Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pfizer koupí za 14 mld. USD výrobce léků na rakovinu Medivation

Pfizer koupí za 14 mld. USD výrobce léků na rakovinu Medivation

22.08.2016 8:32, aktualizováno: 22.8. 15:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Největší americká farmaceutická společnost Pfizer koupí za zhruba 14 miliard dolarů výrobce léků na rakovinu Medivation. Pfizer v tiskové zprávě uvedl, že transakce mu pomůže stát se největším producentem onkologických preparátů na světě. Za jednu akcii Medivation firma nabídla 81,5 dolaru v hotovosti, což je oproti páteční závěrečné ceně na burze prémie přes 21 procent.

Správní rady obou firem již dohodu schválily, dokončena by měla být ve třetím nebo čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

Generální ředitel Pfizeru Ian Read upozornil, že onkologie je jednou z hlavních oblastí, na které se chce firma dále zaměřit. Domnívá se totiž, že v dlouhodobém horizontu jí pomůže k vyššímu růstu.

Společnost Medivation byla založena v roce 2004, loni vytvořila tržby v částce necelé jedné miliardy dolarů. Letos na jaře dostala podle médií nabídky na převzetí od několika velkých farmaceutických společností, jako je britská AstraZeneca a francouzská Sanofi, všechny ale odmítla, uvedla agentura Reuters.

Medivation vyrábí nejprodávanější lék na rakovinu prostaty Xtandi. Analytici očekávají, že do roku 2020 by roční příjmy z prodeje tohoto léku mohly dosáhnout 5,7 miliardy USD, nyní se pohybují kolem dvou miliard USD. Má také slibné léky v poslední fázi testování, mimo jiné lék na rakovinu prsou a zhoubný nádor lymfatické tkáně.

Čistý zisk Pfizeru, mezi jehož nejznámější produkty patří přípravek na podporu mužské potence Viagra, se ve druhém čtvrtletí propadl o 23 procent na dvě miliardy dolarů. Tržby se ale zvýšily o 11 procent na 13,2 miliardy dolarů.

Léčba rakoviny je pro farmaceutický průmysl jedním z největších trhů. Podle údajů EvaluatePharma zde roční příjmy dosahují zhruba 80 miliard dolarů a ročně rostou o deset procent. Rakovina patří celosvětově mezi deset největších "zabijáků", v USA je druhým nejčastějším onemocněním způsobujícím smrt.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Project Syndicate: Problém čínských podnikových dluhů
19.08.2016 17:00
Čínská ekonomika v posledních letech zpomalila, ale stále je silná a z...
Jak vysedět medvěda
19.08.2016 17:45
Americké akcie (v grafu je oranžově vyznačen vývoj indexu SPX) si proc...
Americké trhy na závěr týdne převážně ztrácely, index S&P 500 za týden s minimální změnou
19.08.2016 22:01
Vývoj během pátečního obchodování nepřinesl významnější posun, ačkoli ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2026
14:27Čína zažívá boom „ekonomiky emocí“. Spotřebitelé utrácejí méně racionálně a více pro radost
8:08Víkendář: Přehnané predikce dalšího růstu cen ropy?
27.03.2026
21:45Americké akciové indexy směřují níže
17:29Jak si stojí dolar ve světle úrokových diferenciálů? A co s nimi udělají ceny ropy?
16:16Pád CSG. Akcie na závěr týdne výrazně oslabují a už jsou pod IPO cenou
15:03Macquarie: Ropa může vystřelit až na 200 USD za barel, pokud se válka protáhne do června
13:39Když smícháte Jack Daniel's a Jameson. Lihovarničtí giganti jednají o fúzi
12:02Perly týdne: Ropa dlouhodobě k 80 dolarům za barel, žádná alternativa k americké měně
11:50Velká nejistota trvá, rostoucí ropa a výnosy tlačí akcie do červeného  
11:03Výnosy z reklamy v ChatGPT v celoročním přepočtu překonaly 100 milionů dolarů
10:24Tvůrce Claude zvažuje říjnové IPO. Anthropic má podporu gigantů a zatím valuaci 380 miliard
8:53Rozbřesk: Trump opět posouvá ultimátum, úleva na trzích však bude pravděpodobně dočasná
8:41Trump opět vycouval z útoků na Írán. Futures rostou, ale dluhopisové trhy jsou nadále opatrné  
6:06Backwardace na trhu s ropou: krátkodobé kontrakty jsou dražší než ty s pozdějším dodáním
26.03.2026
17:55Od poloviny roku zase oslabování dolaru?
16:11Trh pod klíčovými průměry. Technická analýza S&P 500 zatím příliš optimismu nenabízí  
14:43Paměťový sektor koriguje raketový růst. TurboQuant od Googlu potřebuje až šestkrát méně paměti k provozu AI
13:13Forexové poučení z krizového vývoje v Íránu  
12:38OECD snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny, zlepšila výhled pro USA
12:31Investice do AI vyvažují ekonomické dopady války, ale představují i riziko

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data