důsledkem by měla být právě plánovaná dubnová jednání v Kataru, ale i narušení dodávek z Iráku nebo Nigérie či vývoj v ropném sektoru ve Spojených státech. Kombinace klesající produkce, menších přírůstků zásob a rostoucí spotřeby benzinu v USA jednoznačně podpořila pozitivnější vývoj cen ropy. Konkrétně v minulém týdnu ropě pomohl i Fed novým výhledem zvyšování sazeb v USA, který přispěl k oslabení dolaru a zatraktivnil tak suroviny denominované v americké měně.
Spekulanti každopádně růstu ropy věří. Zvýšili býčí sázky na nejvyšší počet od června. Hedge fondy a další spekulanti navýšili čisté dlouhé pozice na futures a opcích na ropu WTI v týdnu do 15. března o 17 procent. Naopak krátké pozice na ropu WTI, které sázejí na její pokles se propadly o 20 procent na nejnižší úroveň od června.
Čisté dlouhé pozice na ropě WTI stouply o 17 %

Zdroj: BBG, RTRS