Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Martin Kupka pro Patrii: „Příchod Patrie na trh otevřel dveře užší spolupráci ekonomického výzkumu s médii“

Martin Kupka pro Patrii: „Příchod Patrie na trh otevřel dveře užší spolupráci ekonomického výzkumu s médii“

25.05.2016 13:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Patria Finance vnesla do České republiky podle Martina Kupky, hlavního ekonoma skupiny ČSOB, jasnou představu toho, jak má vypadat standardní kapitálový trh, jaká by měla být jeho role v ekonomice a jak by se měly chovat subjekty, které na něm působí.

Patria Online: Čím podle Vás nejvíce přispěla společnost Patria českému finančnímu a kapitálovému trhu?

Když jsme se po dvou generacích života za ostnatým drátem v mnoha oblastech stále ještě rozkoukávali a přemýšleli, jak žít a podnikat ve svobodném světě, objevila se Patria s jasnou představou toho, jak by měl vypadat standardní kapitálový trh, jaká by měla být jeho role v ekonomice a jak by se měly chovat subjekty, které na něm působí. Neméně důležité bylo i to, že vrcholový management Patria se vytrvale snažil tuto svoji vizi prosadit. Zatímco uvnitř firmy to šlo snadno, venku - mezi politiky „lajnujícími hřiště“ - to bývalo mnohdy obtížnější. Ne všichni vrcholní politici vnímali například stejně naléhavě potřebu věcně i formálně bezvadného právního rámce podnikání.

Patria Online: Jaký máte na působení Patrie na českém finančním trhu osobní pohled?

V době, kdy jsem v Patrii působil, jednalo se o firmu mladou, relativně malou, ale velmi dynamickou, v mnoha aspektech odlišnou od většiny jiných firem, které u nás ve stejném či podobném oboru podnikaly. Kultura firmy v sobě šťastným způsobem slučovala prvky českého a amerického pracovního stylu. Zaměstnanci, kteří zpočátku přicházeli na osobní doporučení, fungovali jako sehraný tým složený z individualit oceňujících skutečnost, že mohou v nadstandardních podmínkách odvádět nadstandardní výkony.

Příchod Patrie na trh otevřel dveře užší spolupráci ekonomického výzkumu s médii, přinesl komfortnější obsluhu klientům, měl i nezanedbatelný společensko-politický přesah. Pro mě byly roky strávené v Patrii velmi příjemnou a inspirativní životní etapou, na kterou budu vždycky rád vzpomínat.

Patria Online: Co byste Patrii popřál do nejbližších let?


Vývoj nejde zastavit, v osobním životě, ani v životě firmy. Během více než dvaceti let od založení Patrie se změnila česká ekonomika, kapitálový trh i Patria. Té současné Patrii, respektive jejím zaměstnancům, bych rád popřál to, aby zůstali věrni tradici spojené se značkou. Aby svým klientům, ať už bude jejich složení jakékoliv, dokázali s respektem a noblesou poskytovat služby na nejvyšší úrovni. A také jim přeji, aby v jejich firmě vládla přátelská a přitom soutěživá atmosféra, aby si tam zaměstnanci nechodili „jen“ pro peníze, ale i pro radost z možnosti uplatnění a ocenění svých znalostí a schopností.

Patria Online: Na jakou investici by měli podle Vás investoři vsadit v prostředí nulových úrokových sazeb?


Tak to je velmi těžká otázka, na kterou neexistuje univerzálně platná odpověď. Osobně si myslím, že téměř za všech okolností se dlouhodobě nejvíce vyplatí investovat do mezilidských vztahů, vzdělání a zdraví. O tom, že zejména v menších objemech se vyplatí investice do produktů se státní podporou, asi hovořit nemusím. Při nulových úrokových sazbách stojí za zvážení reality. Kdo se vyzná, může investovat i do umění. Kdo se v umění nevyzná, chce vydělat více než na bankovním vkladu a přitom s menším rizikem, než jaké s sebou nese volba několika málo titulů, ať si pořídí investiční fondy. A kdo má srdce jako kníže Rohan, může se pustit do spekulací s komoditami nebo forexem.

