Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropa je nejdražší od léta. Trh dál hodnotí dohodu OPECu

Ropa je nejdražší od léta. Trh dál hodnotí dohodu OPECu

03.10.2016 17:19
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Ceny ropy se dnes vyšvihly až na nejvyšší úroveň od léta. Trh dál zpracovává změnu v těžební politice Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která nedávnou dohodou o snížení produkce šokovala trhy. Analytici ale upozorňují, že nadbytek zásob černého zlata nemizí, a dlouhodobější růst cen by se tudíž konat nemusel.

Futures na Brent s prosincovým dodáním se kolem 16:00 SEČ obchodovaly kolem 50,19 USD. Smazaly tak počáteční nárůst a oproti předešlé zavírací ceně se obchodovaly bez větších změn. Futures na americkou ropu WTI dnes vzrostly až o 1,3 procenta na 48,87 USD za barel, což je nejvyšší úroveň od 5. července. Navázaly tak na vzestup o 8,5 % z minulého týdne. Zisky zisky ale  WTI neudržela a odpoledne se dostala do červených čísel se ztrátou 0,7 %. 

Ropný kartel minulý týden ve středu ohlásil dohodu, která má snížit jeho produkci až o 750.000 barelů ropy denně. Nečekaný výsledek jeho neformálního zasedání přiměl ropu k prudkému růstu, který zbrzdilo páteční vybírání zisků. Skepse nad účinností dohody dnes ale vystřídala vlna short-covering, která Brentu pomohla dostat se nad 50 USD.

Nad definitivní podobou dohody se ale vznášejí otazníky. O kvótách by se mělo rozhodnout na listopadové schůzce OPECu ve Vídni. Nigérie a Írán se již nechaly slyšet, že chtějí výjimku. Írán, který je třetí největší člen kartelu, chce v následujících měsících pokračovat ve zvyšování vývozu, a to ze současných 2,2 milionu na 2,35 milionu denních barelů, uvedla íránská média.

Medvědi na ropném trhu si rovněž všímají skutečnosti, že členové kartelu svou produkci v minulých týdnech zvyšovali. Analytici v průzkumu agentury Reuters v pátek odhadli, že těžba celého kartelu v září pravděpodobně stoupla na nový rekord.

Těžbu neomezuje ani Rusko, které není součástí OPECu. Ruská produkce ropy vzrostla v září o zhruba 200.000 denních barelů na 11,18 milionu barelů denně, což je nový rekord v postsovětském období.

Vývoj cen ropy WTI (vyznačena bíle) a Brentu (kontrakt na prosincové dodání) od 1. září k dnešku: 

ropa

Zdroje: BBG, FT, RTRS


Čtěte více:

Ropa po divokém týdnu odpočívá, zlato těží z nervozity z Deutsche
30.09.2016 15:50
Dohodnou se, nebo nedohodnou. Spekulace o dalším kroku Organizace zemí...
Týden technicky - Ropa WTI po zasedání OPECu míří k maximálním hodnotám z léta na hladině 48,9 USD za barel
30.09.2016 16:21
EURUSD Euro s dolarem pokračovalo v tvorbě trojúhelníkové formace při ...
Euro společně s bankami zvrátilo ranní propad
30.09.2016 17:23
Závěr týdne přinesl značnou nervozitu kolem Deutsche Bank a potažmo d...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data