Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IEA varuje před rostoucí závislostí na ropě z Blízkého východu

IEA varuje před rostoucí závislostí na ropě z Blízkého východu

07.07.2016 10:01
Autor: Redakce, Patria.cz

Světu hrozí čím dál větší závislost na dodávkách ropy z Blízkého východu. V rozhovoru s listem Financial Times to řekl šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Nízké ceny totiž podkopávají vládní snahy o snižování spotřeby ropy a současně omezují nákladnější těžbu v zemích, jako jsou Spojené státy, Kanada či Brazílie.

Těžaři z Blízkého východu nyní podle Birola mají na světovém trhu s ropou největší podíl od sedmdesátých let minulého století. "Blízký východ je primárním zdrojem dovozu (ropy)," uvedl šéf IEA.

Podle údajů IEA se Blízký východ podílí na světové produkci ropy 34 procenty. To představuje nejvyšší úroveň od roku 1975, kdy tento podíl dosáhl 36 procent. V roce 1985 se přitom podíl Blízkého východu v důsledku rozmachu těžby v Severním moři propadl až na 19 procent.

Světové ceny ropy se nyní nacházejí pod 50 dolary za barel, zatímco ještě v první polovině roku 2014 přesahovaly 100 dolarů za barel. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), v jejímž čele stojí Saúdská Arábie a její spojenci z oblasti Perského zálivu, však na výrazný pokles cen na rozdíl od minulosti nezareagovala omezováním produkce a rozhodla se místo toho bránit svůj podíl na trhu.

"Blízký východ nám připomíná, že má největší zdroje levné ropy," uvedl Birol. Předpověděl, že těžba v tomto regionu v příštích dvou desetiletích pokryje tři čtvrtiny růstu poptávky.

Levná ropa podle Birola maří snahy o efektivnější využívání pohonných hmot, protože motoristé se kvůli ní vracejí k automobilům s vyšší spotřebou. Šéf IEA v tomto ohledu poukázal například na vysokou poptávku po sportovně-užitkových vozech ve Spojených státech a Číně. "Levná ropa se ukazuje být špatnou zprávou pro zvyšování efektivity," prohlásil.

Mezinárodní agentura pro energii byla založena v 70. letech, aby bránila západní státy dovážející ropu před kartelovou silou OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země OECD, mezi které patří i Česká republika.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Clintonová nebude stíhána kvůli používání soukromé pošty
07.07.2016 8:10
Proti americké demokratické uchazečce o funkci prezidenta Hillary Clin...
Fed sazby nezvýší, dokud se nevyjasní situace okolo Brexitu
07.07.2016 8:16
Americká centrální banka (Fed) by neměla zvyšovat úrokové sazby, doku...
Výnosy jdou hlouběji do záporu, centrální banky ale radost mít nemusí
07.07.2016 9:10
Začátek léta letos na trzích rozhodně není nudný. Ze všech překvapivýc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.12.2025
9:42Jaderné elektrárny v Česku letos vyrobily přes 31,02 TWh elektřiny, dosud nejvíc
9:11Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě pravidelného úrokového výnosu
8:54Česká zbrojovka získala významný kontrakt v Německu, zlato poprvé nad 4 400 USD a futures smíšené  
8:42Rozbřesk: EU představuje Automotive Package. Je to flexibilnější cesta k čisté mobilitě?
6:08Optimismus na maximu. BofA hlásí nejsilnější investorský sentiment od roku 2021  
21.12.2025
9:17Víkendář: Prudký nárůst cen domů pozorovaný za poslední půlstoletí není velkým překvapením…
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly
0:16Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády, vybrala si její pistoli jako novou služební zbraň
19.12.2025
23:03HARDWARIO očekává za letošek překročení 100 milionů korun tržeb. Zásadně tak překoná plán
22:01S&P 500 pokračoval v růstu na „Triple Witching“ den  
17:36Tentokrát stejně?
16:37J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
15:43Marks: Dva druhy bublin a zdraví současného akciového trhu
13:42ČNB: Bankám za tři čtvrtletí stoupl čistý zisk o 9,4 miliardy na 100 miliard Kč
13:35Mraky nad Vestas se rozfoukaly. Výrobce větrných turbín míří k nejlepšímu roku za dekádu
12:50První dodávky H200 na obzoru? Trumpova administrativa přezkoumává prodeje AI čipů Nvidie do Číny
12:07Perly týdne: Na dům nemáme, tak nakoupíme akcie?
11:04Kecky Nike v Číně neletí. Výrazný propad tamních prodejů posílá akcie o 10 procent dolů
10:23BoJ zvýšila sazby na nejvyšší úroveň za 30 let. Další růst může přijít do půl roku
9:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557159

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data