Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruská hybridní válka a paranoia Západu

Ruská hybridní válka a paranoia Západu

25.05.2016 17:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Od zabrání Krymu Ruskem uběhly dva roky a na Západě se během této doby stal běžný výraz „ruská hybridní válka“. Fixují se na něj politici, média i akademici a je používán jako synonymum ruského nepřátelství. Zároveň jde ale o náš vlastní zrcadlový obraz ruské paranoi směrem k Západu. Think tank Transatlantic Initiative například před několika dny zveřejnil analýzu věnující se ruským snahám o destabilizaci Německa. Zmiňuje údajný ruský kybernetický útok na německý Bundestag v roce 2015, stále patrnější rusky hovořící komunitu v Německu a zvýšenou ruskou špionážní aktivitu. Autorka analýzy Ruth Forsyth hovoří o tom, že jde „o další příklad hybridní války vedené proti legitimní evropské vládě“.

Jedná se ovšem o typický příklad nepochopení toho, co hybridní válka je. Tento termín byl poprvé použit v roce 2006 ve vztahu k taktice Hizballáhu používané proti Izraeli. Popisuje konvenční válku spojenou s použitím teroristických a partyzánských útoků. Ve spojení s Ruskem se tento výraz začal používat poté, co ruský generál Valerij Gerasimov v roce 2013 ve svém projevu hovořil o tom, že války jsou dnes vedeny i přes média a také diplomatickými a politickými prostředky.

Gerasimov nepřišel s ničím novým. Význam nevojenských metod už zmiňovala řada stratégů a politiků. Ovšem ve spojení s ruskou kreativitou a širokou škálou útoků vůči Ukrajině se téma hybridních válek dostalo opět do popředí pozornosti. Alexander Lanoszka z Dartmouth College říká, že cílem takové války je zejména „podkopat územní integritu a politickou jednotu protivníka a poškodit jeho ekonomiku“. K tomu se využívá propaganda, agitace, špionáž, kriminální živly a do určité míry i tradiční vojenské síly, jejichž použití je ale často popíráno. A navíc musíme přidat ještě jednu významnou podmínku: Země, která je cílem takového útoku, musí být přesvědčena, že odvetná akce by byla problematická a složitá.

Podle některých názorů jsou podobné definice tak široké, že jsou v podstatě nepoužitelné. Bettina Renz a Hanna Smith v analýze pro finskou vládu zmiňují, že myšlenka hybridní války implikuje existenci nějaké ucelené strategie, kterou Rusko ve své zahraniční politice uplatňuje. Jenže ruské cíle a nástroje se liší případ od případu a rozdíly existují zejména mezi jeho postupem vůči EU a vůči bývalým zemím Sovětského svazu. Já sám se nedomnívám, že používání jednoho výrazu pro ruské snahy musí být nutně chybou. Putin a jeho blízcí určitě mají své strategické plány a propaganda, armáda, zpravodajské služby a podobně jsou jistě koordinovány z Kremlu. Používání výrazu hybridní válka je ale založeno na podobné paranoie, jakou často připisujeme samotnému Rusku.

Moskva sama vnímá své kroky jako kroky obranné. Řada jejích zástupců tvrdí, že hybridní válku vede naopak Západ a mnoho z nich je přesvědčeno, že se tak děje už od rozpadu Sovětského svazu. Mezi nástroje této války by měla patřit propaganda, podkopávání ekonomiky, podpora nepokojů, intenzivní špionážní činnost, kybernetické útoky a postupné vojenské obklíčení Ruska. Putinovi lidé tak věří v koncept hybridní války déle než my na Západě. Od roku 2012 je právě ona v Rusku používána jako argument pro řadu kroků, které omezují svobodu lidí, ale které mají údajně zvyšovat národní bezpečnost.