Patria Online: Jaká rizika dnes podle Vás nejvíce ohrožují globální kapitálové trhy?

Na prvním místě je to riziko příští globální recese, kterou může uspíšit velmi mnoho faktorů, z nichž velkou část dokážeme dnes vyjmenovat a přiřadit jim určitou pravděpodobnost. Potíž je v tom, že při odhadu pravděpodobnosti se můžeme mýlit a některé klíčové spouštěče recese zpravidla identifikujeme až tehdy, když už je pozdě…

Patria Online: Co podle Vás dnes ještě chybí českému kapitálovému a finančnímu trhu?


Myslím, že českému finančnímu a kapitálovému trhu chybí především větší počet likvidních titulů, zajímavých pro velké hráče na světových trzích. Pokud jde o legislativu, infrastrukturu a kvalitu domácích podnikatelských subjektů, žádné významné zaostávání za cizinou nepozoruji.

Skupina Patria slaví v roce 2016 dvacet dva let působení na českém kapitálovém a finančním trhu. Při této příležitosti oslovila řadu zajímavých osobností, které v Patrii pracovali a nyní zastávají významné pozice ve finančních a obchodních společnostech, státních institucích a firmách a požádala je o rozhovor. Názory a hodnocení domácího finančního trhu si tak můžete přečíst v seriálu rozhovorů, který tento týden vychází na stránkách www.patria.cz.

Již zítra přineseme rozhovor s Petrem Koblicem, generálním ředitelem Burzy cenných papírů Praha.

V průběhu tohoto týdne jste si již mohli přečíst rozhovory s:
Martinem Kosobudem, výkonným ředitelem Privátního bankovnictví ČSOB
Jiřím Soustružníkem, nezávislým analytikem a autorem textů na Patria.czVáš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2022
17:48Spekulace o zásahu BoE a lehké odpolední zlepšení nálady  
17:23Co ukazuje posledních 120 let na akciích?
17:08Italské volby překreslí politickou mapu. Co budou znamenat pro zemi? Komu a čím nahánějí strach?
16:55Dobrá nálada obrat v trendu neznačí, daří se technologiím  
16:48ECB hodlá dál zvyšovat úroky, ačkoli čeká výrazné zpomalování ekonomiky
16:01Přední instituty zhoršily výhled německé ekonomiky. Na příští rok čekají recesi
15:37Je to v Evropě teprve začátek medvědího trhu?
14:14Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:37Týdenní výhled: Trhy se dál smiřují s horšími ekonomickými vyhlídkami  
12:52KARO Leather, obchodovaná na trhu START, získala 132 milionů korun prodejem dalších akcií
12:42Itálie, Británie a další pokles trhů na úvod týdne  
12:00OECD: Velkým ekonomikám hrozí kvůli energetické a inflační krizi recese
11:14Pesimismus dosáhl vrcholu roku 2008. Goldman Sachs snížila cíl na S&P 500 a podle BofA je teď králem hotovost
10:09Důvěra v českou ekonomiku v září dále propadla. Mezi spotřebiteli je nejníže za dobu sledování
9:03Rozbřesk: Česká koruna v sevření globální nejistoty a holubičí ČNB
8:56Britská libra na novém rekordním dnu na páru s dolarem. Obchodníci se obávají plánů pro ekonomiku
8:54Futures avizují smíšený vstup do nového týdne. Volby v Česku a Itálii, úpravy řešení cen energií i nový MakroMixér o realitách  
8:51Pět evropských zemí volá po zákazu dovozu diamantů z Ruska, čeká se reakce Belgie
7:51Ceny realit v Česku utržené ze řetězu. Dosedne na ně korekce? Podcast MakroMixér s Martinem Luxem. Také o inflaci, ČNB a lepších i horších řešeních energetické krize
25.09.2022
15:06Škodí smartphone vašemu portfoliu? Způsob obchodování může ovlivnit, jak investujete

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo