Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Martin Kupka pro Patrii: „Příchod Patrie na trh otevřel dveře užší spolupráci ekonomického výzkumu s médii“

Martin Kupka pro Patrii: „Příchod Patrie na trh otevřel dveře užší spolupráci ekonomického výzkumu s médii“

25.05.2016 13:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Patria Finance vnesla do České republiky podle Martina Kupky, hlavního ekonoma skupiny ČSOB, jasnou představu toho, jak má vypadat standardní kapitálový trh, jaká by měla být jeho role v ekonomice a jak by se měly chovat subjekty, které na něm působí.

Patria Online: Čím podle Vás nejvíce přispěla společnost Patria českému finančnímu a kapitálovému trhu?

Když jsme se po dvou generacích života za ostnatým drátem v mnoha oblastech stále ještě rozkoukávali a přemýšleli, jak žít a podnikat ve svobodném světě, objevila se Patria s jasnou představou toho, jak by měl vypadat standardní kapitálový trh, jaká by měla být jeho role v ekonomice a jak by se měly chovat subjekty, které na něm působí. Neméně důležité bylo i to, že vrcholový management Patria se vytrvale snažil tuto svoji vizi prosadit. Zatímco uvnitř firmy to šlo snadno, venku - mezi politiky „lajnujícími hřiště“ - to bývalo mnohdy obtížnější. Ne všichni vrcholní politici vnímali například stejně naléhavě potřebu věcně i formálně bezvadného právního rámce podnikání.

Patria Online: Jaký máte na působení Patrie na českém finančním trhu osobní pohled?

V době, kdy jsem v Patrii působil, jednalo se o firmu mladou, relativně malou, ale velmi dynamickou, v mnoha aspektech odlišnou od většiny jiných firem, které u nás ve stejném či podobném oboru podnikaly. Kultura firmy v sobě šťastným způsobem slučovala prvky českého a amerického pracovního stylu. Zaměstnanci, kteří zpočátku přicházeli na osobní doporučení, fungovali jako sehraný tým složený z individualit oceňujících skutečnost, že mohou v nadstandardních podmínkách odvádět nadstandardní výkony.

Příchod Patrie na trh otevřel dveře užší spolupráci ekonomického výzkumu s médii, přinesl komfortnější obsluhu klientům, měl i nezanedbatelný společensko-politický přesah. Pro mě byly roky strávené v Patrii velmi příjemnou a inspirativní životní etapou, na kterou budu vždycky rád vzpomínat.

Patria Online: Co byste Patrii popřál do nejbližších let?


Vývoj nejde zastavit, v osobním životě, ani v životě firmy. Během více než dvaceti let od založení Patrie se změnila česká ekonomika, kapitálový trh i Patria. Té současné Patrii, respektive jejím zaměstnancům, bych rád popřál to, aby zůstali věrni tradici spojené se značkou. Aby svým klientům, ať už bude jejich složení jakékoliv, dokázali s respektem a noblesou poskytovat služby na nejvyšší úrovni. A také jim přeji, aby v jejich firmě vládla přátelská a přitom soutěživá atmosféra, aby si tam zaměstnanci nechodili „jen“ pro peníze, ale i pro radost z možnosti uplatnění a ocenění svých znalostí a schopností.

Patria Online: Na jakou investici by měli podle Vás investoři vsadit v prostředí nulových úrokových sazeb?


Tak to je velmi těžká otázka, na kterou neexistuje univerzálně platná odpověď. Osobně si myslím, že téměř za všech okolností se dlouhodobě nejvíce vyplatí investovat do mezilidských vztahů, vzdělání a zdraví. O tom, že zejména v menších objemech se vyplatí investice do produktů se státní podporou, asi hovořit nemusím. Při nulových úrokových sazbách stojí za zvážení reality. Kdo se vyzná, může investovat i do umění. Kdo se v umění nevyzná, chce vydělat více než na bankovním vkladu a přitom s menším rizikem, než jaké s sebou nese volba několika málo titulů, ať si pořídí investiční fondy. A kdo má srdce jako kníže Rohan, může se pustit do spekulací s komoditami nebo forexem.

Patria Online: Jaká rizika dnes podle Vás nejvíce ohrožují globální kapitálové trhy?

Na prvním místě je to riziko příští globální recese, kterou může uspíšit velmi mnoho faktorů, z nichž velkou část dokážeme dnes vyjmenovat a přiřadit jim určitou pravděpodobnost. Potíž je v tom, že při odhadu pravděpodobnosti se můžeme mýlit a některé klíčové spouštěče recese zpravidla identifikujeme až tehdy, když už je pozdě…

Patria Online: Co podle Vás dnes ještě chybí českému kapitálovému a finančnímu trhu?


Myslím, že českému finančnímu a kapitálovému trhu chybí především větší počet likvidních titulů, zajímavých pro velké hráče na světových trzích. Pokud jde o legislativu, infrastrukturu a kvalitu domácích podnikatelských subjektů, žádné významné zaostávání za cizinou nepozoruji.

Skupina Patria slaví v roce 2016 dvacet dva let působení na českém kapitálovém a finančním trhu. Při této příležitosti oslovila řadu zajímavých osobností, které v Patrii pracovali a nyní zastávají významné pozice ve finančních a obchodních společnostech, státních institucích a firmách a požádala je o rozhovor. Názory a hodnocení domácího finančního trhu si tak můžete přečíst v seriálu rozhovorů, který tento týden vychází na stránkách www.patria.cz.

Již zítra přineseme rozhovor s Petrem Koblicem, generálním ředitelem Burzy cenných papírů Praha.

V průběhu tohoto týdne jste si již mohli přečíst rozhovory s:
Martinem Kosobudem, výkonným ředitelem Privátního bankovnictví ČSOB
Jiřím Soustružníkem, nezávislým analytikem a autorem textů na Patria.czVáš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.04.2020
22:25Závěr týdne v USA ve znamení dalších poklesů, Tesla +5,6 %
17:45Akcie ZOOM kvůli obavám z koronaviru vystřelily jako raketa. Má to ale háček
17:34Hodnota roušky na 7 600 korunách a nejlepší investice v historii lidstva
17:23Klidný závěr týdne se začíná trochu kazit. Data dnes byla "zajímavá"  
16:38Prodej aut v březnu klesl o 36 procent na 13.685 vozů
16:25Natixis: Přichází fragmentace globální ekonomiky i financí
15:06Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
14:57Propad americké zaměstnanosti - rekord odolal, ale pěkné číslo to není  
13:19Perly týdne: Google test na virus, horní hranice nezaměstnanosti a my rozděleni chalupařením
11:21Akcie středoevropských bank: Patria kvůli nejistotě mění doporučení  
11:20Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
11:13Ropné nadšení opadlo. Zvládnou trhy další špatná data?  
10:29Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
9:46Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 procent
9:38ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
9:18Rozbřesk: Cena ropy raketově vystřelila. Končí cenová válka?
8:50Evropské burzy mohou otevřít mírným poklesem, ropa ztrácí část zisků  
8:22Středoevropské měny by mohly mít nejhorší rány utržené koronavirem za sebou
6:13Čína využívá pádu ropy k doplnění strategických zásob
02.04.2020
22:01S&P 500 roste, ropa letí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data