Hovořit o válce je v každém případě nebezpečné. Platí to v případě pomýlených zpráv v médiích, ale i v případě činnosti zpravodajských služeb. Pokud by válkou byla špionáž, pak by nyní byly kvůli odposlechu hovorů Angely Merkelové ve válečném stavu Spojené státy a Německo. Ukrajina byla pro Rusko jednoduchým cílem a její případ je tak pravděpodobně výjimečný. Estonský prezident Toomas Hendrik Ilves v této souvislosti říká, že ruská menšina v jeho zemi může klidně ignorovat ruskou propagandu, protože její životní standard leží vysoko. My všichni na Západě pak uděláme lépe, pokud necháme uvažování ve stylu útoků a válek Rusům.

Autorem je Leonid Bershidsky.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Martin Kupka pro Patrii: „Příchod Patrie na trh otevřel dveře užší spolupráci ekonomického výzkumu s médii“
25.05.2016 13:35
Patria Finance vnesla do České republiky podle Martina Kupky, hlavního...
Prezident Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka guvernérem ČNB
25.05.2016 11:28
Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval stávajícího člena bankovní rady, b...
Proč rozšířená realita je zajímavější než virtuální realita
25.05.2016 14:26
V poslední době se v pojmy jakou „augmented reality“ (nebo-li rozšířen...

Váš názor
 • ted' se tomu říká hybridní válka
  25.05.2016 20:00

  Za komoušů se tomu říkalo pomlouvání a ukazování jak v Amrice bijí černochy, nezaměstnání bydlí v zemljankách a nám sem házeli zlý Američani mandelinku. Jak jsme pokročili.
  uff
 • Taková hHybridní válka se dá ale vést
  25.05.2016 16:49

  pouze proti takovým kteří jsou mdlého myšlení, protože lží a nenávistná, nepravdivá propaganda vzdělaného člověka, který ví jak se věci mají, nepřesvědčí. Takovou používal i Goebles proti Ruskům a židům a uspěl jen u lidí nižšího intelektu, kteří slepě věřili jeho retorice. Normálně myslící člověk se lží přesvědčit nedá. Bohužel těch je daleko vice, než těch kterým to myslí. Podle našeho pana prezidenta dokonce u nás 67%. Proto on sám vede podobnou válku proti jeho "kavárně" za podpory jeho příznivců, kterým nevadí retorika jeho mluvčiho nebo jeho lži o jistém článku a držení a ochran'ování svého kancléře navzdory slibům o jeho výměně, nesplní li prověrku. Co víc k tomu dodat. Jen to že on tuto válku vede proti vlasntnímu národu, který sliboval že bude spojovat a který je díky němu rozhádaný jako nikdy předtím.
  .
Aktuální komentáře
16.04.2024
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů
15:40Týdenní výhled: Boje na Blízkém východě zatím dál neeskalují, čínská data naznačí, jak je to s plněním plánu  
15:03Sreality.cz: V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů
13:52Přesvědčivé výsledky Goldman Sachs (+4 %) posílají akcie vzhůru
12:49Než otevře Wall Street: Astera Labs, Reddit, Salesforce  
12:05Začátek týdne na trzích vylepšuje pokles strachu z války  
11:57Průmyslová výroba v EU se v únoru zvýšila o 0,7 procenta, meziročně však klesla
11:12I po 30% rally jsou evropské automobilky stále levnější, než kdy dřív
11:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:11Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?
9:09Rozbřesk: Trhy přestávají věřit poklesu sazeb v USA, jaká jsou rizika? Íránský raketový útok na Izrael bez dopadu na eurodolar
8:49Útok Íránu na Izrael přispívá k růstu cen některých komodit, celkově ale trhy nechává až překvapivě v klidu  
7:03Výsledková sezóna v USA začala. Toto je výběr taktických akcií podle Goldman Sachs  
14.04.2024
15:43Alphabet míří na kapitalizaci 2 bilionů dolarů, zatímco investoři oceňují pokrok na umělé inteligenci
9:58Víkendář: Neobchodovat na základě emocí a toho, co se zrovna děje na trhu
13.04.2024
16:30CNBC: Čína zůstává pro americké výrobce čipů důležitá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m